| Awolnation a întrebat:

Salut, am o problema. Sunt băiat și de abia ce am intrat în clasa a IX-a. Nu prea am reușit să mă adaptez pentru că sunt cam diferit fata de colegii mei. Nu spun că nici măcar nu vorbim, ba chiar sunt 2 colegi cu care mă înțeleg mai bine dar in pauza mereu stau in banca căci nu am ce face, toți vorbesc între ei și pe mine nu mă bagă nimeni în seamă iar dacă m-aș duce sa vorbesc cu ei nu prea as avea ce. Ce trebuie sa fac ca sa mă adaptez încât să nu mai stau in banca pauza de pauza.

2 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Salut.

Te înțeleg cum e, dar ești încă la început. Găsește puncte comune cu ceilalți, ex: dacă ei ies la țigară în pauză, ieși și tu cu ei chit că nu fumezi (nici nu-ți recomand s-o faci, a nu se înțelege că încurajez fumatul).
Acei doi colegi au și ei alți prieteni presupun. Bun, stai pe lângă ei, prin ei poți cunoaște și te poți apropia de alții.
Încearcă să socializezi și tu că nu te mănâncă, gândește-te că sunteți toți boboci și, la fel ca și tine, colegii tăi au și ei timiditatea lor.
De multe ori oamenii se plâng că-s singuri și/sau nu se pot integra, dar refuză să facă ceva în sensul ăsta.

Long story short; socializarea e cheia. Fă-o cu încredere laughing
Multă baftă ^^

| mihai69 a răspuns (pentru gothicbat):

Sport de echipă, socializare în timpul liber (mers la film, teatru, excursii). Să vezi cum încet, încet se încheagă grupul.