| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Am si eu nevoie de cateva sfaturi.
De curand am o colega noua la munca. Nu ne-am vazut face to face ca lucram remote, insa ca tot omul curios am cautat-o pe insta si am gasit-o. Imi place de ea, e simpatica. La job vorbim, pe skype in mare parte, doar ca sunt chestii generale, de job, dar cateodata mai discutam si altele. Stiu ca iesit recent dintr-o relatie. Mi-a mentionat la un moment dat ca fostul ei prieten nu stiu ce, ca ea se reface dupa o despartire, etc. Cand conversam pare ca avem chimie, am vazut ca ma cauta sa ii arat chestii, cu toate ca sunt chestii despre job, dar ce vreau sa zic e ca ii place mai mult compania mea decat a altor persoane din echipa. Ce-i drept eu ii si arat si am rabdare cu ea.
Acum nu stiu cum sa procedez. As vrea sa o cunosc mai bine. Doar ca fiind colegi de job, imi e frica de un refuz. Ar fi stanjenitor si pentru mine si pentru ea apoi.
Plus ca vine dupa o despartire si nu stiu cat de vindecata e si daca mai isi doreste ceva pentru moment.

Alta chestie care ma descurajeaza este ca inca mai vorbeste cu fostul ei. Nu stiu, poate au ramas prieteni sau au avut de impartit ceva, dar am vazut ca au vorbit acum cateva zile.
Cum sa procedez? In primul rand as vrea sa imi dau seama daca si ea ar vrea sa ma cunoasca mai mult decat ca pe un coleg de job, iar apoi nu stiu cum ar trebui sa procedez, in caz ca semnele sunt favorabile. Nu stiu ce sa urmaresc. La ce sa fiu atent?
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Tot ce spui tu aici este foarte comun

Ideea este că nu ai de ce să te simți stânjenit atât tu cât si eaz câtă vreme ieșiți să vă cunoașteți, îți susții punctul de vedere că vrei doar să o cunoști și nu știi ce va fi sau nu

După ce incepi să o cunoști și să iești, abia atunci o să vezi cum stau lucrurile

Dacă să zicem lucrurile nu vor funcționa este ok, măcar ai incercat, decât să regreți fa asta!

De ce să devină stânjenitor, ce e stânjenitor în a încerca să vezi dacă ar funcționa o relație cu o colegă de muncă?

Îți spun eu. Nimic! E doar în capul vostru.

Te încurajez să teeci la acțiune!

4 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Daca "se reface" dupa despartire si inca mai vorbeste cu fostul ei, pentru mine inseamna ca inca se gandeste la ala, il vrea inapoi.
Chiar si asa, eu nu m-as sfii sa o invit la o cafea. Ce daca ma refuza?! As supravietui. happy Dar poate nu ma refuza. Nu as avea nici o problema nici daca m-ar accepta intr-o relatie de "rebound", in incercarea de a-l uita pe ala. happy
Eu cred ca e mai bine sa incerci si sa fii eventual refuzat, decat sa nu incerci si sa-ti ramana in minte poate pentru mult timp intrebarea "bai, oare ce ar fi fost daca as fi incercat?!". Bate fierul cat e cald, acum cat teoretic e singura, pentru ca in scurt timp s-ar putea sa o vezi cu altul si sa te oftici ca nu ai actionat la timp.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Mare atentie, faptul ca iti cere chestii de munca sa ii arati inseamna clar ca profita maxim de tine si interesul ei e sa fure munca de la tine in loc sa isi puna capul la contributie, probabil ceilalti colegi au prins manipularea ei si de aia vine numai la tine sa ii explici. Daca inca vorbeste cu fostul este clar ca umbla in limba dupa el, o femeie care se respecta stie cand o relatie a luat sfarsit si nu mai interactioneaza cu trecutul. Nu e de tine fata asta, se vede clar ca este o oportunista nu merita frate. Mai bine cautati una mai normala la cap, relatiile la munca nu sunt ok

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace! Inca nu a iesit din relatia aia si inima ei inca bate pentru "fostul" asa ca nu va fi interesata de tine, fiind doar o pierdere inutila de vreme.
Vei putea incerca sa te apropii de ea, cand va termina defintiv cu fostul ei si va vrea ea sa mearga mai departe, ceea ce la momentul asta se pare ca nu vrea.

| anonimuIl a răspuns:

Dacă citește aia ce ai scris aici îi este rușine ca să nu afle lumea că măcar te-a băgat în seamă și pentru niște sfaturi.