| Mihail69 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de sensibilitatea penisului. Cand il belesc complet si pun mana pe el, ma deranjeaza prezenta degetului pe el cand e belit.
E normal? Si cum scap de aceasta "durere"?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca existenta unor senzatii neplacute, de disconfort accentuat sau chiar de durere reprezinta o stare sau o situatie ce poate fi apreciata ca fiind NORMALA. Aceasta stare mai aparte, apare de regula in cazul baietilor care isi decaloteaza pentru prima data glandul (capul) penisului in intregime. Senzatia de durere apare din cauza faptului ca acea piele extrem de fina care acopera glandul preputial este EXTREM DE SENSIBILA la atingere, indiferent cu ce obiect intra in contact, deget, chilot. Sensibilitatea extrema care provoaca senzatiile de disconfort sau de durere, vor dispare incet incet prin practicare de atingeri cat mai dese si pe perioada din ce in ce mai mari Succes!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi de ce ai pune mâna direct pe gland?
Și da, e normal să fie foarte sensibil. Va scădea treptat această sensibilitate pe măsură ce îl vei atinge și tu tot mai des. Dar caută să nu mai pui direct degetul acolo, doar peste piele.
Sau dacă totuși vrei să o faci, fă-o folosind ceva lubrifiant.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ce se intampla cu penisul tau. Consulta un medic urolog care iti va spune care sunt cauzele de te doare cand pui mana pe el.

| Sofer a răspuns:

Daca atingi cu mana uscata cred ca e normal ia incearca cu mana uda?

| ywar a răspuns:

Este perfect normal. Cand esti la dus, decaloteaza-l complet, spala-te bine si cu timpul o sa vezi ca o sa dispara senzatia aceea neplacuta. Tuturor baietilor care au devenit mai apoi barbati li s-a intamplat asta.

| Public22 a răspuns:

Nu cred ca e durere. Sunt doar niște senzații prea intense probabil. Mai exersează și tu cu mana, dacă ma înțelegi ce spun și în timp te vei obișnui. Dacă tu chiar simți o durere, mergi la medic.