| principessa1 a întrebat:

Salut,
am și eu o problema..sunt foarte sensibila si retraiesc de la orice..chiar daca am ceva de rezolvat, atrag atentie la orice detaliu si pot sa ma ghindesc numai la lucrul cela. si la serviciu daca lucrez cu cifre, de multe ori pot sa controlez si tot imi pare ca as putea gresi. ..este o problema?
de vreo citiva ani nici nu am prieten, chiar daca imi apare cineva in calea mea, imi este frică sau poate nu am intilnit inca persoana potrivita.( de cele mai multe ori se intimpla ca el sa plece de linga mine.)nu stiu care este problema.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu te rog sa rescri intrebarea pentru ca nu sunt beat, drogat dar n-am inteles cam nimic, e limba romana nu?

| principessa1 explică (pentru RAY):

Destul de clar am scris.

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti o persoana perfectionista. Asta poate fi o calitate in anumite situatii dar la fel de bine poate fi si un defect.Aceasta dorinta a ta de a face totul perfect, de a fi tu perfecta te-a izolat si poate ca i-a nemultumit pe cei din jurul tau care din acest motiv te evita. Incearca sa te analizezi si sa incerci sa devii mai naturala ceea ce se poate ca te-ar face mai agreabila si accesibila.

| OoBunnyoO a răspuns:

Esti perfectionista si un pic anxioasa si te axezi prea mult pe lucrurile negative (ce ar putea merge prost si ceea ce nu ai). Cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la cateva sedinte la un terapeut. Ei, de regula, te invata diverse tehnici personalizate in functie de personalitatea si nevoile tale. Nu prea exista retete generale pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retardel are dreptate, nu se prea intelege mare lucru din intrebarea adresata. E bine ca lucrezi mai mult cu cifre, daca ar fi trebuit sa lucrezi si cu propozitii, ai fi intampinat mari probleme in a-ti pastra un loc de munca.

De ce pleaca lumea de langa tine nu iti putem spune pentru ca nu ai oferit destule informatii; Cat de urata esti? Ce situatie materiala ai? Cum crezi tu ca trebuie sa arate o relatie? Cat de dispusa esti sa faci sacrificii si compromisuri? Ai tendinta sa ceri mai mult decat oferi? Ai alergat vreodata goala pe strazi, doar cu o caciula in forma de banana pe cap, cantand "Batalioane Române Carpaţii"?

Noi te putem ajuta sa identifici problema (mai degraba "problemele") dar trebui sa fii deschisa.

| Şaptepăcate a răspuns:

Se pare ca nu poti sa controlezi tot daca pleaca de langa tine, poti sa incerci sa cauti in continuare pe cineva perfect dar nu cred ca exista, poate cum spui tu iti este frica si cauti acele defecte asupra carora sa le atragi atentia