| Andreihen a întrebat:

Salut, am o problemă, trebuia să-mi vină ciclul acum 5 zile și nu mi-a mai venit. Am făcut dragoste acum două săptămâni, mă doare spatele și uneori și în zona vaginului, mi-a curs un lichid roz spre roșu două zile și s-a oprit, după am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ, ce poate să fie de întârzie?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina obtinut, sa poata fi luat in considerare, testul de sarcina trebuie refacut. Rezultatul VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% se obtine doar in cazul in care testarea este efectuata inperioada considerata optima si anume dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data in care a avut loc OVULATIA (atunci cand asta se stie) sau fata de data la care a avut loc ultimul act sexual in urma caruia ar fi putut sa ajunga sperma in vagin. Rezultatul NEGATIV obtinut dupa doar 14 zile este in proportie de peste 75-90% FALS NEGATIV. Intarzirea momentului de pornire a sangerarii menstruale poate fi provocat de aparitia/existenta unor dereglari hormonale care au influentat lungimea ciclului menstrual ca numar de zile. Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Repeta testul peste o saptamana.

Daca ai facut-o neprotejat, ia masuri pe viitor, si faceti-o protejat mereu...

Scapi de mult stres