| Anonim0102 a întrebat:

Salut, am vârsta de 14 ani si am pielea de pe glandul penisului strâmtă, dar nu chiar atât de strâmtă! Pot sa decalotez jumătate de penis in stare flască, cred ca l-as putea pe tot, dar mi-e frica sa nu rămână blocat, adică sa nu îl mai pot readuce înapoi pe gland! Nu vreau in nici un caz sa merg la medic, vreau sa rezolv asta de unul singur, dacă ma poți sfătui iti multumesc mult! Dacă ai avut aceeași problemă răspunde-mi te rog ca nu știu ce sa mai fac! Nu răspunde la mișto...

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama FIMOZA si te sfatuiesc sa mergi la un medic UROLOG, ca sa ti se evalueze gradul fimozei si sa primesti sfat, tratament adecvat sau sa ai o mica interventie chirurgicala.
Daca fimoza care o ai nu ai rezolvat-o pana acum, inseamna ca este destuld e defera si pot apare complicatii, inflamatii, infectii de aceea te sfatuiesc sa mergi la medic ca nu ti se intampla nimci rau, dimpotriva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iti dau acelasi sfat: mergi la medic.
Nu este rusinos sa mergi la medic cu asa ceva, deoarece nu esti primul si nici ultimul. Intai mergi la medicul de familie si el iti va spune unde trebuie sa mergi, chiar daca nu te consulta. Nu cred ca urologul rezolva asemenea probleme, ci chirurgul.
Stiu ca ai retinere sa mergi a medic, dar daca poti doar jumatate din penis sa-l decalotezi - cred ca vrei sa spui de cap sau gland - este totusi grav.
Atentie! Din anumite motive independente de tine poate sa ti se stranguleze penisul si ajungi la cangrena. Stii apoi ce urmeaza.