| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Salut,as putea sa patesc ceva daca ma masturbez prea des? Inainte o faceam cam de 2 ori pe saptamana..acum vreau sa fac o data pe luna, maxim 2..am 16 si imi dau drumul in maxim 2 minute. Iar cand o voi face prima data cu o fata o sa imi dau drumul la fel de repede? Daca da, cum fac sa imi dau drumu putin mai greu? Adica macar sa o fac cam 5 minute...

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Pe baza studiilor/cercetarilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. In consecinta te poti masturba ori de cate ori te asalteaza hormonii si iti provoaca dorinte de natura sexuala. Nu exista nicio reglementare/prevedere in privinta numarului sau modului de a te "delecta" si a te "descatusa de stres" practicand o astfel de activitate. Este indicat/recomandat ca totusi sa fie pe cat posibil evitata practicarea excesiva a masturbarii insa nu din cauza ca ar provoca ejaculare precoce sau alte disfunctii sexuale. Este dovedit ca de sindromul ejacularii precoce/rapide sufera in general adolescentii si tinerii lipsiti de experienta sexuala dar si cei care si-au inceput viata sexuala cu putin timp in urma. Dupa inceperea vietii sexuale, combaterea fenomenului de ejaculare precoce/rapida se poate face doar prin folosirea unui "tratamentului" care se numeste foarte simplu si precis; experienta. Aceasta se poate obtine in timp si doar prin intretinerea unor contacte sexuale cat mai dese, cat mai constante si daca se poate, este recomandat ca activitatea sexuala la inceput sa fie pe cat posibil cu o partenera unica. Excitarea foarte intensa apare in cazul sexului intretinut cu o noua partenera, care se transforma de obicei in surescitare. Deci ejacularea "precoce" se manifesta de regula ori de cate ori un tanar lipsit de experienta intretine contacte sexuale cu o noua "prospatura". Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maddw):

Daca va citi tot sau nimic din ceea ce i-am transmis si explicat intr-un mod pe care-l presupun ca fiind pe intelesul fiecaruia, este FIX treaba lui. De asemenea, ce va face in continuare nu mai depinde de niciunul dintre noi si este de asemenea FIX la aprecierea lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maddw):

Eu zic ca trebuie sa aprecieze ca si-a "luat" din timp sa-i scrie lucrurile alea care chiar ii sunt de folos lui si celor aflati in situatia lui. Eu unul am citit tot si chiar imi vor fi de folos informatiile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Imi place foarte mult cu gandesti. Te stimez sa stii!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru aprecierea ta cat si pentru pozitia luata. Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Ca actul sexual sa dureze mai mult, nu te mai masturba.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

Sursa lui Emilian65: radio sant.

Vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Oana92 a răspuns:

Nu vei pati nimic de la masturbare. Si da, in principiu, la primele contacte sexuale vei termina foarte repede. Nu prea ai ce sa faci, vei acumula experienta si lucrurile vor fi mai ok in timp.