| anonim_4396 a întrebat:

Am o intirziere de menstruatie de 2 zile si ma ingrijorez ca ar fi o sarcina. N-am avut contact sexual de 2 luni timp in care mi-a venit mestra de 2 ori dar diferit decit cele precedente. Am facut teste si toate au iesit negative. Acum, trebuia sa-mi vina mestra ieri si n-a venit, nici pina acum, si am sinii tari ca piatra si ma dor foarte. De 2 zile am o intoxicatie de la coloranti si vopsele, poate fi de la aceasta?

7 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Am avut si eu problema ta numai ca mie mi-a intarziat vreo 2 luni si ma speriasem.Cred ca este o dereglare hormonala de la stres sau alimentatie necorespunzatoare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este vorba de o sarcină!

În 27 iunie ţi-am dat un răspuns la o altă întrebare şi îţi recomandam să faci un consult ginecologic!
Ai făcut acel consult?

După spusele tale anterioare. până în mai 2012 ai avut ciclu regulat de 28 zile, iar din mai s-a dereglat.
Îţi spuneam ( atunci ) să faci o „analiză" a posibilelor cauze din aprilie/mai 2012. Ai făcut acea „analiză"?
De asemenea, atunci prezentai unele simptome ale unei infecţii/răceli abdominale. Ai făcut un control în acest sens?

Mai mult, am mai spus ( atât eu, cât şi alţii ) că aceste simptome pe care le prezinţi din mai încoace ( în special ) pot fi efectul unor dereglări hormonale GENERATE de unele afecţiuni ale ovarelor/uterului sau trompelor uterine ( cel mai frecvent se întâlnesc : chistul ovarian şi ovar polichistic )!

De asemenea, şi aceste posibile diagnostice TREBUIE verificate/investigate de medicul GINECOLOG - deci, se IMPUNE un consult medical de specialitate.

TREBUIE să faci o ecografie vaginală şi/sau ovariană – să-i CERI acest lucru medicului ginecolog – pentru a se verifica starea uterului, a ovarelor şi a trompelor uterine!

Intoxicaţia de la coloranţi/vopsele nu prea are legătură cu menstra...

Dacă ai datele ciclului, poţi să calculezi data posibilă a următoarei menstruaţii, folosind „metoda calendarului" :

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde îţi semnezi zilele în care ai avut contact sexual!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru mai multe detalii, şi exemple de calcul, vezi „sursa" de mai sus.

Dacă vrei, poţi să-mi trimiţi datele ciclului pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace; sau dacă le ai şi cele din 2011, atunci toate din iunie 2011 până acum ) prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje, ori de pe profilul meu ) - şi te ajut să calculezi ( calculăm împreună ) data ovulaţiei, perioada cu fertilitate ridicată şi o posibilă dată de venire a menstruaţiei următoare!

Oricum, 2 păreri sunt mai bune decât una!

| Sim0 a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar poate fi doar o simpla dereglare a menstruatiei. Probabil nu e regulat. Zici ca menstra a fost diferita in ultimele 2 luni? Diferita in ce sens? Cred ca te referi la menstra peste sarcina. Aceasta tine 1-2 zile maxiim sau chiar cateva ore, este in cantitati foarte mici si de o culoare maronie. Daca iti cunosti organismul foarte bine si in acelasi timp iti cunosti si ciclul la fel de bine nu ai cum sa le confunzi. Oricum nu cred ca esti insarcinata, mai asteapta macar o saptamana si apoi vezi daca inca mai intarzie. Poate fi doar o simpla dereglare :*. Nu te ingrijora big grin

| sellieania a răspuns:

Menstruatie intarziata sau absenta din cauza unor boli sau medicamente: fiind vorba de un echilibru foarte sensibil al axului hipotalamo-hipofizo-gonadal, ciclul menstrual poate fi afectat de un numar mare de patologii sau tratamente, chiar daca nu e vorba de un organ/tesut implicat direct in ciclul menstrual.

Menstruatie intarziata sau absenta din cauza stilului de viata: teoretic aceste cauze ar trebui sa fie ultimele luate in considerare. Este vorba de femeile expuse stresului intens (studente in sesiune, taskuri importante la servici etc), modificarea orarului (odata cu angajarea intr-un nou loc de munca sau deplasarea pe un alt fus orar), obezitatea sau casexia (ambele extreme ale greutatii corporale influenteaza menstruatia), diete extreme, activitatea fizica intensa (sporturi de performanta cu depunere mare de efort).

Ce e de facut daca intarzie menstruatia? Indiferent daca se banuieste sau nu o cauza (dintre cele mentionate mai sus sau altele), consultul ginecologic este indispensabil. Poate fi vorba de cauza respectiva sau nu, dar daca nu se abordeaza medical cat mai repede se poate ajunge la situatii mult mai greu de rezolvat.

| justmeandmyboringself a răspuns:

Nu te ingrijora, n-ai cum sa fii insarcinata.

| NoRegrets96 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema dar o sa vezi ca nu ai nimic!
mie mi-a intarziat 3 saptamani! si eu credeam aceleasi lucruri ca tine dar nu s-a dovedit ca nu a fost nimic si m-am speriat degeaba! asa ca stai calma!

| Nifra a răspuns:

Nu au nici o legatura colantii si vopselele happy este o dereglare, se intampla des vara. Si stai linistita nu ai cum sa fii insarcinatahee hee