| ForzaSteauaFoReveR a întrebat:

Salut.Am 14 ani si pe "spatele" penisului am o dunga maronie. E posibil sa fie o cicatrice de la o operatie de fimoza? Parintii nu mi-au spus niciodata nimic despre asta si nu am vorbit niciodata cu ei nimic despre sex.De altfel mi'e si rusine! Si ce efecte (negative) are operatia de fimoza? Precizez ca sunt perfect normal din punct de vedere sexual.Si inca ceva:de cateva zile cand decalotez penisul ma ustura frenul! De ce oare? Mentionez ca am o igiena zilnica si nu am avut relatii sexuale!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai preputul (adica penisul se recaloteaza, nu poti sa fii operat de fimoza). Eu cred ca n-ai cicatrice, ci ca e hiperpigmentarea fiziologica de pe linia mediana a penisului, pe care o au toti barbatii.
Operatia de fimoza indeparteaza frenul si preputul (pielea care acopera capul penisului) si penisul ramane permanent decalotat. Singura reactie adeversa este o usoara diminuare a sensibilitatii, pe care cei mai multi o resimt doar daca se opereaza in perioada adulta si care dureaza doar cateva luni. In afara de asta, stiu ca circumcizia (cura fimozei) scade un pic riscul de infectii genitale si are rol estetic (multe femei considera un penis circumcis mai aratos decat unul necircumcis)

| mgtow a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic operatia fimozei e ceva normal sa fii asa cum esti acum iar despre usturime nu stiu de la ce e.

| VincentVlnt a răspuns:

Si eu am avut operatie de fimoza si am si eu o taietura mica ( dunga ) happy dar nu se observa decat daca ma uit foarte atent xD daca operatia de fimoza e facuta recent e si normal sa te usture cand te urinezi ( eu am avut operatia cand eram mic si spun din cate imi amintesc ) dar peste 1 luna o sa revina totul la normal, nu iti bate capul cu taietura ca nu afecteaza cu nimic happy mult noroc

| Zoey4 a răspuns:

Ai km studiat.o, pustiuhee hee

| marlanuu a răspuns:

Nu te speria,asa au unii barbati! in ceea ce priveste usturimea,din cauza operatiei,e normal,dupa un timp iti va trece, daca te ingrijoreaza acest lucru, lasa rusinea si consulta un medic!