| Aesopsfables a întrebat:

Am o mare mare problema... Am o prietena foarte buna care imi este ca o sora. O iubesc foarte mult. Poate prea mult. Stiu totul despre ea si ea stie totul despre mine. Credeti ca sunt lesbianca? O iubesc foarte foarte mult si nu las pe nimeni sa se dea la ea! Apropo, arata foarte bine si cred ca sunt lesbianca. As cam vrea sa o ating! Vorbesc serios

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Esti,probabil,la varsta la care identitatea ta sexuala nu e foarte precis definita si prietenia ta atat de puternica te-a adus la stadiul sa gandesti foarte liber si deschis orice aspect.
Pentru ca de nimeni nu te simti mai apropiata decat de prietena ta, ceea ce iti ofera sansa sa intrevezi si posibilitati oarecum nebunesti.
Dar eu banuiesc ca e doar un enorm entuziasm al varstei si o mica confuzie bazata pe sentimentele pe care le ai pentru ea.
Iti va ramane, probabil, mereu cea mai buna prietena si peste vreo zece, cincisprezece ani vei zambi singura amintindu-ti gandurile tale de acum.
happy

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă te simţi atrasă de ea şi sexual, poţi fi doar confuză sau este posibil să fii lesbiană, bisexuală, pansexuală, omnisexuală... orice, numai hetero nu.
Cu timpul te vei lămuri mai bine.
În orice caz, eşti ok, nu toţi se întâmplă să aibă aceleaşi orientări sexuale.

| mihai69 a răspuns:

Dacă te poți imagina făcând dragoste cu o fată (ORICE fată, nu doar cea descrisă mai sus), atunci da, e posibil să fii bisexuală sau chiar lesbiană.
Altfel, e doar imaginația ta care s-a înfierbântat ceva mai mult decât e cazul.

| neutrino a răspuns:

De ce nu, dar dragostea fata de o sora nu asa se manifesta!

| Alcyon a răspuns:

Dupa cum ai spus, e o prietena foarte buna. In adolescenta se creeaza astfel de prietenii solide, ce uneori tin toata viata. Nu face confuzii, ca e pacat sa strici o astfel de prietenie. Cand treci de o varsta si intri in campul muncii, o sa mai vrei sa gasesti astfel de prieteni si n-o sa ai unde, pentru ca oamenii in timp devin egoisti si nu se gandesc decat la profit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt prea gay cu oamenii normali si prea normal cu oamenii gay
imi cam urasc sexualitatea, e cel mai tampit lucru din mine.
ma bucur ca exista cineva ca tine orice ai fi, nu trebuie sa o parasesti din sex-existentialism sau neincredere in iubire, toata iubirea e iubire. am creat multe probleme cu nesiguranta mea

| Sxx a răspuns:

Măi fată laughing Și eu am prietene dar nu ma gandesc asa "departe"...
Adica da inteleg, uneori prietenia asta merge pana intr-un anumit moment cand ceva se "destrama".
Asa poate ca si cu tine... Nu cred ca esti laughing poate doar curiozitatea de a face asta.
Byewinking

| Alisse a răspuns:

Pai si unde e problema? Fa ceea ce simti dar sunt sigura ca e mai mult decat prietenie daca incerci sa o protejezi in asa fel. Bafta happy

| Reea6 a răspuns:

Sunt multe fete care au curiozitati sau care nu sunt lesbiene dar si-ar dori sa sarute sau atinga o fata doar din curiozitate asta nu inseamna neaparat ca esti lesbiana doar daca in timp o sa iti placa sa faci anumite lucruri mai mult cu fetele decat cu baieti si nu e asa grav

| AlexaAle2345 a răspuns:

Cateodata imaginatia omului zboara prea mult.Si eu am crezut ca sunt lesbianca pana acum un an si ceva.Am avut o trauma.In urma cu un an era sa fiu violata.Imi era frica cand punea un barbat/baiat mana pe mine.Lam ranit si pe baiatul care ma iubea si nici in ziua de azi nu-mi vorbeste.Am incercat sa am o relatie cu o fata dar nu a mers.Eram ranita de toti si cand am avut nevoie de cineva mi-am dat seama ca baiatul pe care l-am ranit era singurul care ma putea intelege. Apoi am mers la psiholog si m-a facut sa-mi deschid ochii.Acum mi-am dat seama ca il iubesc pe acel baiat si incerc sa ii arat asta.
Du-te si tu la un psiholog