| mikis a întrebat:

Pe data de 17 august mi-a venit ultima data menstruatia. A tinut 4 zile ca de obicei. Pe data de 3 septembrie am inceput sa am dureri de burta si am observat o picatura de sange in scurgere. Povestea s-a repetat si pe data de 4 septembrie. Doar o picatura, o singura data. Din data de 3 am dureri nonstop de burta pana in prezent. Exact ca si sindromul premenstrual. Ieri insa, 15 septembrie, am avut o scurgere mai maronie, cu niste firicele de sange tot o singura data, si asta cand am fost la baie. Si colac peste pupaza si menstruatia a intarziat 5 zile. Trebuia sa vina pe 11. O posibila sarcina? Si cum ramane cu durerile de burta de 2 saptamani? In rest nu am scurgeri chiar deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Se cam pupa cu povestea pe care ti-am trimis-o. 31 August a fost data presupusa a ovulatiei. 3 Septembrie e un pic cam devreme pentru nidatie, dar lucrurile acestea nu sunt batute in cuie.
Bucata care a stat in tine 3 zile poate sa fi avut si ea un rol si sa nu fie vorba de graviditate ci de o infectie. Pentru simptome de sarcina e mult prea devreme.
Nu uita de analiza de sange pentru determinarea sarcinii (pentru prezenta hormonului de sarcina, gonadotropina corionica umana -human chorionic gonadotropin – hCG). In acest moment este relevanta si are un grad ridicat de acuratete.
Faci foarte bine ce faci!
Ar trebui sa va luati obiceiul sa verificati prezervativul dupa contact (testul cu apa). Se rup destul de des.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi ajutat sa ne fi dat si o scurta istorie a evenimentelor neprotejate dinainte de data presupusa a ovulatiei.
Ai aici o posibila explicatie, scrisa mai in detaliu decat as putea scrie eu ca raspuns pe TPU.
http://www.copilul.ro/......a8154.html
De remarcat acest alineat:
"Majoritatea sarcinilor sunt pierdute imediat dupa implantarea ovulului, dar inainte de a o eventuala intarziere a menstruatiei, de aceea unele femei nici nu isi dau seama ca sunt gravide."
pentru ca si acolo pot apare crampe si sangerare.
Orice ar fi, nu intra in panica, pastreaza-ti mintea limpede si ia cea mai buna decizie.

| mikis explică (pentru SkyPilot):

Pai am avut un mic incident cu ruperea prezervativului in data de 31 august insa am observat abia peste 3 zile bucatica rupta dupa o fuga la baie, fiind foarte obositi dupa lucru, nu am remarcat imediat. Semnele unei sarcini nu prea le observ. Singurul lucru care persista e durerea de burta. Maine imi fac o programare la analize in primul rand, si dupa merg sa fac una si la ginecolog.

| mikis explică (pentru SkyPilot):

Multumesc frumos, o sa revin dupa analize cu un update!

| SkyPilot a răspuns (pentru mikis):

Se cam pupa cu povestea pe care ti-am trimis-o. 31 August a fost data presupusa a ovulatiei. 3 Septembrie e un pic cam devreme pentru nidatie, dar lucrurile acestea nu sunt batute in cuie.
Bucata care a stat in tine 3 zile poate sa fi avut si ea un rol si sa nu fie vorba de graviditate ci de o infectie. Pentru simptome de sarcina e mult prea devreme.
Nu uita de analiza de sange pentru determinarea sarcinii (pentru prezenta hormonului de sarcina, gonadotropina corionica umana -human chorionic gonadotropin – hCG). In acest moment este relevanta si are un grad ridicat de acuratete.
Faci foarte bine ce faci!
Ar trebui sa va luati obiceiul sa verificati prezervativul dupa contact (testul cu apa). Se rup destul de des.