| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am asa o intrebare prietenul meu imi interzice comunicarea cu cea mai buna prietena. zice ca ma inflluenteaza rau ce sa ma fac mi-e frica ca daca voi continua prietenia cu ea il voi pierde pe el cum sa procedez?

7 răspunsuri:
| Annim a răspuns:

Pur si simplu te protejeaza si nu vrea sa te piarda din cauza tirfei alea (asa o vede el sun sigur). Eu as proceda la fel poate depinde de prietena. Pur si simplu e un gind logic care ii bintuie prin cap : prietena ta e natural geloasa, si de aceea te poate influenta cu tot felul de prostii ca sa te despartesti de el. Asta crede orice barbat care ti-a citit acest mesaj. Este destul de normal. Dar totusi vorbeste cu el cu un ton mai linistit despre asta, desigur ca sfatul meu ar fi sa iti pastrezi prietena (iubirea e trecatoare) dar poti sa ii pastrezi pe ambii daca doresti. Convinge-l ca deloc nu vorbiti pe aceasta tema cu prietena ta, ea nu are nici o atributie si nicidecum nu te influenteaza. Bye

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Exact asa am fost pusa si eu ins ituatie ca a ta... Prietenul meu imi spunea ca sa nu mai vb cu ea deoarece ea imi vrea raul si ma vb pe la spate ca ma trada, eu zic sa il asculti pe iubitul tau deoarece el iti vrea binele si isi da seama usor de ce are in cap prietena ta cand vb ca atunci cand vb tu cu ea tu crezi ca e bine ca o cunosti de mult si crezi ca iti vrea binele...Nu nu e adevarat, poti sa nu mai fi pretena cu ea sa va saluati dar nimic mai mult.
Acum sa-ti spun si povestioara mea.Pai,eu vb de o luna cu un tip si in timpul ala prietena mea cea mai buna il suna si baga vrajeli ca eu umblu cu altu si el fiind un baiat gelos a crezut si timpul ala de o luna ne certam mere pana cand el imi zice intr'o zi ac prietena mea cea mai buna mo tradat si baga vrajeli ca ma intalneam cu altu si el atunci mi-a spus... Daca vrei sa mearga bine lucrurile intre noi nu mai vb cu ea, nu'i mai spune toate secretele tale despre mine etc. si l'am ascultat si acum suntem de 9 luni impreuna si suntem foarte fericiti... Sper ca te-am ajutat.

| neutrino a răspuns:

El nu are acest drept asupra ta. Ce-ar fi sa-i interzici si lui sa nu se mai intalnescu cu prietenii lui? O relatie se bazeaza si pe respect reciproc, ceea ce la voi nu exista. Tie iti trebuie un prieten, nu un stapan. Asadar, cautati un prieten.

| Q69 a răspuns:

Depinde si de cand esti prietena cu ea
poate fi si alata cauza...
daca ea este toata ziua cu tine el spera ca din moment ce o vei indeparta pe ea vei avea timp doar pentru el

| CupY a răspuns:

Niciodată în viața ta nu vei putea mulțumi toți oamenii, însă idealul meu este să fiu eu însumi (atribuindu-mi valori precum: onestiate, dreptate, integritate, iubitor, etc. pe care sa le demonstrez prin fapte). Deci iubirea nu-ți impune niciodată restricții. Dacă îți dă un sfat prietenul și îți și argumentează de ce, e în regulă și decizia tot la tine trebuie să rămână. Dacă îți impune acest lucru, ar fi bine să te gândești de 2 ori ce fel de iubi este.
Ceea ce trebuie să știi este că omul este media celor 5 prieteni apropiați. Așa că alege-ți prietenii cu grijă!

Fie ca sfatul meu să-ți fie de folos!
Și îți recomand acest articol profund despre prietenie:
http://www.forum4you.ro/un-prieten-adevarat/

| Mexy96 a răspuns:

Buna, deci cred ca el simnte ceva si are dreptate, dar totusi nu e ceva potrivit sa iti interzica asta, v-a trebui sa ii explici ca nu te poate influenta nimica negativ fata de el, si ca o sa o convingi si pe ea sa inceteze cu asta si cred ca ar fi bine sa ii pui si fata in fata daca or sa fie de acord. Succes!

| yuli101 a răspuns:

Tu stii mai bine decat el ce influenta are prietena ta asupra ta. Esti rationala, analizeaza relatia dintre voi doua. Dar asculta-ma, din experienta iti spun ca "iubitii" vin si pleaca, iar cand pleaca avem nevoie de umarul prietenilor ca sa plangem. Nu uita de prieteni cand te afli intr-o relatie, acorda-le si lor timpul necesar. Parerea mea e ca daca prietena ta nu face nimic rau, in neregula, imoral, nu-l baga in seama pe iubitul tau. Iar daca el nu se impaca cu ideea, n-are decat, lasa-l sa-si gaseasca o alta fata ai carei prieteni sa fie toti pe placul lui(asta n-o sa se intample niciodata). succes