| m3xm a întrebat:

Salut baietilor, si buna fetelor, am si eu o poveste, si as vrea sa cer si eu un sfant (sau mai multe) daca ma puteti ajuta nu prea am cui sa povestesc si sa ma sfatuiasca in asta iar daca am nu ma risc.

Este vorba despre o fata suntem colegi de liceu, dar pana anul asta nu am prea vorbit deloc. Pana cand intr-o zi tot avea chef de glume adica pe hol, se impingea in mine se uita asa insistent la mine, zambea tot timpu cand ne intalneam intamplator la scoala iar de aici a inceput totul. Incercasem sa aflu mai multe despre ea de la prieteni mei sau colegi din liceu si chiar sa fac rost de ID ei de mess dar n-am aflat decat cum o cheama, am ajuns acasa intru pe mess si primesc un ADD de la un ID care continea chiar numele ei, ma gandeam ea sa fie sau nu, ai dau accept, o intreb cine esti, si imi spune sunt X de la tine din liceu, apoi mi-am dat seama. Ma rog a urmat o perioada in care am vorbit pe mess o gramada adica ne-am cunoscut oarecum mai bine incepusem sa vb si la scoala, dar dupa maxim 1luna jumate vorbind pe mess ea a inceput sa zica: "vreau sa-ti spun ceva dar nu stiu cum" si am insistat sa-mi spuna ce vroia, mi-a spus ca ma place. iar sentimentul era reciproc numai ca ea are un prieten mai mare ca ea cu 3 ani mi se pare (ea are 19 ani), dar i-am spus ca n-are rost sa complicam treaba daca are prieten si sa ajungem nu stiu unde, ea o tot tinea pe a ei ca ma place etc. si intr-o zi la scoala eu nu faceam o ora a iesit pe hol m-a chemat pana la ea, m-am dus a sarit in brate la mine si ne-am sarutat infine, de atunci vorbim la tel mai tot timpu, la scoala stam impreuna tot timpu in fiecare pauza, plecam de la scoala, ajunge acasa imi da mesaj, intra pe mess vorbim, se pune in pat la somn, vorbim prin mesaje, etc de atunci trecand 2 luni jumate am inceput sa tin si mai mult la ea sa o plac enorm de mult, dar nu o pot intelege si am intrebat-o dar nu imi explica sa inteleg si eu, de ce si eu si el? Imi tot spune ca e geloasa etc, daca vorbesc cu vreo fata la scoala se uita intr-un fel mai asa mai ciudat reactioneaza urat daca nu o bag in seama la fel se supara si i-am spus, daca tu esti geloasa ca eu vb cu o fata, eu cum ar trebui sa fiu, stiind ca mai ai si pe altcineva? Si nu imi explica pur si simplu rectioneaza doar cu smileyuri "sad" si "... " nu stie ce sa-mi spuna ce sa cred? Sau ce sa fac, cum sa-i spun, sau ce sa-i spun ca sa-mi explice si mie care e treaba, si ce anume vrea pentru ca totusi m-am atasat de ea si tin la ea si n-as vrea sa o dezamagesc ( imi cer scuze daca am gresit cuvinte dar am scris foarte grabit )! Multumesc, astept un sfat ceva.

Răspuns Câştigător
| patriciaxd a răspuns:

Intreaba-te unde duce relatia asta, serios. e ceea ce vrei? banuiesc ca nu poti sa iesi cu ea nicaieri de frica celuilalt, sau poate te gandesti mereu ce simte ea cand e cu ala. e mindfuck numai pentru tine, ca ea pare sa se distrezewinking.
n-o pune sa aleaga intr-un mod evident. e normal sa iti fie frica sa n-o pierzi, sa nu-l aleaga e celalalt (care pana la toata urma n-a pus-o sa aleaga, care ii da libertate, care ii da ocazia sa gaseasca altu in locu tau). solutia e sa discutati serios pe tema asta intr-un mediu calm, si sa va alocati destul timp, nu intr-o pauza (ca tot vine acum scoala).
daca e geloasa ca vorbesti cu altele nu e 100% sigur ca tine la tine. poate e si orgoliu' ei, pentru ca mai mult decat probabil te considera proprietatea ei. desi sunteti impreuna de ceva timp si e posibil sa se fi legat ceva sentimente.
de ales va trebui sa aleaga mai devreme sau mai tarziu, da nu-i bate cu pumnul in masa, ca n-o sa te satisfaca hotararea luata (si pe buna dreptate). discutati fata in fata (ca sa nu mai fie sad sau... la mijloc) si e imposibil sa nu iti dai singur seama cum sta treaba.
ps: daca vrei sa-i pui intrebari, ai grija sa fie clare si pe un ton cald, in care sa o faci sa se simta comod, si sa fie siguar ca orice raspuns ar da nu ai reactiona neplacut (si asigura-te ca asa os a fie)
succes >big grin

6 răspunsuri:
| krystal02 a răspuns:

Of complicata situatie. Cred ca sunt cam 2 variante.
1. Ori tine mult la tine si nu vrea sa te piarda dar tine si la prietenul ei. Asta poate o face confuza. Nu stie cum sa iti justifice ceea ce se petrece. In cazul asta incearca o intrebare directa, pe cine iubeste mai mult pe tine sau pe el? Asa clarifi o chestie. A doua varianta ar fi ca ii e frica de prietenul ei thinking
Cum e el stii? Oricum ceea ce face ea nu e bine. E ca si cum var folosi pe amandoi. Daca ea te iubeste asa cum spune atunci trebuie sa fie sincera. Din cate am inteles... voi va comportati ca si cum ati fi impreuna. Dar totusi nu sunteti si de asemenea daca tu vorbesti tot timpul cu ea, ma intreb cand mai are timp pentru celalat. Poate ii e frica sa te piarda. Dar oricum tu chiar trebuie sa lamuresti asta oricat de mult o iubesti.

| toygirl a răspuns:

Nu stiu dar mie imi vine in cap doar ca ea joaca cu ambii. da asa fac multe fete, dar eu in locul tau nu iasda voie ei sa-mi ameteasca mintile, lasasaaleaga nu preacred cati placesa te intilnesti cu ea si sa stai cu giindul ca iata inainte easavina la tine sa sarutat cu ala, si a stat cu el! scuze dar eu sunt contra, sunt multe fete si-ti vei gasi inca multe...doaradaca tu o iubesti cu adevarat si tii pasaca ea sentilneste cu doi, atunci taci si nu spune nimic))
succes...=)

| Denis_1354 a răspuns:

Decilaughingeu i-as spune ori el ori eu si atunci mi-as da seama ce vrea de la mine. Si nah daca ii geloasa inseamna ca tine la tine.
daca merita fa o relatie cu ea, batfta.
Prima impresie care mi-o lasat-o ca ii cam curva. cu 2 deo data?
vezi poate se **** scoti si u ceva din relatietongue

| pink2soul a răspuns:

Penuo sa aleaga. Cea mai buna meotda, e sa o faci sa aleagawinkingwinking. si prin asta, iti poate arata daca tine la tine cu adevarat incat ar renunta la celelalt, sau ai fost doar o aventura pentru eahappy.

| DyannaDya a răspuns:

Interesanta poveste... poti sa o intrebi sa ii spui ca e foarte important pentru tine sa stii dc va alege pe aman2 si nu doar unul dintre voi.Chiar daca nu vreii s'o ranesti ca sa o faci sa iti zica (nu stiu daca o sa te ajute ce zic acum dar... e o ideehappy ) deci ca sa o faci sa zica dc va alege pe aman2 ii poti spune ca tie nu iti place chestia asta si ca daca nu iti spune nu mai vrei sa o vezi sau faze de genu'. Dar ma gandesc ca nu se desparte de el pentru ca ceva o tine legata de el, adica a facut vreo intelegere sau ceva de genu'. Spune'i sa fie sincera cu tine, pentru ca tu o intelegi, ca poate avea incredere in tinewinking. Sper ca ti'am fost de folos big grin

| m3xm explică:

Multumesc pentru sfaturi... o sa vb astazi cu ea.