| BoBoLiNo92 a întrebat:

Salut, Am si eu o problema mai delicata. Am avut o relatie de 3 ani de zile cu fosta mea iubita. Luna asta pe 11 am facut 3 ani. Sa va spun care a fost povestea si poate imi dati un sfat. Ea s`a dus la Ziua recoltei ca vanzatoare. Noi intre timp eram certati. Ea a gasit acolo un cameraman de la NetpunTV. S-au cunoscut si si-au facut schimb de nr de telefon si id. Intre timp ei2 s`au cumplat dupa 3 zile dupa ce ne-am despartit noi2 dupa 3 ani de zile. Ea acum s`a despartit de el pentru ca este turc si ca m-am bagat eu in relatia lor. Acum, ea spune ca nu vrea sa mai avem o relatie impreuna ca nu se mai poate. Ea sustine ca eu sunt gelos si ca din aceasta cauza nu se mai poate. Eu pot spune ca i-am facut mereu pe plac si la orice ora. Imi puteti spune parerea voastra cum as putea sa o uit sau sa nu o mai caut si sa nu ma mai impac nici o data cu ea? Sunt terminat o iubesc mai mult decat orice pe lume. Am incercat sa imi inec amarul in alcool si am observat ca da rezultate, dar nu vreau sa devina o obisnuinta. Am nevoie de ajutor. Ma puteti ajuta? Rog seriozitate si nu bataie de joc... Accept persoane care au mai trecut prin asa ceva si cu o sustinere buna. Dau fundita... Multumesc. PS Am 20 de ani...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca este o situatia complicata si foarte delicata,si eu am trecut prin despartire si stiu cum doare sa pierzi persoana pe care o iubesti mai mult decat pe tine,mai ales cand se poarta in felul acesta. Eu consider ca este gresit ceea ce a facut ea si ca nu te mai iubeste ca inainte,poate chiar iubirea ei s`a stins si cred ca si u ai o mare parte din vina,deoarece daca ea sustine ca este gelos inseamna ca are motive,poate nu a fost suficient sa-i faci pe plac si ai fost prea posesiv si gelos si asta deranjeaza pe orice fta si ea considera ca este mai bine sa`si refaca viata alaturi de altcineva,de aia a incercat o relatie k acel baiat,desi era prea devreme,dar nu trebuie sa o judeci poate asa a gandit ea. Daca esti sigur ca e mai bine sa va impacati,si consideri ca n`ai mai putea sa-i dai o sansa si sa te porti mai bine,sa te vindeci de boala geloziei,atunci incearca sa uiti de partea k alcoolul pentru ca este foarte gresit sa iti ineci problemele in alcool,el nu te vindeca ci mai mult te afunda,durerea ti`o calmeaza dar apoi ea revine si mai in forta. Deci renunta la acest ''hobby'' si incearca sa te concentrezi pe viata ta,iesi k prietenii,incearca sa cunosti si alte fte dar nu`ti face inca o relatie pentru ca ai regreta ca ai compara`o k fosta si ar fi o decizie gresita,incearca sa te gandesti si la alte lucruri ca sa ti`o scoti din cap,fa`i alte activitati placute,evolueaza in planurile tale de viitor,ingrijeste`te de tine si incearca sa te simti bine liber, sa iei partea buna din despatire sa te gandesti ca ati avut ceva frumos, sa te distrezi si sa nu o judeci sa pastrezi o amintire frumoasa despre ea.

13 răspunsuri:
| Zuzu6235 a răspuns:

Mda. saraca de ea. n-am ce spune. mi-ar fi mila de ea daca as fi eu victima aici. dupa o rel de 3 ani poate sa zica ca esti gelos bla bla. adica ea nu te-a cunoscut destul in 3 ani? cum a durat rel cu gelozie ca sa poata zice asa ceva? si dupa 3 zile sa isi gaseasca pe altul si sa fie mai important decat o rel cu tine de 3 ani? un turc pe deasupra? parerea mea:nu da si nu a dat niciodata mai mult de 2, 5 bani pe tine si nici nu va da. nu are rost sa iti para rau pentruea. crede-ma k stiu ce zic ca am trecut si eu prin asta. cu parerea de rau ramai blocat in regrete si nu evoluezi mai departe spre fericire.pentruinceput, prima perioada(2-3 luni) sterge tot ce tine de ea: poze, id mess, nr tel(chiar daca in stii din cap) si dupa aceste luni, daca vreti sa ramaneti amici buni, poti sa o introduci din nou in lista de mess, sa vb ca amici si sa nu reveniti peste trecut(gen: ce bine era atuni cand...) ca recidiveaza boala numita depresie. si alcoolul e scumz, vb lui danifx2. si nici bine nu iti face, ci amplifica sentimentele. asa ca, iesi in oras, smile, nu acum, dar peste 2 saptamani, o luna sau cand crezi ca esti mai ok gaseste-ti pe altcineva si vei trece mai usor peste.have a nice daywinking

| danifx2 a răspuns:

Baa
nu iti inneca amaru in alcol
e scump

| GabrielaSandica a răspuns:

Iti zic eu de ce a facut asa...pentru ca ai fost prea bun cu ea. Daca o bateai si erai rece cu siguranta nu se uita dupa altul dupa o relatie de 3 zile. fii indiferent, nu o cauta, vezi-ti de viata ta si termina orice legatura cu ea. O sa se dea seama prea tarziu ca te-a pierdut.
Motivul ales de ea este unul sub orice critica, adica un motiv prost doar ca sa ramana cu ala. Nu te merita!

| BoBoLiNo92 explică (pentru GabrielaSandica):

Tu ai accepta sa te bata iubitul tau!? Eu nu as accepta nici o data sa dau in persoana iubita

| GabrielaSandica a răspuns (pentru BoBoLiNo92):

Draga Ochiverzi,

Eu cand am zis bataie am zis metaforic, in sensul sa fii rece(am si explicat dupa). M-ai pe romaneste cand esti bun esti luat de prostwinking

| aryana1991 a răspuns:

Gandeste-te ca poate ea nu te mai iubeste sau pur si simplu se simte vinovata de faptul ca si-a facut prieten la cateva zile de la desp.de uitat nu ai cum asa hocus-pocus.incearca sa iti ocupi mintea cu altceva.alcoolul nu e optiune deloc care sa te avantajeze.incearca sa iesi din casa cu prieteni vezi un film daca stai singur inchis nu vorbesti cu nimeni despre asta nu este o rezolvare.intai sterge pozele cu ea numarul de telefon chiar daca sunt convinsa ca il stii pe din afara, scapa de cadourile de la ea fa-le cadouri.ai incredere ca va fi bine1ai grija de u!

| NoNameo a răspuns:

Omule... da-o dracului asemenea fete nu merita. nu apreciaza de nimic asa o sa fac si eu cu fata pe care o iubesc... o uit pentru ca numai are rost. Si ca sa o uiti spune in gandul tau mereu "Dao dracu de curva".

| alexandru04 a răspuns:

Eu iti dau un sfat.mai incearca sa te impaci cu ea.sa nu stricati ce a-ti cladit in 3 ani.iar daca ea nu accepta. dupa asta.incearca sa iti faci alta relatie.numai asa uiti.

| hummer24 a răspuns:

Asta este, daca nu ai stiut sa o ti in mana... asa e femeia, daca nu o ti fuge, acum nu e problema, sunt milioane de femei in lume si era de asteptat sa se intample asa, eu nu am vazut nici o relatie care incepe la 17 sau 18 ani si sa reziste in timp, e clar ca nu are cum! Relatiile adevarate incep la 24 25 ani sau poate chiar mai tarziu, acum sunteti copii si nu va puteti obisnuiwinking

| GicuGagicu a răspuns:

Frate ce pot sa zic...asta e viata. si eu am avut o relatie de 3 ani jumate care s-a terminat. parerea mea e ca daca dupa 3 zile dupa ce v-ati despartit s-a combinat cu altu poate ca nu e cea mai buna alegere pentru tine sa continui. nimic nu tine pentru totdeauna in viata asta si nici cu alcoolul nu cred ca e o solutie. ai o viata in fata si o sa gasesti pe altcineva. intotdeauna apare altcine. iesi prin cluburi, iesi cu prietenii...nu incerca sa stai prin casa singur si deprimat

| GicuGagicu a răspuns:

E greu sa renunti, sunt convins. obisnuinta e nenorocita, da asta. nu o mai suna, nu o stresa pentru ca nu are nici un rezultat. daca chiar tine la tine se intoarce ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 25 de ani m-am indragostit nebuneste. Dupa o relatie de 5 ani mi-a dat papucii pentru altul mai fitos, cu mai multi bani, cu masina mai scumpa si tot tacamul. Mi-a trebuit timp sa o sterg din minte si mai ales din suflet. Am urmat pasii descrisi de multi useri in raspunsurile de mai jos: am sters si aruncat tot ce tinea de ea. Poze, obiecte primite cadou. Mi-am schimbat si eu numarul de telefon, adresa de mail, ID-ul de mess, orice care ii putea oferi prilej de a ma contacta prin intermediul canalelor de comunicatie. Tot ce tinea de ea a fost aruncat si cel mai important: nu am mai pastrat nici un fel de relatie cu ea. Nici macar de prietenie. A devenit pentru mine o straina. Orice relatie careia ii mai lasi o portita de intrare prin asa-zisa amicitie, va reprezenta un pericol pentru o noua relatie. N-o spun eu, o spun psihologii. M-am consumat mult, insa, afland fara sa vreau cate ceva despre ea de la amici comuni, i-am multumit lui D-ZEU ca s-a intamplat asa. Fosta prietena a incercat sa ma contacteze, printr-un amic comun, la un an dupa terminarea realatiei, deoarece avea probleme in noua relatie si i-am transmis sa-si vada de viata pe care si-a ales-o. N-o urasc. Insa nu mai vreau nici s-o vad, nici s-o aud macar. Daca asi trece pe strada pe langa ea, as saluta-o si nimic mai mult. In timp am inteles ca viata nu sta intr-o persoana si cu atat mai putin intr-una care te calca in picioare. Am 40 de ani, momentan sunt solo si mi-e foarte bine asa. Bafta!

| Ramona1409 a răspuns:

Pei totul depinde de tine.indiferent de ce sfaturi ti-am da noi. Daca inima ta nu vrea s'o uite nu vei reusi s'o uiti fi sigur de asta.Fii indiferent lcu toate lucrurile pe care le auzi despre ea sau cel putin nu arata ca te doare.arata-i ca poti foarte bine si fara ea chiar daca poate nu e asa.si intr-un timp (o sa dureze ceva) o sa te obisnuiesti.si cu alcoolul nu rezolvi nimic.decat sa fi privit ca un om las, care nu este in stare sa lupte sa o ia de la capat! Sper ca te-am ajutat! Vezi ce decizie iei!:*