| gaby37 a întrebat:

Salut am 13 ani si fumez de vreun an si vreau sa stiu daca imi afecteaza cresterea eu vara asta in fiecare zii fumam cel putin 2 tigari pe zi si am crescut foarte mult deci nu vreau raspunsuri tampite ca cum fumezi de la varsta asta si alte idioteni de cocalar

Răspuns Câştigător
| CosminTheWin a răspuns:

Nu o sa zic ca e ciudat ca fumezi,Deci nu iti va afecta cresterea dar nici nu vei avea oase mai puternice, Daca continui cu fumatul ficatul se va face urat si fragil, 2Tirgari mai merge dar niciodata sa nu depasesti5 tigari ai inteles?

11 răspunsuri:
| Tiberius a răspuns:

Eu zic sa te bagi si pe enobotanice. mortii vostri de copii copaci.Ma intalneam acum vreo saptamana cu o prietena de-a unei foste prietene ce venise in oras cu fratesu' mai mic (a 9-a) ce venise la ziua altui' copil. Deci sa-mi bag picioarele ce generatie de copii copaci. TOTI absolut toti pe etnobotanice, pe una au facut-o posta niste baieti etc.
Generatia Yahoo Messenger.
Sunt convins ca la varsta ta nici nu stii sa fumezi doar vrei sa impresionezi pitipoance.

| Kidd ♡ a răspuns:

Gaby normal ca te afecteaza fumatul. Daca nu observi acum, cu siguranta mai tarziu pot aparea probleme grave. Cunosc cazuri in care respectivele persoane, adica de varsta ta au fumat si au avut probleme cu gatul. Eu iti recomand sa incerci sa te lasi. Din plictiseala poti face lucruri mai interesante decat sa fumezi.

| YourIllusion a răspuns:

Iti afecteaza mult sanatatea. Poti avea niste boli potential fatale precum cancerul de plamani, esofag, stomac, emfizemul pulmonar, bronsita cronica, arterita si afectiunile cardiace.Sa stii ca o tigara contine circa 4000 de substante chimice.Cind vei creste mare vor aparea niste probleme de sanatate foarte mari.La urma urmei fumatul e cheltuiala de bani si sanatate.Iti va fi greu sa te lasi, dar trebuie s-o faci.

| YourIllusion a răspuns:

Gaby37 gindesti gresit.Nu crede ca vei fuma dupa aia vei muri si gata s-a terminat aici. Pina vei ajunge la moarte vei avea multe boli pe care ai sa le suferi.Gindestete cum e sa traiesti asa intotdeauna sa te doara ceva e greu.Inca esti tinar problemele nu-s, dar peste citiva ani vor fi.

| gaby37 explică:

YoueIllusion pana m-am lasat si 5 luni de fumat dar a venit vara si am fumat asa de plictiseala acum numai fumez de vreo saptamana

| gaby37 explică:

Faza e ca imi place senzatie pe care o simt nu as fuma deiurea

| gaby37 explică:

Ma doare in **** ca o distrug macar o traiesc

| Robeee a răspuns:

"si alte idioteni de cocalar"? tu ai vazut ce ai scris?
Eu nu te inteleg. Deci ai inceput sa fumezi de la 12 ani... La 50 ce ai sa faci? straight face Nu vreau sa ma intelegi gresit dar eu chiar incerc sa conving pe multa lume sa nu mai fumeze. pentru ca nu e bine!
Tocmai de aceea, iti afecteaza cresterea si nu afectare numai la fizic. gandeste-te ca in momentul in care tragi fumul ala in tine, intra in plamani si uite acolo s-ar putea sa se inrautateasca situatia... acum nu sunt eu vreo specialista dar totusi. straight face
nu mai fuma, iti distrugi singur viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai un var indepartat fuma si i sa intmplat chestia asta si acum fratele lui cre i mai mic de varsta i mai inalt ca el.bine.nici nu stiu cat de garantata i chestia asta dar cica el de aia i mic. oricum de stiut ca tigarile nu usnt bune la nimic... apoi oricum nu-i cazul sa credem ca daca s-a intamplat la unul se intampla la toti.cati nu fumeaza si nu au nimic.si eu fumam doar ca sa vad cum i nu de alta desi nu simteam nicio placere.era.aiurea sa tot pufai...
in fine tu fa cum vrei stim ca daca iti spunem ca nu e bine si nu stiu ce tie nu-ti pasa.dar totusi...fa cum stibig grin

| ElRaPpeR a răspuns:

Si eu am 13 ani si fumez de mai bine de un an...Lasa-te...Cand vor afla ai tai sau in caz ca au aflat presupun ca vor face foarte urat.Convingei sa plecati in vacanta vreo 2 saptamani unde stii ca nu ai cum sa fumezi.Eu asa am facut si am reusit sa ma las.Bafta

| VaLeNTyNNN a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea dar o sa iti afecteze foarte mult sanatatea. Si legat de "alte idioteni de cocalar", Mai intai gandeste-te ca ai 13 ani.