| mihay112 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu penisul meu : am 15 ani ( nu sunt prea bine dezvoltat ), sunt virgin, si cand penisul meu e,, mort" este de 5 cm, iar cand este,, sculat" de 13-14 cm. dar este subtire.nu gros... Si mai am inca o intrebare : De ce pe penis mi-au aparut un fel de cosuri.niste bubite mici.Va rog sa-mi spuneti, Multumesc!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate ca nu-i gros pentru. ca nu esti prea bine dezvoltat? fa si tu inot, atletism sa te mai dezvolti, poate se mai ingroase si el. Sau poate ca doar ti se pare ca ii prea subtire.
Poate cosurile sunt chiar cosuri, ca sa fi sigur ca nu este vreo problema mergi la medic, sau mai pune o intrebare la categoria sanatate, poate iti va da un raspuns cineva cu cunostinte mai bune de medicina.

| MMihai a răspuns:

Fă și tu ceva sport și nu mai fă excese cu miss Manuela. Pentru,, coșurile alea,, mergi la un medic, că nu este a bună.

| alonet a răspuns:

Daca vorbesti despre acele punctulete albe de la baza glandului e ok, incearca sa nu te masturbezi excesiv si mai ales sa folosesti ca lubrifiant sapunul, risti sa faci candidoza, o boala care face sa apara "branza" pe penis si arata ca iritat(medical vorbind elimini flora bacteriana folositoare de pe gland) cat despre dimensiunile penisului tau nu mai te tot compara cu starurile porno la care te tot uiti asa de des, penisul pana pe la 18 ani tot creste iar cat despre a satisface o femeie tine cont ca vaginul are 8 cm asa ca o sa te descurci, daca nu tom degetel happy sa ai grija de tine si vezi ca stiu ca te uiti la porno, asa ca nu omora frumusetea din tine si nici sufletul tau

| Ionut a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi.
De ce?
Treaba cu cosurile este normal, din cauza hormonilor. Pana la 18 -23 de ani ai timp sa se dezvolte sau mai bine zis sa te dezvolti.
Daca la maturitate este la fel debea atunci trebuie sa-ti faci griji.
Bafta

| ioska a răspuns:

Alea nu cred ca is cosuri, nu are cum sa fie.
cred ca sunt papule perlate
http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/1565
sau pete fordyce
http://dermato-venerologie.ro/wordpress/archives/1014
astea sunt glande,toata lumea le are,dar la unii se vad,ele secreta sebum(alea de la preput) si daca nu te speli miroase ca naiba "branza",la pubertate si nu numai ii foarte importanta igiena
daca nu e ce ti-am zis aici,mai bine faci un control la un medic,sigur nu patesti nimic
legat marime, e genetic, aia ii cea mai mica problema pentru ca vaginul unei femei are aprox 8 cm si e dotat cu muschi, rezulta ca e capabil sa se contracte/dilate in functie de necesitati, dar daca esti virgin normal ca n-ai de unde stii cum sta treaba

| mihay112 explică:

Cum a zis ioska : sunt pete fordyce, mersi ca mi-ai zis, deci sa inteleg ca nu-i nicio problema