| AugustinFiltru a întrebat:

Salut.
Am si eu o intrebare chiar foarte tampita...
Deci m-am indragostit de o tipa. Ne-am combinat cam vreo 3 zile.
Eu o cunosteam de mai mult timp... Si suntem foarte buni prieteni.
Cand ne-am despartit ea mi-a spus ca nu vrea sa fim impreuna pentru ca nu ar vrea sa strice prietenia dintre noi.
Eu i-am spus ca sunt indragostit de ea pana peste cap si ca o iubesc, dar ea tot nu vrea.
Intrebarea este: Ce as putea sa fac sa o scot din cap(sunt cu ea in liceu)? Sau: Ce as putea face sa ma combin cu ea?

Răspuns Câştigător
| SabrinaMariaSaraDaniela2002 a răspuns:

Nu prea stiu ce poti face.Nu te mai gandi la ea.Fa-te indiferent.Sau daca vrei sa fi cu ea poti sa ii aduci mereu florii sau diferite cadouri. Poti sa insisti pana va spune da.Nu te indoi de tine.Fii tare si continua sa crezi in tine. Sper ca ti-am fost de mare ajutor.Mersi ca mi-ai ascultat sfaturile!

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ti-o poti "scoate din cap" te asigur si te-ai grabit spunandu-i c-o iubesti,iubirea are nevoie de doi,nu te poti trezi peste noapte ca,gata,o iubesti!
Da,esti entuziasmat de ea, o vezi ca pe cea mai minunata fiinta de pe pamant, dar iubirea e altfel, posibil s-o fi speriat pe fata cu impetuozitatea ta.
Acum, ai de reflectat putin la tactica ta viitoare.Stiu ca nu esti tocmai in cea mai buna stare sa reflectezi, dar situatia te obliga sa-ti folosesti si creierul, nu numai inima.
Citeste putin urmatorul link:

http://radiocatch22.com/cum-iesi-din-friend-zone/

Si,pe urma,gandeste-te.
In momentul asta,dupa intreaga ta incercare ratata,fata e putin indepartata de tine si se simte cam dezorientata,prietenia pe care nu vroia sa o strice,este putin cam inexistenta.
Asa ca,initial,va trebui sa refaci relatia voastra,la stadiul la care era.
Apoi,poti incepe sa aplici ceea ce este in link.
Delimitezi clar relatia voastra si incepi sa-i ceri sfaturi...
Daca a fost doar teama sa se implice intr-o altfel de relatie cu tine,o vei putea cuceri,orgoliul si ambitia ei feminina n-o va lasa sa te piarda in favoarea alteia.
Dar, daca nu exista chimie intre voi si ea nu e atrasa deloc de tine, atunci toate eforturile tale vor fi inutile.
Aici e nevoie sa-ti folosesti creierul si sa realizezi ce anume a facut-o sa refuze.
Orice ai face, insa, bafta!

| Șurubelniță a răspuns:

Faza aia cu nu vrea sa strice prietenia e deja cliseu luat de la altele si vrea sa fie si ea in pas cu "moda". Cu alte cuvinte a facut o actiune fara sa gandeasca si a ales sa-si asculte prietenele sale care au avut un rol esential in a lua decizia de a iesi din relatia cu tine.
Nu dispera, pur si simplu discuta cu ea si intreab-o urmatoarele lucruri : Pentru a fi intr-o relatie mai intai nu trebuie sa cunosti omul, sa devii prieten bun cu el ca sa-l cunosti mai bine si pe urma sa incepi o relatie? Sau ne combinam cu necunoscuti doar de dorul lelii pentru ca "ne indragostim" pe loc de el/ea fara sa stim absolut nimic despre acea persoana. Oricum prietenia voastra se va strica la un moment dat deoarece unul din voi fie tu sau ea veti cunoaste o alta persoana de sex diferit cu care mai mult ca sigur veti incepe o relatie. Din cauza aceasta, relatia de amicitie dintre voi doi se va raci, atentia se va indrepta spre persoana nou cunoscuta si incet incet o sa mai vorbiti doar din an in pasti.
Spune-i ca ar fi pacat sa nu incercati o relatie din moment ce sunteti foarte apropriati, nu e nimic rau in faptul ca sunteti amici foarte buni ci din contra, chiar foarte bine. Nu aveti absolut nimic de pierdut, din contra, ati pierde mai mult daca nu ati fi impreuna. Ti-am explicat mai sus motivele.
Daca nici asa nu vrea sa inteleaga si baga din nou faza cu "nu vreau sa stricam prietenia " las-o balta ca e clara treaba, e mult prea spalata pe creier incat sa gandeasca si sa aiba o opinie proprie, face ce vede ca se scrie pe internet sau ce ii spun prietenele ei. Care la randul lor fac acelasi lucru...
N-ai nimic de pierdut daca-i oferi si punctul asta de vedere, poate ca o duce capul si va intelege ca e bine sa fiti mai intai prieteni buni si doar pe urma sa incepeti relatia.

| Waffen18 a răspuns:

Pai ar trebui sa discuti mai bine cu ea pe subiectul asta, incearca sa o convingi si spune-i ca nu are dreptate