| Roberrt21 a întrebat:

Salut, am facut sex neprotejat in timpul perioadei fertile (cred) are ciclul neregulat am facut in data de 7 si 8, iar ultima zi a ciclului a fost data de 3, poate ramane insarcinata?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In principiu era in perioada nefertila atunci. Depinde de durata ciclului, daca are ciclu de 30+ zile, e ok, daca e scurt gen 28, sunt sanse sa rămână.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am sa-ti repet si tie ca sa stii si sa intelegi ca CICLUL MENSTRUAL incepe o data cu pornirea MENSTRUATIEI adica PRIMA ZI a menstruatiei reprezinta PRIMA ZI a ciclului menstrual, fata de care se stabileste data la care va avea loc urmatoarea MENSTRUATIE, data la care va avea loc OVULATIA si pe baza acestor 2 zile se stabileste PERIOADA FERTILA a fiecarui ciclu menstrual care este de TIP REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT in acel caz NU se pot stabili aceste date si femeile care se afla intr-o astfel de situatie sunt nevoite sa intretina intotdeauna numai/doar acte sexuale protejate.
Fiindca MENSTRUATIA de obicei se desfasoara pe durata a 4-5 zile in medie, reiese ca este posibil ca prima zi de menstruatie sa fi avut loc in data de 30 Ianurie, Daca presupunerea este corecta, atunci actele sexuale au fost intretinute in cea de a 9-a si a 10-a zi a CICLULUI menstrual zile care se situeaza :
-- IN PERIOADA FERTILA daca actualul ciclu menstrual este programat hormonal sa fie mai SCURT de 28 de zile
-- INAINTE de PERIOADA FERTILA in cazul in care actualul ciclu menstrual este programat hormonal sa fie mai LUNG de 28 de zile.
Partenera ta de sex probabil stie cat de NEREGULATA ii este ciclul, astfel ca in cazul in care ciclurile menstruale anterioare au avut mereu lungimea mai mare de 27-28 de zile in acel caz teoretic NU se poate forma o sarcina chiar si in situatia in care a ajuns sperma in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul contact sexual. (ar putea fi însărcinată dacă ai făcut în perioada fertila)

Dacă nu ia mai venit menstruația și voi ați făcut sex în perioada fertila, voi ce credeți? rolling on the floor

Sper sa nu fiți nite copiii :\

| DanyDav a răspuns:

Chiar nu va inteleg, cu atatea metode de preventie voi continuati sa ignorati.
Ce ati face daca ar ramane insarcinata, ca din ce inteleg nu va doriti un copil, ati fi in stare sa-l ucideti prin avort?