| Hdjdsj a întrebat:

Salut,am luat Escapelle marti seara, nu a prezentat nici o reactie adversa dar ieri am avut putine sângerări iar astăzi când m-am trezit aveam foarte mult, mai mult decât la ciclu.Culoarea este asa mai maronie parca, cât timp tin aceste sângerări? Sunt un semn bun ca și-o făcut efectu? sau e de la ciclu asta?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reactii adevrese la Escapelle timp de 12 luni, sangerari aleatoare, la fel ac si ciclul, ovulatie si eperioada fertuila aleataore, cand nimeni nu le poate regla, posibil ingrasare, posibil slabit, posibil declansare de chisturi sau fibroame uterine, sangerari fara sens, posibil noduli durerosi la sani samd.

Escapelle este o bomba hormonala care afecteaza tot sistemul hormonal si cum declanseaza diverse lcruri rele in corpul femeii este indicat sa fie folosit 1 singura data in viata, fiindca de este folost mai mult, poate declansa tumori sau chiar cancere mamare sau ovariene.

| mihai69 a răspuns:

Nu au ce efect să-și facă, devreme ce le-ai luat degeaba.
Cu excepția efectelor adverse, desigur.

| Hdjdsj explică (pentru mihai69):

Le am luat sa ma asigur sa nu rămân insarcinata, da asta intreb, e de la reacția adversa sângerarea?

| mihai69 a răspuns (pentru Hdjdsj):

Da.
Și repet iar: ai luat pastila degeaba, riscul era fix zero.

| Anaasstasssssiaa a răspuns:

Acele sangerari sunt de fapt o reactie a pastilei. Si eu am avut ghinionul sa o iau si dupa 5 zile mi-au aparut acele sangerari.

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

In cât timp ti au trecut? Iar mai apoi după sângerări ai mai avut ceva probleme?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Pe mine m-au tinut 3-4 zile, acum 2 zile de fapt s-au terminat. Acum sunt bine, eu am avut atunci la 1-2 zile dupa pastila niste senzatii de oboseala, o usoara durere de cap, dar cred ca si de la stresul acumulat si ore nedormite. Nu te speria, pastila aceea este pentru urgente, nu o administra mai mult decat este nevoie si o sa fie totul bine.

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Acum ești mai okay? Nu te doare nimic?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Da, sunt foarte bine, nu am absolut nimic, nu iti face griji. Incearca sa consumi foarte multa apa, hidratarea te ajuta mult. Nu lua in considerare informatii eronate de la multe persoane de aici sau informatii vechi. Lucrurile au evoluat, inclusiv cercetarile despre pastila de a doua zi. Citeste mituri despre pastila de a doua zi si o sa vezi ca nu e,, bomba hormonala" asa cum se zice, nu te stresa si ai incredere ca totul o sa fie bine. P.s. Mi-a luat mult timp sa ma pot relaxa si eu si sa realizez tot ce se intampla, dar iti ofer sfaturi utile pe care le-am primit la randul meu de la persoane care cunosc situatia si pot oferi cu lejeritate sfaturi. happy

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Multumesc,Cam după cât timp crezi ca ar putea veni menstruația? Avand in vedere ca mi s-a terminat pe 21-22 Decembrie asa? E cam neregulată la mine

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Si la mine la fel de neregulata. Pai in principiu ar trebui sa iti vina acum in ianuarie cum ti-ar veni normal, dar nu te panica daca iti intarzie sau iti vine mai repede, este normal dupa pastila, mai ales la noi ca nu avem menstruatie neregulata

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Sper sa fie bine, tu de ce ai luat pastila? Eu personal am încercat dar durea și n am mai continuat și chiar dacă el zice ca nu a simtit nimic tot sunt cu frica de Pre cum și de aia am luat-o, sa ma asigur, slabe sanse sa raman insarcinata ca am facut-o chiar in ziua când mi s-a terminat menstruația dar e și el panicat și eu tot asa ca am luat-o

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Tu nu trebuia sa iti faci probleme in privinta unei sarcini, dar inteleg teama ta. Eu am luat-o deoarece a alunecat prezervativul in timpul actului si avand menstruatie neregulata, nu stiam daca sunt la ovulatie sau nu.

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Da..la început tot n-am vrut dar lui i-a fost mai tare frica, făcuse 12 ore de search pe google peste tot ca sa vada dacă sa iau sau nu, ce se poate intampla și am zis ca sa fim amandoi linistiti iau și uite acum am ajuns sa iau dar yot nu suntem linistiti

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

De ce nu sunteti? Sunteti in regula

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Asa,pana vine iar menstruația tot putin panicați. abia astept sa vina

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Nu te ingrijora, te inteleg perfect, dar nu ai motive de stres

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Buna din nou, pe ieri asa mi s au terminat sângerările și mie, mi au ținut cam 4-5 zile și s au început tot asa după 4-5 zile de la administrare, acum ca s-a terminat sângerarea ce ar mai putea interveni?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Sincer aia ma gandeam si eu azi laughing ce mai urmeaza. Acum asteptam urmatoarea menstruatie

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Speram ca vine? parca atat, doar simptomele de la început doar ca sunt rare, asta cu sângerări și Acu dereglări și atat parca?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Acum urmeaza niste dereglari menstruale, posibil sa mai ai scurgeri. Sa fii atenta ce tip de scurgeri ai, daca sunt albe fara miros sau transparente, sunt normale, dar daca isi schimba culoarea si structura, nu e ok. Imi poti da mesaj in privat si vorbim mai multe

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Bine,o sa urmaresc ce și cum se intampla, dar scurgerile astea sunt obligatorii? Adica e posibil sa nu le am?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Hdjdsj):

Pai in principiu scurgerile le poti avea oricand, asa se curata vaginul

| Hdjdsj explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Da le am, sunt ca intotdeauna, transparente și fără miros