| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 19 ani si am o întrebare referitor la finalizare, de ce în doar două minute termin? Altii peste zece minute termina in general sau mai mult. De ce îi la mine asa repede oare, nu mă grăbesc deloc cu m... â. n... a

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca deocamdata iti lipseste experienta sexuala, datorita acestui fapt de obicei NU reusesti sa-ti controlezi excitatia mult prea intensa, care apare la fel in cazul majoritatii baietilor. Din acest motiv, in timpul primelor contacte apare procesul denumit surescitarea si din cauza lipsei de experienta tinerii adolescenti nu reusesc sa-si controleze, coordoneze dar mai ales nu reusesc sa impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv de regula are loc ejaculare necontrolata, instantanee sau foarte rapida. De cele mai multe ori in astfel de situatii ejacularea se poate produce chiar inainte de a incepe sexul, ori in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie intotdeauna perfect curate, mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (este indicat/recomandat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si daca are loc ejacularea rapida, se constata ca in multe situatii penisul poate sa ramana aproape la fel de intarit/erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau foarte bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara baiatul nu se reuseste sa-si satisfaca partenera (asta dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica pentru a nu lasa fata nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna si in mod obligatoriu satisfacuta pentru a NU ramane/sa NU fie lasata asa cum se spune "cu ochii-n soare".
In acest mod este normal sa se desfasoare prima incercare de sex, chiar si daca baiatul lipsit de experienta nu va reusi sa-si satisfaca partenera prin sex normal chiar de la inceput. Experienta sexuala se obtine in timp, insa numai/doar daca sunt intretinute cat mai multe si mai des acte sexuale, pe cat este posibil in mod cat mai constant si pe cat posibil cu una si aceeasi partenera de sex. Uneori pot sa treaca chiar si ani de zile pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai stat langa „altii" sa vezi cand termina sau ti-au spus ei?

| Violleta2022 a răspuns:

1. Lipsa experientei sexuale
2. masturbare excesiva in trecut
3. lipsa concetrarii
4. posibil o problema cu ejacularea precoce

| Emilian65 a răspuns:

Da, te grabesti. Sau te masturbezi in exces.

| Frank51 a răspuns:

De unde stii ca altii termina mai tarziu? Ti-au spus ei asa-i? Normal.

Treaba sta in felul urmator: Esti foarte tanar, foarte sensibil, si nu poti controla deloc ceea ce se intampla. Asa sunt toti, doar ca ei se dau mari ca sa para mai presus, total gresit. Asteapta si tu cativa ani si ai sa vezi cum totul se rezolva, desigur sa ramai activ sexual.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Eu termin în 5-10 secunde de la începere laughing groaznic. Eu fac de mai multe ori în același timp, gen, ma termin odată și după încep iar. A doua oara ma tine 5-6 minute. A treia 5-6 și cam atât. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Tu esti doar un copilas de 14-15 ani.
Cu cine faci tu sex? Cu mana dreapta sau stanga laughing

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu mai termina-te sa faci mistouri. Pot face și eu oricând, stai liniștita. Anii mei nu au nicio legătură cu sexul, atâta timp cat e cu protecție. Încep sa ma satur de voi, ăștia care tot faceți mișto.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Nu face nimeni misto, mai copilas.
Ai doar 14 ani si inventezi povesti.
La anisorii tai, performantele sexuale sunt cu mana dreapta si cand ai oboist, cu stanga.
Asa ca, nu mai comenta la sectiunea de dragoste si sex, ca nu esti in masura sa dai sfaturi. Pune mana pe carte ca esti abia intr-a VI-a!

| Andrei283 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mor de ras? nu mai stie ce sa spuna

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei283):

De fapt, te-ai facut singur de ras, pentru ca nu ai inteels nimic din ce am vrut sa spun. Dar ti-ai facut cont, ca sa spui... nimic laughing