| Ghostyy a întrebat:

Am 13 ani si cand ma spal la penis il belesc cam jumatate de cam este ok sau trebuie belit tot capul dar am incercat sa il belesc pana la capat dar ma durea este normal?
Cel mai bun raspuns primeste funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Este normal. Daca esti inca virgin inseamna ca ata care tine legata pielea de pe penis de partea centrala a lui nu este inca rupta. Cand o sa ai primul contact sexual mai salbatic sau la prima masturbare pasionala acea ata se va rupe. O sa doara si o sa curga un pic de sange dar un barbat trebuie sa treaca si prin asta happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-l pe taticul de mana si mergeti la un urolog sa te controleze, ca ai fimoza si trebuie rezolvata foarte repede, ca sa-i dai voie cuculetului sa se dezvolte normal si sanatos. sa nu cresti tu de 2 metri si cuculetul sa ramana de 5 cm!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca la varsta de 13 ani glandul (capul penisului) NU poate fi decalotat (belit) inseamna ca aproape sigur penisul este afectat de boala numita FIMOZA. Citeste cu atentie urmatorul raspuns si vizioneaza cat mai atent mai ales primul film educational fiindca in mod sigur vei intelege ce este preputiul, ce este frenul si care este rolul lor in procesul de decalotare a penisului. In cazul baietilor cu varsta de peste 6-7 ani. penisul acestora poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical numai daca acesta poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu pentru a fi spalat si igienizat si mentinut curat si sanatos. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet de sub preput (pielea mobila) dupa implinirea varstei de7-8 ani, este afectata intr-o masura mai mare sau mai mica de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : Https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg;;; Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s;; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek;;; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I;;; https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0 : https://www.youtube.com/watch?v=zzUDr0XAVHE
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie posibila, completa, lina, fina, usoara atat in stare flasca (moarta) cat si in stare erecta. Din descrierea ta rezulta ca probabil/posibil, penisul tau este afectat de fimoza fiindca poate fi decalotat in stare erecta doar partiatl si probabil mai mult in stare flasca. In ce masura iti este afecta penisul, adica cat de grava/serioasa este fimoza in cazul tau adica gradul fimozei din cele 4 grade de clasificare, o poate stabili ori medicul de familie sau medicul urolog. Multa sanatate!

| cauzasinucideriioamenilor a răspuns:

Nu trebuie spalat, are sa puta. Asa le place femeilor. Pofta buna.