| BountyWG a întrebat:

Am varsta de 17 ani si am descoperit ca am si o fimoza. Chiar nu vreau sa aud de operatie de niciun fel. La asa ceva nu vreau sa mai ajung niciodata.
Am auzit de o crema de steroizi. Ajuta la ceva pentru varsta mea? Va multumesc mult.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca in timpul operatiei nu vei fi constient asa ca lasa paranoia la o parte

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RAY):

Anestezierea este... locala si nu generala.

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Desi este treaz si constient, inteleg, riscul unei infecti cat de mare este?

| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, in cacest caz te poti considera virgin, pana la moarte!
Trebuie sa stii ca, operatia de fimoza este mai usoara decat etxractia unei masele! duraeza 10 minute cu tot cu anestezie si dupa aceea pleci acasa, pe picioarele tale.
Fara operatia de fimoza, cucul nu poate creste, iar sexul este imposibil de facut.
Cremele cu steroizi sunt ajutatoare doar in situatiile minore, nu cand fimoza este avansata.
Un consult la un medic urolog ti-ar fi ajutator, sa-ti spuna exact cat de grava este situatia ta si ce este de facut, ca sa scapi de fimoza.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care penisul este afecta de fimoza de gradul 2 sau 3, pentru a fi eliminata afectiunea trebuie sa fie efectuate anumite procedee specifice prin care se urmareste/incearca sa fie marita largimea deschiderii preputiului. Acest lucru se poate realiza prin efectuarea de exercitii prin care se intinde suficient de mult asa numitului INEL FIBROS. format din celule mai rigide care este situat in capatul extrem al preputiului. Fiindca inelul este format din celule rigide deci lipsite de elasticitate, nu lasa sa se largeasca suficient de mult deschiderea preputului si din acest motiv acesta nu poata sa treaca peste glandul mult marit in timpul erectiei. In vederea intinderii inelului fibros si inmuierii celulelor pielii preputiului, poate fi folosit oricare produs, dintre urmatoarele unguente/creme : Dermovate si Betaderm sau chiar si Nivea. Se unge din belsug preputiul si se lasa sa intre in piele pentru a inmuia INELUL FIBROS si pe urma cu penisul in stare flasca, ori se baga 2 degete prin deschiderea preputiului si se intinde cu putere pielea preputiului in toate partile pana apare senzatia de durere si se repeta aceasta operatie zilnic ori de cate ori ai timp pe o perioada de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza.
SAU se poate cumpara ori comanda setul special de inele de largire a preputiului, care se folosesc asa cum este prezentat in filmuletul educational :
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Doar daca nu se reuseste largirea inelului fibros prin metodele precizate, doar in acel caz se recurge in mod obligatoriu la operatia chirurgicala care este extrem de simpla si consta de obicei in sectionarea acelui inel in 3-4 locuri. Totul se efectueaza sub anestezie locala fara sa se simta nici cea mai mica durere. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu stiu si nu am auzit de aceasta crema. Pentru sanatatea ta consulta un medic urolog care te va sfatui ce trebuie sa faci in continuare.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ai fost diagnosticat (de catre medic!) cu fimoza, cremele nu te vor ajuta. Du-te sa iti faci operatia, alta solutie nu ai. Nu e cine stie ce. Daca nu te rezolvi, nu vad cum ai putea avea o viata sexuala decenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatia e singura solutie pentru tine, daca nu intelegi nu o sa mai poti face sex.

| raz0000001 a răspuns:

Operația nu este singura soluție și exista dezavantaje daca te operezi.

Stretching (întinderile) te pot ajuta, dar durează destul de mult in funcție de cât de gravă este problema. ~1an. Caută pe google.