| Andreihen a întrebat:

Salut, am o problemă, trebuia să-mi vină ciclul acum 5 zile și nu mi-a mai venit. Am făcut dragoste acum două săptămâni, mă doare spatele și uneori și în zona vaginului, mi-a curs un lichid roz spre roșu două zile și s-a oprit am făcut un test de sarcina după două săptămâni de la contactul sexual și a ieșit negativ, ce poate să fie de întârzie?

Răspuns Câştigător
| JustMeDeea91 a răspuns:

Poate fi vorba despre o dereglare hormonală... părerea mea personală e că ar trebui să-ți faci un control specializat pentru că TPU nu e nici pe departe locul potrivit pentru asemenea probleme

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul NEGATIV al testului de sarcina care este efectuat dupa trecerea a numai 14 zile fata de data la care a fost intretinut actul sexual, in majoritatea cazurilor (75-90%) este FALS NEGATIV, sau altfel spus neconcludent si din acest motiv NU se ia in considerare. Rezultatul VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% se obtine doar in cazul in care testul este efectuat DUPA ce au trecut MINIM 21 de zile de la data la care a avut loc actul sexual in urma caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin. Asa se procedeaza corect. Sanatate!

| Andreihen explică (pentru corbulalbrosu):

Păi testul l-am făcut la 13 zile de la ultimul contact sexual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreihen):

In 90-95% din cazurile in care testul de sarcina este efectuat dupa trecerea a numai/doar 13 zile fata de ziua OVULATIEI sau a zilei in care a fost intretinut ultimul sex neprotejat, REZULTATUL obtinut este intotdeauna NEGATIV, insa in proportie de 90-95% este FALS NEGATIV.
IN CE MOMENT POATE FI EFECTUAT TESTUL DE SARCINA
In privinta momentului optim in care este indicat si recomandat sa fie efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie sa stii urmatoarele :
-- ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului,
-- practic in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul,
-- sau dupa trecerea a doar 7-10-14 zile, asa cum sustin/pretind si afirma cam toti producatorii MINCINOSI de testere.
Intr-adevar in cazuri foarte rare cand femeia este insarcinata, poate sa apara rezultatul POZITIV dupa trecerea anumai 13-14 zile. Deci in consecinta reiese ca, singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT, avut in vedere si luat in CONSIDERARE, poate fi numai rezultatul care a iesit ca POZITIV.
Orice rezultat care este NEGATIV, obtinut cu orice tip/fel de test de sarcina, indiferent de marca sau de producator, care a fost efectuat inainte de trecerea a mimim 21 de zile, fata de data in care a fost intretinut sexul sau fata de data ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula este un rezultat FALS.
-- In cazul in care testul de sarcina este efectuat dupa trecerea a 10 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile intr-adevar INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica rezultatul testarii va fi POZITIV. Restul de 98-99% al femeilor SIGUR INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV, care insa este 100% FALS, ERONAT
-- Cu fiecare zi care trece, numarul testelor cu rezultatul FALS NEGATIV se diminueaza progresiv, din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul se face la momentul oportun/optim, dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat).
In acest moment circa 98-99% din femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect adica cel POZITIV si numai/doar 1-2% din numarul total de teste efectuate mai pot fi FALS NEGATIVE.
-- REZULTATUL testului de sarcina prin insasi natura reactivului ce este folosit, NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putina substanta de contrast in liniuta de pozitivare), altfel spus testele de sarcina mai putin sensibile, pot/vor oferi mai des si/sau mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu acest rezultat NEGATIV obtinut in acest moment. Testarea va trebui sa fie refacuta din 3 in 3 zile pana in a 22-a zi de dupa sex.
-- Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie.
Multa sanatate!