| Takacs_Cristi_1990 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am o problema foarte mare in legatura cu prietena mea.Acum aproximativ o luna m-am despartit de ea.Motivul despartirii care a umplut paharul era ca am uitat cand era aniversarea noastra de 7 luni, eu nu am uitat la ziua (data) cand era, singura problema era ca nu m-am uitat toata saptamana in ce data suntem si asa am uitat de aniversare, ea desigur nu prea crede asta.Totul a inceput acum 1 an.Eu si ea eram pe coridor si ea venea cu cea mai buna prietena a ei la mine in clasa cand dintr-o data am deschis usa cu forta si fix la ea in cap am lovit-o, era dragoste la prima vedere.In noptiile urmatoara am vorbit pe un site de socializare cu poze (Snapchat) si asa am reusit sa afla multe lucruri despre ea si ea despre mine.Mie imi era frica sa o intreb daca vrea sa fim impreuna si la fel si ei ii era asa ca am facut cateva luni o pauza din vorbit pana cand iar am inceput sa vorbim.Iar am vorbit si am vorbit pana cand mi-am luat inima in dinti si am sarutat-o in parcul unde ne duceam zilnic.Totul era ca de vis, am avut si eu prima mea prietena, niciodata nu m-am simtit atat de bine in viata mea, ea inca crede ca de aceea voiam sa fim impreuna pentru ca imi placea ideea de avea o prietena, dar nu-i adevarat pentru ca eu chiar o iubeam.Au trecut multe luni pana cand am inceput sa ne certam din multe cauze, era iarna asa ca noi am avut din start o dispozitie mai naspa, eu tot ii ziceam ca prieteni ei erau prosti (de fapt eram influentat de alt prieten al meu care acum nu mai este prietenul meu) dar nu credeam asta cu adevarat.I-am zis intr-o zi cand am avut o zi proasta ca-i depresiva, am ignorat-o de multe ori fara sa-mi dau seama, si stiu ca multe fete m-ar fi lasat de o parte cu muult mai de vreme dar ea a rezistat cu mine pana cand am uitat.In acea zi a zis ca doreste o pauza, eu eram agitat si incercam sa o contactez, incercam sa vorbesc cu ea, zilnic plangeam.Pana cand mi-am zis, ca o sa-i las loc o saptamana pentru ca la sfarsitul saptamanii era Valentines Day.A trecut aproape o saptamana si ea fix inainte de Valentines Day m-a sunat. A zis ca a simtit nevoia de a ma suna, mai ales dupa ce nu am vorbit si nu ne-am vazut o saptamana intreaga si m-a vazut si la scoala plangand pe coridor.In ziua de Valentines ne-am intalnit pe coridor si am vorbit normal, totul era ca si intre doi prieteni pana cand la capatul zilei i-am dat un trandafir.Ea nici nu a simtit nevoia sa ma imbratiseze, pur si simplu mi-a zis 'mersi' si am mers cu ea acasa (pentru ca oricum stateam in aceeasi zona si mereu mergeam impreuna acasa).In zilele urmatoare tot am mers dupa ea, am urmarito seara ca nu mai rezistam fara ea, pur si simplu o iubesc ca pe nimeni alta.Nu pot sa-mi imaginez pe altcineva in locul ei, nu ma lasa sufletul sa o las, si nu stiu cum se da funda dar nu o sa dau funda pentru cei care imi zic sa gasesc pe altcineva pentru ca oricum nu ma las.Prietena ei mi-a zis ca inca ma iubeste dar ma si uraste pentru ca nu i-am lasat spatiu dupa despartire.Acum nu mai stiu ca sa fac si simt ca tremur numai cand ma gandesc la acel lucru ca (poate) iubirea vietii mele ma uraste si ii este frica de mine.Acum vine itrebarea cea mare, ce pot sa fac? Este bine daca ii las timp in jur de o luna? Cum sa o aduc inapoi? Va rog din suflet ajutati-ma pentru ca mi se rupe inima zi de zi si nu mai rezist sa nu o vad atatea zile si sa simt ca ea ma uraste.Ce sfaturi puteti sa-mi dati?
Va multumesc mult pentru rabdare si va multumesc mult ca m-ati ajutat(daca m-ati ajutat).

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ok, in primul rând vreau trebuie sa o înțelegi si pe ea că poate nu ii place caracterul tau, poate o înghesui pera mult, mai las-o să respire săraca laughing. Pe urma nu fa marea tâmpenie de a folosi : Te iubesc așa repede ( stiu cum si ce simți ). Acum ce ai putea sa faci... Pai poti încerca sa ii mai lași puțin timp, si pe urmă discută cu ea frash in fata ce si cum te simti fata de ea, de preferabil cat de serios posibil si ii poti spune ca iti pare rău, ca s-aintamplat ca na esti si tu om. O parte din problema ta ( si majoritatea ) se rezolva cu comunicare.
Si în al doilea rând ai putea să ii faci o surpriză si sa o scuti la un suc / prăjitură, să nu faci prostia pe care a făcut-o un amic de al meu : În loc sa meargă si el cu prietena la prima întâlnire la un suc/prăjitură/pizza asta direct la bere si încerca sa vorbească cu ea despre jocuri pe pc laughing.
Ps: Cu funda... Vezi ca ai in dreapta fiecărui răspuns o funda si pe ea trebuie sa scrie cv de genu : Selectează câștigătorul. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai nevoie de ceva îmi poti lăsa mesaj in privat. Baftă!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca s-a despartit de tine doar pentru atat ori nu a tinut la tine ori tu mai ai si alte „defecte". Parerea mea e sa cauti pe altcineva.

| OrbulCuVedere a răspuns:

Cauta alta cumetreee.