| Alina33333333333333333333 a întrebat:

Salut,am o mica mare problema
Deci vineri si sambata am avut contact sexual protejat*dupa 3 luni* cu prietenul meu(tin sa mentionez ca aveam menstruatie). Toate bune si frumoase pana duminica dimineaţă când m-am trezit cu o durere de ovare usor suportabilă iar când mă duceam să urinez mă ustura vaginul de îmi venea să plâng. Încă mă mai ustura dar foarte putin. Ştiţi din ce cauza ar fi aceste simptome? Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada de menstruatie organul genital femenin este foarte sensibilizat, precum si abstinenta "indelungata" ar fi putut contribui la o penetrare mai greoaie si cu inducerea unei dureri. Durerea se poate sa fi fost cauzata de o posibila febra musculata acumulata in cele 2 zile de sex in care pot doar intui/banui ca au avut loc mai multe reprize de sex.Senzatia de usturime s-a datorat frecarii excesive si indelungate a peretilor vaginali cu prezervativul ceea ce se poate sa fi provocat o sensibilizare excesiva in momentele in care lubrefierea vaginului sa fi fost mai slaba/putina. Faptul ca senzatiile de usturime au disparut dovedeste ca acestea nu s-au datorat unei infectii. Multa sanatate

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Clujean25 a răspuns:

Simptomele corespund infecției urinare.

| CatalinaMA a răspuns:

Ai contactat vreo bacterie de la el daca nu s-a spalat inainte sau din cauza ca a pus mana murdar pe jucarie...cine stie..si cel mai probabil e o infectie urinara sau ti s-a inflamat vaginul pentru ca nu te udasei si ai facut vreo rana

| Bambyynaa007 a răspuns:

Cel mai probabil, cand ai avut contactul sexual, nu ai fost destul de uda si astfel locul s-a inflamat. In general dupa o pauza mai mare de doua saptamani este normal sa ai anumite dureri. Avand in vedere ca aveai si menstruatie este posibila o mica infectie, deoarece acel sange contine multe bacterii. Nu cred ca este ceva grav, durerile pot si fi de la menstruatie, eu personal de la menstruatie am avut acele dureri, deoarece si eu am facut sex avand menstruatie. Pentru orice eventualitate poti merge la medicul de familie sa ii pui cateva intrebari.

| cineva30 a răspuns:

Posibil din cauza unei infectii urinare. Iti recomand o vizita la medicul ginecoloc pentru a o trata sau daca nu, macar sa ceri sfatul unui farmacist pentru un tratament medicamentos.
Insa poti sta linistita, se intampla majoritatii femeilor, din varii cauze.