| BoBoLiNo92 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Se merita sa ma mai impac cu fosta prietena pe viitor? Cauza este: Luna aceasta trebuia sa se mute cu mine. Eu m-am angajat ca sa putem locui impreuna sa avem un venit lunar, la care si ea isi cauta de munca la fel ca sa aduca si ea un ban in casa. La care eu i-am zis ca ii caut eu de munca intr-un loc ok sa nu munceasca mult sa nu stea in frig si etc. Ea mereu ma refuza si nu vorbea cu mine. Azi am aflat ca ea se duce maine in alt oras deoarece ia gasit mama ei de munca la un magazin ca vanzatoare. Parerea voastra. Daca noi trebuia sa ne mutam impreuna si la anul sa ne casatorim, nu era normal sa fi venit la mine si sa fi discutat sa mergem impreuna sa vorbim? Oare de mine nu trebuie sa asculte? Doar de mama ei? Cu mama ei traieste? Scz am ff multi draci... Dau funda... Rog seriozitate

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta inseamna pentru tine bun? peste 10 milioane o sa platesti facturile, voi sunteti tineri si aveti multe cheltuieli asa ca mai trebuie sa stati de vorba dar aceasta "nelibertate" pe care tu o pui asupra ei da de gandit foarte mult,nu tu esti cel care hotaraste ce trebuie sa se faca in ziua respectiva, esti prea acaparator si vrei ca totul sa fie al tau si totul sa se faca dupa unele conceptii ale tale, ce ai zice daca intr-o zi in care te plimbi cu ea o vezi ca fuge de langa tine si sare in bratele unui baiat,acesta fiind un var de-al ei pe care tu nu ai de unde sa-l cunosti, cum ai reactiona in prima faza? este ca cea din tine iti aduce o stare de irascibilitate si ai vede negru in fata ochilor, ca pe moment i-ai bate pe amandoi? Cauta- sa-ti stapanesti aceste stari, mai ales gelozia, deoarece te vei imbolnavi dar ceea ce este si mai rau nu ati dai seama ca o sa imbolnavesti mult mai rau persoana iubita si, Doamne fereste, nu sti ce consecinte pot avea aceste iesiri. Comunicae intre voi, intelegere si respectul este pe primul loc intr-o relatie, cauta sa ajungeti la un comun acord asupra deciziilor care trebuiesc luate, cantareste parerea ei prima data (asa ai arati ca o respecti ) dupa care o puneti cap la cap cu a ta si vedeti care dintre le ar da rezultate mai bune, daca e sa facem cum ne taie capul o sa va ajunga la urechi mai mereu uzualul repros "ti-am zis eu?". Sa fiti iubiti!

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cheia succesului este managementul crizei. Nici un drum nu este drept, nici-o glorie castigata fara sacrificii. Daca vreti sa fiti impreuna, trebuie sa acceptati diferentele dintre voi si sa cautati sa le depasiti impreuna.

| fabiola a răspuns:

Daca erati casatoriti si formati o familie era normal sa luati impreuna deciziile! Daca insa depinde financiar de parinti, o sprijina -este normal sa le urmeze sfatul! Un parinte nu cred ca-i doreste raul, iar sfaturi poate cere de oriunde -decizia este numai a ei si trebuie respectata chiar de formati o familie!

| mona a răspuns:

Ai dreptate ca daca trebuia sa va mutati impreuna trebuia sa isi gaseasca de lucru undeva in zona dar poate mama ei nu e de acord ca ea sa se mute cu tine inainte de casatorie

| neutrino a răspuns:

Ce cautati voi impreuna?

| Felys a răspuns:

Se duc altii si in alte tari pentru bani,dapai in alt oras,daca face naveta si se merita efortul,ce-ti pasa ca e in alt oras,presupun ca este undeva in apropiere, daca tu stai la tara si ea nu are de munca pe acolo e normal sa faca naveta, acum depinde de situatia voastra, distantele parcurse, oricum sunt multi oameni care sunt nevoiti sa faca naveta pentru a avea un loc de munca

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
1.Ba da!
2.Ba da, doar va mutati impreuna deci trebuie sa comuicati!
3.Desi totusi la orice varsta ar avea cineva tot ramane fiul/fiica mamei!
4.Nu prea stiu ce sa spun... daca tu o iubesti foarte mult si ea pe tine poat ar trebui sa ii mai acorzi doar o mica sansa!
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce meserie practici si ce venit lunar ai, daca nu te superi?

| BoBoLiNo92 explică (pentru anonim_4396):

Venitul este bun, un venit de 15 milioane lei vechi + bonusuri si sporuri de noapte

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoBoLiNo92):

Asta inseamna pentru tine bun? peste 10 milioane o sa platesti facturile, voi sunteti tineri si aveti multe cheltuieli asa ca mai trebuie sa stati de vorba dar aceasta "nelibertate" pe care tu o pui asupra ei da de gandit foarte mult,nu tu esti cel care hotaraste ce trebuie sa se faca in ziua respectiva, esti prea acaparator si vrei ca totul sa fie al tau si totul sa se faca dupa unele conceptii ale tale, ce ai zice daca intr-o zi in care te plimbi cu ea o vezi ca fuge de langa tine si sare in bratele unui baiat,acesta fiind un var de-al ei pe care tu nu ai de unde sa-l cunosti, cum ai reactiona in prima faza? este ca cea din tine iti aduce o stare de irascibilitate si ai vede negru in fata ochilor, ca pe moment i-ai bate pe amandoi? Cauta- sa-ti stapanesti aceste stari, mai ales gelozia, deoarece te vei imbolnavi dar ceea ce este si mai rau nu ati dai seama ca o sa imbolnavesti mult mai rau persoana iubita si, Doamne fereste, nu sti ce consecinte pot avea aceste iesiri. Comunicae intre voi, intelegere si respectul este pe primul loc intr-o relatie, cauta sa ajungeti la un comun acord asupra deciziilor care trebuiesc luate, cantareste parerea ei prima data (asa ai arati ca o respecti ) dupa care o puneti cap la cap cu a ta si vedeti care dintre le ar da rezultate mai bune, daca e sa facem cum ne taie capul o sa va ajunga la urechi mai mereu uzualul repros "ti-am zis eu?". Sa fiti iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasoală treaba asta.
Vorbeşte neapărat cu ea,după ce te mai calmezi puţin. Nu o suna acum,când eşti nervos, deoarece poate îi vei spune lucruri urâte, pe care le vei regreta pe urmă.
Când te hotărăşti să o apelezi, roag-o să te asculte şi lămuriţi împreună situaţia. Întreab-o ce se alege de planurile voastre, cum rămâne cu voi şi de ce a ales să meargă acolo.
Nu-i reproşa chestii de genul ''doar de mama ta îţi pasă?''..vei agrava situaţia şi totodată nu vei rezolva nimic.

Succes!

| Ichnat a răspuns:

Ai foarte muta dreptate... ea este inca fata mami happy. Ar trebui sa ii atragi acum atentia si vezi pe viitor ce se va intampla happy... Dar sa nu fi foarte dur cu eawinking

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu prea merita sa te impaci cu dansa. Mai ales daca ati si stabilit ceva si ea a hotarat sa se duca in alt oras sa lucreze. Daca o lasa pe mama ei sa se bage in relatia dintre voi nu-i prea bine daca ajungi sa te impaci cu ea vei avea tot timpul aceeasi discutie. Poate ca nu a vrut sa vina sa se mute cu tine, din moment ce a optat sa se duca sa lucreze in alta parte. Mi se pare ca tu tragi pentru amandoi ca relatia sa mearga, ori la un moment dat ai sa obosesti. Eu zic sa ti cauti o alta fata in orasul unde te ai mutat. Nu prea se vede o relatie intre tine si cea actuala. baftawinking

| Cleopa a răspuns:

Nu fi atat de nervos. sunt multe fete care se cam sperie de casatorie. ea probabil nu s-a simtit pregatita sa se mute impreuna cu un barbat. acum conteaza si cati ani are. daca are pana in 22 sa zicem atunci cred ca inca nu vrea sa se casatoreasca, e normal. de ce sa se grabeasca? apoi ai intrebat daca de tine nu trebuia sa asculte... doar de mama ei... cred ca aici ea a facaut ceea ce e corect. tu inca nu i-ai gasit de munca, i-a gasit mama ei asa ca s-a dus acolo unde i-a aparut o sansa. casatoria nu e floare la ureche si nici sa locuiesti impreuna cu un barbat nu e. cand esti acasa la mama e altfel, iesi cand vrei unde vrei, ai libertatea pe care ti-o doresti, dar daca te muti cu prietenul? trebuie sa stai acasa, sa faci curat, mancare, nu mai ai libertatea de odinioara, plus ca multe femei sunt sub comanda barbatilor. nu era normal sa se sperie de asta? ar trebui sa discuti si tu frumos cu ea sa o intrebi ce s-a intamplat de te evita, daca nu vrea sa va mutati impreuna atunci o intelegi ( chiar de nu o intelegi trebuie sa ii spui asta ca sa o incurajezi sa vorbeasca despre ceea ce nu ii place), daca a aparut ceva ce nu ii mai convine la tine etc. daca v-ati gandit la casatorie inseamna ca e o relatie serioasa, asa ca discuta cu ea si vezi ce s-a intamplat.

| BoBoLiNo92 explică (pentru Cleopa):

Cleopa, a fost ideea ei sa ne mutam impreuna si la fel si cu casatoria happy Pe mine nu m-a deranjat faptul ca munceste in alta parte, m-a deranjat ca a luat decizii singura fara sa comunice cu mine cum ar fi normal. Eu i-am spus sa ii caut de munca intr-un loc dar ea nu a vrut. A facut totul fara stirea mea. Ti se pare normal? Daca de acum se ascunde, pe viitor cum va fi?