| AndyAndy2014 a întrebat:

Salut, am si eu o mica "problema". Imi place de o fata de mai mult timp, o cunosc de FOARTE mult timp si nu stiu cum ii pot zice ca o plac...sunt cam timid si as avea nevoie de niste sfaturi...multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna,
Daca nu faci primul pas relatia nu are sanse prea mari pentru ca de obicei noi, fetele, asteptam sa fim intrebate.
In prima faza incearca sa te apropii de ea chiar daca va cunoasteti de ceva vreme. Incearca sa gasesti o scuza sa petreceti timp impreuna si, daca se poate, singuri.
Da-i niste semne ca o placi si vezi cum reactioneaza. Cand o saluti strig-o pe nume, ia-o de mana uneori sau atinge-o "involuntar", fa glume despre o posibila relatie intre voi, cand faci o gluma uita-te la reactia ei.
Poate observi anumite indicii ca si ea ar simti ceva acolo mic pentru tine. Eu de exemplu cand sunt indragostita ma uit intens in ochii baiatului si cand ma surprinde facand asta intorc privirea, rad la glumele lui, sunt ametita / neatenta la ce se petrece prin jur, ma impiedic, uneori rosesc la fata usor, imi bate inima tare, ma joc cu o suvita de par.
Cauta scuze sa fiti amandoi, chiar daca pentru inceput insotiti si de altii. Poate aveti vreo activitate la scoala pe echipe sau asa ceva sau mergeti in grup la un film / role / plimbare / biliard / suc / pizza.
La un moment dat, cand iti faci curaj, intreab-o ce parere are despre tine.
Mergi cu ea la un suc sau o inghetata si plimbati-va. Ar fi bine daca in acea zi / seara i-ai spune ca ai inceput sa o placi si ca ai vrea sa stii ce crede despre asta, daca accepta o relatie cu tine.
Nu este asa complicat insa daca tu nu faci nimic acum, o vei pierde. Lupta pentru ea altfel nu te mai plange! Mult succes!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sau lasi deoparte timiditatea si incepi sa inveti sa curtezi fata care-ti place, sau ramai cu timiditatea ta si te uiti la colegii tai cum se pupa cu fetele. Alta cale nu exista: sper ca nu ai pretentia sa vina fata la tine si sa te si sarute, apoi sa-ti multumeasca!

| gingergirl1 a răspuns:

Ii spui...pur si simplu! straight face
Imi place de un baiat de aproximativ un an de zile laughing -luna viitoare se implineste un anlaughing si a aflat abia sapt trecuta. Eu am vrut sa ii spun dar nu am avut ocazia si am rugat o colega de'a mea, cand il vede sa ii spuna pentru ca ma simteam ca o proasta laughing Si ma rog, i-a spus si a zis ca ma cunoaste, ca sunt de treaba dar nu vrea sa fie cu mine...mda,dar macar stie. Asta e na' ...asta te sfatuiesc sa faci si tu, spune-i odata! Poti sa ii spui pe fb sau mess sau etc daca nu ai curaj "face in face"winking sau roaga pe cineva sa discute cu ea, sa stii macar ce parerea are despre tine.
Succes si lasa timiditatea ca nu e buna de nimic :*