| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare nelamurire si nu stiu ce sa fac...
Am avut o relatie cu o fata timp de un an si 2 luni, din noiembrie 2016 pana pe 9 ianuarie 2018. Cu bune cu rele, relatia a mers pana la inceputul lunii ianuarie anul asta, dupa revelion cand am inceput iar facultatea ea m-a lasat, mi-a dat papucii, atunci m-am simtit foarte nasol, mai ales in sesiunea de examene de la sfarsitul lunii ianuarie, mai ales ca eram anul 4 insa problema nu este aceasta.
Dupa ce mi-a dat papucii am baut la camin cu un coleg de al meu pana nu am mai stiut ce e cu mine, iar cel mai bun prieten al meu m-a sunat si i-am zis ca m-a parasit iubita, el a zis ca ma suna maine, dar nu m-a mai sunat vreo 2 saptamani si ceva, nu a mai dat nici un semn de viata.
Aici e problema, cel mai bun prieten al meu s-a pus intr-o relatie cu ea, el spunandu-mi ca dupa cateva zile dupa ce m-a lasat fosta prietena a inceput sa vorbeasca pe Facebook cu ea si pe undeva spre sfarsitul lunii s-au cuplat, vestea aceasta am primit-o la mijlocul sesiunii de examene. De atunci m-am simtit tradat, si ma simt in continuare penibil cu acel „prieten". Mama mi-a zis ca ar fi bine pentru mine sa nu mai vorbesc cu omul asta, mai ales ca a terminat aceeasi facultate ca si mine si mi-a furat prietena. La fel imi spune si cea mai buna prietena a mea sa vorbesc cu el si sa ii spun ca nu mai putem sa mai tinem legatura unul cu altul.
E cu fosta prietena am ramas in continuare ca simpli prieteni, dar vorbind cu ea mi-a zis, sau s-a scapat pe Facebook in felul urmator: „Nu are nimeni de ce sa ma acuze ca te-am lasat pentru C"(C - initiala numelui celui care mi-a fost cel mai bun prieten). Si cand ma mai vad cu acel „prieten bun" la o bere cand mai iesim ma simt ca si cum as fi tradat dar ma las tradat in continuare.
Eu sunt total confuz, pe de o parte ma gandesc ca ar fi bine sa rup orice legatura cu el si sa nu il mai consider prieten si pe de alta parte ma gandesc ca sa il iert pentru ca mi-a furat prietena.
Ce sa fac? Voi ce ati face in locul meu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma astept ca la 20-22 de ani sa poti discrene bienele de rau, dar se pare ca nu esti capabil, odata ce ne spui ca esti confuz.
Cum dumnezeu poti sa fii confuz, cand cel mai bun prieten al tau ti-a furat iubita?
Evident ca trebuie sa rupi orice relatie cu el si cu ea, pentru ca ai arata ca un prost, care se lasa calcat in picioare si toti vor rade de tine. Chiar nu ai un pic de mandrie in tine?
Cum sa pastrezi o relatie cand ei si-au batut joc de tine, in cel mai urat fel posibil?
Tu chiar nu realzezi ca ai ajuns de rasul tuturor si te pui intr-o lumina proasta fata de toata lumea?
Asa ceva nu se iarta niciodata!

| RainmakerX a răspuns:

Cica prieten. Cred ca trebuie sa reconsideri persoanele pentru care folosesti acest termen caci vad ca nu prea pui mare pret pe el.
Asta este o cunostinta, nu un prieten. Observa diferenta!

| alina2k18 a răspuns:

Ti-au dat mumu amandoi... laughing
Treci peste, asta-i viatawinking

| Emma30555 a răspuns:

"Prietenul " asta fix pe a ta trebuia sa o aleaga? Probabil erau dinainte. Acum depinde cum simti tu. Daca nu te afecteaza treci peste daca simti ca te a tradat nu l ierta. Si eu am prietene dar am niste principii. Niciodata cu cineva care a fost cu vreuna inainte. In fond sunt si alti oameni dar e mai usor sa ne bagam peste altii? La varsta voastra dragostea vine si pleaca dar un prieten trebuie sa stie sa fie prieten

| ywar a răspuns:

Ce sa facem? e foarte simplu. ii dai mumu, nu mai vorbesti cu el. Daca ti se pune pata pe el, e niste baieti care-l fac ca nou. cu 400 de coco face bine, numai bine face.

| Elena9328 a răspuns:

Nu i legătură de sânge.
Fata poate sa stea cu oricine vrea, daca între voi nu a mai mers, și ea ți a dat papucii
Povestea cu prietenul cred că e mai veche, cred că vorbeau și când era cu tine
Cel mai bine e sa te debarasezi de astfel de oameni

| 90210 a răspuns:

Si tu inca mai vorbesti cu tipul ala? Cum te simti sa n-ai personalitate? Iti garantez ca era cu ochii dupa prietena ta de cand erati impreuna si sunt aproape sigura ca incepuse sa vb cu ea inainte sa va despartiti. Il placea pe prietenul tau mai mult asa ca ti-a dat papucii. Problema este ca tu nu ai stima de sine incat sa le spui amandurora "va *** in gura. pa". Daca eram eu in locul tau nu mai aveam ce discuta cu ei.

| Heavenonearth a răspuns:

Mergi mai departe, ei nu au ştiut să te preţuiască ca persoană, ca prieten.O să ai alţii, dar care te vor aprecia la adevărata ta valoare.Mama ta are dreptate.Fii bărbat! Capul sus! Viaţa merge mai departe.