| Leto a întrebat:

Am 14 ani si chiar imi place de o fata din clasa. Problema e ca ea crede ca sunt un ratat ( chiar asa sunt : citesc carti, ma joc jocuri gen CS, nu fumez, nu ma droghez desii acestea nu sunt lucruri care ma fac ratat )
Aceasta fata are un anturaj foarte aiurea... fete care fumeaza, baieti care iarasi fumeaza si se drogheaza doar ca ea e... altfel. Daca puteti sa imi raspundeti ar fi super! Mersi!

6 răspunsuri:
| ColorfullColors a răspuns:

Trebuie sa o lasi mai moale cu insultele la persoana ta. Te rog, alea care beau, fumeaza, se drogheaza in primul rand nu au nici un viitor. In al doilea rand, ti-ar placea ca prietena ta sa duhneasca ca alcool si cand incerci sa o saruti sa fie ca si cum ai linge o scrumiera? Eu nu cred.
Sa stii ca mai exista si fete ca mine, fete care se lasa impresionate ca citesti si te intreaba care a fost ultima ta carte citita, despre ce era, si aceste fete gasesc comportamentul tau adorabil.

Gaseste si tu o fata de genul asta, si ca un bonus iti zic ca fetele `cuminti` se impart in doua categorii mai (dupa aspect fizic) care sunt foarte diferite: Fetele incredibil de dragute, si fetele... mai putin dragute. De obicei acelea care nu sunt asa dragute ori nu le intereseaza capitolul `baieti` absolut deloc, sau nu au mai avut nici un prieten, si nici nu au sanse sa aiba unul pana la 17 ani. Desi asa e un lucru pozitit cateodata. Poti sa fi sigur ca daca ai o prietena la 17 ani prima data, cu aia ramai mult si te intelegi super bine cu ea, ca si cum ati forma un intreg.

Dar, in concluzie, si mai pe scurt, stiu ca e greu pentru tine, ca tii la fata aia enorm de mult si crede-ma din propria experienta iti zic ca daca esti genul artistic, mai sensibil, sau timid, o fata ca mine viseaza la un baiat ca tine in fiecare noapte. Trebuie doar sa o gasesti. Cu ea vei fi intr-adevar fericit.
Nu vrei sa iti schimbi stilul de imbracaminte/freza/hobby-urile/atitudinea/notele/prietenii pentru o fata care nu te merita. Si mie mi-a placut enorm de un baiat mai `cool` decat mine. Asa a durat 6 luni. Nu e un timp scurt, chiar din potriva. Dar nu am fost niciodata cu el pentru ca dupa ce `s-a distrat` o noapte (seara) cu mine, a spus ca sunt doar ca o prietena pentru el, ca asa face el cu toate prietenele lui, ca nu simte acel ceva pentru mine, ca nu vroiam sa ma raneasca, ca nu suntem `compatibili` (ce expresie aiurea), ca nu ne potrivim si alte sute de texte de `mai lasa-ma in pace`.

Daca te-am ajutat si crezi ca mai vrem sa vorbim despre asta sau orice altceva, lasa-mi un mesaj cu id-ul tau.
Eu nu o sa-ti mai raspund `din propria experienta`, ci ca un psiholog (fac un curs pentru asta).

Sper ca te-am ajutat.

| Ingerash a răspuns:

Ti se pare ca daca nu fumezi si nu te droghezi esti ratat? mai baiatule ascculta ma bine, nici un baiat de varsta ta care fumeaza sau bea se drogheaza nu e cool, e un prost, si nu trebuie sa faci asta doar pentru a incerca sa fi cool.Eu cred ca esti un baiat bun si daca fata aia nu vede asta sa se duca...cauta ti una mai de doamne-ajuta nu te uita dupa toate panaramele ratate... te am pupat

| Sevenup a răspuns:

Hi! Pai ca nu fumezi/bei/te droghezi este foarte bine! Si eu citesc carti dar de obicei tin asta secret laughing si cs joaca orice baiatlaughing si fifa.Prietenul meu e obsedat de fifa.
Daca fata asta are un anturaj rau te poate face sa renunti la toate astea. Daca iti place stilul asta de viata, de ce sa ti'l strice o fata?
Dar totusi...de ce consideri ca esti ratat? Esti mai moale? Inveti sau ce?
Oricum cu timpul vei gasi o fata care sa te inteleaga si sa nu te critice pentru. ca faci anumite lucruri.Gandeste'te ca fata aceasta e doar o pasiune de moment si ca, cu timpul vei regreta ca ai renuntat la a citi si restul si cine stie ce vei ajunge?
Poate trebuie sa incerci sa fii un pic mai tupeist si poti spune ca ai fumat de mult si te'ai lasat, ca bei doar la ocazii speciale si alte chestii.
Eu zic totusi s'o lasi daca are un efect negativ asupra ta.Vei intelege mai tarziu de ce

| robby212 a răspuns:

Sti ce? Lasa-mi id-ul tau si te voi ajuta, sa-mi-l lasi intr-un mesaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca...esti singurul care NU e aratat
ratati sunt cei care deja fumeaza si se drogheaza la... 14 ani. si eu am inceput sa fumez pe la 15 ani...si sincer imi pare rau ca m am ferit atat de bine incat nu m-a prins nimeni si sa mi bage mintile in cap. te rog sa ma crezi ca nu peste mult timp tu vei fi cel apreciat dintre toti ceilalti. si eu radeam de,, fraierii,, care nu fumau, iar cand am realizat cat rau imi faceam singur era prea tarziu

| iLi3 a răspuns:

Stii de ce esti norocos? Fiindca Parintii ti-au cumparat calculator si in loc sa pierzi timpul afara sa bei cu prietenii si sa te droghezi, tu joci la calculator diferite jocuri, te mai informezi. Da, intelege-ma sunt exact ca tine, cind aveam 14 ani, acum am 18. Sa stii ca nu regret, un pic doar. Cercul de prieteni nu e mare, dar stii cum se spune. Multi prieteni nu exista, exista doar cunoscuti. Sa fiu sincer, am doar 2 prieteni. Si sunt niste prieteni adevarati care de nenumarate ori m-ai ajutat si mai sustinut! Incearca sa gasesti oameni care au aceleasi interese ca si tine! Lumea e plina atit de oameni rai cit si de oameni buni. Nu iti promit ca vei gasi persoane pe care ii vei putea numi prieteni, dar asta e. Viata merge, si ar fi mai bine sa mearga fara oameni in care nu ai incredere. Vei face 18 si iti vei da seama de unele lucruri, precum eram cam stupid ma consideram un ratat, cel mai important in viata unui baiat/barbat este increderea fata de sine. Niciodata nu ar trebui sa dispara. Imi este greu sa o spun dar daca dispare ea dispari si tu. De aceea tine capul sus oricit de cruda este viata. Cit despre fete, nu te macina cu problema aceasta, baietii isi gasesc mai usor pereche ca fetele. Daca nu stii unde, pur si simplu gandeste-te la hobbyurile tale. exemplu: Mie imi plac automobilele, wrc, d1 grandprix. Fa si tu o concluzie, cei care pleaca la aceste evenimente au si esti aceasta in singe, deci ar trebui sa va placeti unul pe altul. Dar deja vine vorba despre Curaj, e mai greu sa te aproprii de o fata, ma rog nu ar trebui sa fie asa. Fii tu insuti, si tine minte increderea mai presus de toate!