| SorinelCopilu a întrebat:

Salut, am o intrebare, soția mea a nascut luna trecută pe data de 16.
Și ieri seara si in dimineata de dinainte am facut sex, amândoi ne-am dorit deoarece in ultimele luni de sarcina nu am mai avut contact sexual deoarece soția avea dureri. Dar dupa cele doua partide de sex astăzi soția mi-a spus că o doare zona intimă, e ceva normal sau ar trebui sa ma îngrijoreze? Tin sa mentionez ca are programare la ginecologie pe dată de 2 luna viitoare

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca in urma nasterii sa fi aparut fisuri sau chiar rupturi in muschii vaginali, care probabil NU s-au vindecat pe deplin si din acest motiv este posibil ca in zona vaginala cat si cea pelvina sa apara atat senzatia de disconfort cat si chiar cea de durere. Sa foloseasca un analgezic mai puternic si numai daca si dupa aceea va persista senzatia de durere, doar atunci este indicat sa se prezinte la consultatie chiar si daca o va face inainte de data de programare. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da, e ceva normal. Sa isi sune ginecologul daca are dureri mari sa ii spuna ce sa ia sa o calmeze. Daca alapteaza sa NU ia absolut nimic fara sa isi consulte ginecologul.

Răspuns utilizator avertizat