| JustDeadInside0401 a întrebat:

As avea si eu o problema.
Pe data de 24 martie am fost la ovulatie si am facut sex cu prietenul meu.Stiind ca sunt fertila, am folosit prezervativ si a fost totul bine doar ca a introdus-o 2 secunde fara.Ca sa fiu si mai sigura ca totul e bine, am luat pastila de a doua zi la cam o ora dupa(Escapelle).La 5 zile de la Escapelle am avut acea sangerare care este normala.Totul bun pana aici dar pe data de 13 martie am inceput sa sangererez putin si foarte inchis la culoare.Din cate am inteles acesta este spottingul.
Nu am avut simptome de gravida.Doar putina aciditate la stomac si un gust ca de pastile in gura dar pun asta pe baza stresului acumulat.Sunt destul de panicata si voiam sa va intreb daca exista sanse sa fiu insarcinata.
Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca pastila Escapelle sa NU i-si fi produs efectul sau contraceptiv este foarte mica, din moment ce a fost folosita in decurs de o ora dupa incidentul amintit astfel ca in proportie de peste 96-97% se poate exclude existenta unei sarcini care sa existe si sa fie implantate in uterul tau in acest moment. Daca ai fi citit cu suficient de multa atentie prospectul care insoteste pastila ai fi aflat si inteles ca exista posibilitatea ca activitatea hormonala sa fie intratat de mult afectata incat ciclul menstrual sa se prelungeasca cu multe zile si de asemenea ca atat modul cat si durata de desfasurare a sangerarii menstruale sa devina atipica si complet anormala. Urmatoarele cateva sangerari pot fi extrem de scurte si slabe cantitativ sau dinpotriva sa fie foarte lungi si extrem de abundente si in flux cu aspect hemoragic.
Fiindca de la data sexului amintit au trecut 25 de zile, in acest moment se poate efectua testul de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT. Modul corect de efectuare a testului de sarcina pe baza urinei este prezentat in urmatorul film educational : https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i vorba de nici un spoting, ci de efectele dezastruaose ale pastilei de a doua zi!

| DaniGl a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii însărcinată, practic pastila ai luat-o degeaba. Acea pastila se ia numai în caz de urgență, nu asa după ureche. Iti va afecta ciclul menstrual pentru cateva luni.