| BountyWG a întrebat:

Am 17 ani (sunt virgin), si am observat ca nu mi se decaloteaza penisul. Din ce am auzit, ata se rupe dupa primul act sexual, dar daca nu se rupe, va fi cam imposibil actul sexual banuiesc, si va durea nu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio interdependenta intre FIMOZA care iti afecteaza penisul, starea FRENULUI (a ''atei'') si posibilitatea de a intretine contacte sexuale... de calitate.
-- FIMOZA reprezinta o afectiune a penisului care NU permite sa se poata realiza decalotarea glandului (capului) si din acest motiv vei intampina probleme posibil chiar serioase in timpul actului sexual daca afectiuneaNU va fi tratata corespunzator.
-- Frenul, adica ''ata'' in termeni populari este situat in partea de desubt a glandului si in cazul a 80-85 % dintre barbatii activi sexual ramane intreg/intact toata viata. Frenul penisului sanatos NU se va rupe niciodata indiferent de intensitatea actului sexual si ar fi bine sa te rogi ca sa-ti ramana intreg asa cum este NORMAL
-- Activitatea sexuala pote fi mai mult sau mai putin dureroasa iar in unele cazuri aproape imposibila de a fi practicata daca si la maturitate penisul ramane afectat de o FIMOZA grava, severa, deci in niciun caz NU din cauza ca exista acea ''ata''. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbesti de 2 lucruri diferite aici:
- ata, sau frenul penisului - nu se rupe niciodata, fiind perfect normal sa fie acolo, pentru ca sensibileaza penisul.
Evident este un mit, ca trebuie sa se rupa.
Daca se rupe, capul penisului devine insensibil la atingere, excitatie, diminunand placerea.
Uite aici:
https://lifestyle.bzi.ro/......sului-4275

A doua problema si cea mai grava, pe care tu trebuie sa o rezolvi urgent, este FIMOZA, care nu permite decalotarea penisului.
Un urolog sau chirurg te poate rezolva in 10 minute, sub anestezie.
Eliberarea penisului trebuia facuta de cand erai mic, iar acum trebuie facuta cat se poate de repede, pentru ca sexul este imposibil de realizat in acest caz.
https://www.medlife.ro/......teaza.html

| mihai69 a răspuns:

Ața NU se rupe în mod normal niciodată.
Și dacă nu se rupe, poți să faci sex cât vrei. Eu asta fac de vreo 40 și ceva de ani și tot nu mi s-a rupt.
Dacă nu poți decalota penisul, cel mai bine ar fi să mergi la medic să vadă ce grad de fimoză ai și cum se poate rezolva.

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa primul act sexual nu se rupe ata, nu este adevarat ca vei avea dureri la urmatoarele acte sexuale. Sunt barbati care au o varsta inaintata, au o viata sexuala normala dar, nu au ata de care vorbesti tu rupta.

| Frank51 a răspuns:

Continuati si ascultati toate tampeniile, ne mai miram de ce suntem asa usor manipulati. Daca erai putin interesat de acest subiect, stiai deja amanuntele, ia da un search pe google sau Youtube sa vezi cate rezultate apar care chiar te ajuta. Un lucru este 100% cert, nu poti sa faci sex cu fimoza.