| Charm a întrebat:

Chiar de ziua mea(18ani) mi-a scris un băiat(16 ani) pe care îl văzusem cu câteva zile înainte. Am vorbit foarte mult până am ajuns împreună. Totul a fost ok, ne întâlneam cel puțin de 2 ori pe săptămână atunci cand putea sa stea mai mult.
De la un timp începuse să-mi spună ca-si dorește foarte mult să o facem. I-am zis ok, dar când o sa ma simt pregătită si a fost de acord. Cu toate astea a insistat pe subiect. La final a cedat și n-a mai insistat. A fost totul bine intre noi. Îl lasam sa ma atingă, ne jucam, etc.
O prietena m-a sfătuit să-l testez întrucât de relația noastra nu știa nimeni. I-am scris de pe contul unei amice si a fost ok, îmi era loial. Acum ca ma gândesc la asta ma simt aiurea, de parcă aș avea 12 ani.
Aveam deja o lună de relatie când el a ales să ne despărțim. Eu personal nu am reușit să scot mare lucru de la el, să aflu de ce vrea să o terminăm așa dintr-o data. Doar că nu vrea să mă dezamăgească, să ma rănească si ca are nevoie să fie singur o vreme. Mi-a spus că încă ma iubește, dar e mai bine să luăm o pauză și să reluăm după. (o mare prostie, părerea mea)
Amica mea în schimb a reușit să scoată ceva mai mult de la el. El i-a spus că m-a înșelat, că l-a sărutat o fata, dar el a fugit imediat de acolo.
Amica mea i-a spus că l-aș fi inteles dacă nu el a luat inițiativă, însă e degeaba. E foarte orgolios, e inca un copil. Crede că îmi stă în cale, ca am nevoie de cineva mai bun, de vârstă mea, etc.
Dar mă gândesc totuși că poate e din cauza ca nu l-am lasat să facă ceva anume fiindcă totuși eram într-un spatiu public, sau nu i-am oferit destulă atenție și afecțiune (sunt puțin mai timida de felul meu la început). Sau am spus ceva care l-a jignit si nu mi-am dat seama. Nu pot să-mi dau seama.
Intrebarea e, merita sa încerc să ne readuc împreună? Sunt conștientă că e un copil încă, însă uneori un copil e mai bun decât un bădăran de 18 ani fără vreo intenție serioasa.
Dacă aveți de gând să faceți glume proaste, mai bine nu comentați.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiataul asta se joaca cu tine!
Primeste sfaturi de la cineva mai matur, cineva care-l invata ce sa faca, ca tu sa alergi cu limba scoasa inapoi la el si sa-i cedezi imediat.
Foloseste celebru bulsitul pe care-l folosesc toti smecherii, vesnici cu aceeasi replica: " ma despart de tine pentru ca esti mai buna ca mine si meriti ceva mai bun!" asta in loc sa-ti spuna cistit si direct : "stii, am gasit alta si nu ma mai interesezi!"
Varianta a doua este: folosind fraza cu bulshitul de rigoare, se preface ca te pune pe liber, iar tu indisperarea te hotarasti sa te intorci la el si sa-l connvingi s afaca acelasi lucru, atunci el pune conditia ca sa-i dovedesti ca-l iubesti, sa-i cedezi sexual.
Ambele tricuri sunt folosite de barbatii maturi, cu experinta! De aceea spun, baiatul are un sfatuitor matur care-l invata!

Sfatul meu este, daca tot vrei s ao faci cu cineva, fa-o cu cineva mai matur, nu cu un copilas, ca de lasat tot te va lasa, ca doar nu o sa se insoare cu tine la 16 ani, de dumnezeu...
cauta-ti unul mai matur, ca relatia nu consta doar in sex, ai nevoie si de un barbat cu care poti discuta, cu care poti fii la egalitate, ori tu esti deja matura la 18 ani, pe cand baietii fiind cam cu 2 ani in urma fetelor, ating maturitatea pe la 20 de ani.
Gandeste-te la ce ti-am spus si ia o decizie inteleapta, ca-i pacat sa rada de tine un copil de 16 ani, care te poate aduce la picioarele lui cu smecheriile folosite de adulti.

| Charm explică (pentru Violleta2022):

Oscilez intre mai multe variante si ma tem ca n-o sa aflu prea curând care e cea buna. Se poate ca ceea ce spui sa fie adevărat, iar eu stiu asta si mi-e greu sa accept. L-am refuzat de fiecare data pentru ca mi-era teama si voiam si sa aflu cat de mult rezista, daca pentru asta suntem împreună. In ziua respectivă, a despartirii, doar la acest lucru m-am gândit ca fiind motivul: ca nu i-am cedat.
E posibil ca cineva sa nu știe un alt mod de a arata cat de mult iubește pe cineva decât asta? Sexul?
Pare foarte neexperimentat, desi nu mai e virgin si din cauza acestui lucru încerc sa repar lucrurile. Ma gândeam ca e doar o faza a adolescenței si ca am putea realiza ceva ok si stabil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Charm):

Daca era dragoste adevarata, nu ar fi renuntat la tine, nici macar nu ar fi putut trai fara sa te vada... habar nu aveti ce inseamna sa iubesti pe cineva cu toata inima.
Asta mi-a confirmat faptul ca el este invatat de cineva ce sa spuna, ce sa faca, ca sa vada daca tii la el si te intorci in genunchi sa-l implori, ca el sa-ti ceara sa-i dovedesti, prin cedare.
Decizia iti apartine!
Dar gandeste-te, chiar vrei sa cedezi unui copil de 16 ani, care de fapt asta urmareste: sexul!

| Charm explică (pentru Violleta2022):

Nu, in niciun caz nu vreau asta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca respingerile tale repetate privind incercarile lui insistente de a te convinge sa accepti si sa intretineti contacte sexuale l-au demoralizat. Este posibil ca acesta sa fie motivul real al indepartarii aparute intre voi la un moment dat si care in final s-a concretizat prin iesirea lui dintr-o relatie care ii provoca doar "durere sufleteasca", depresie, neincredere in el si in tine. A procedat astfel fiindca dupa ce a "cersit" o perioada de timp lucruri dorite de orice baiat, in locul placerilor si a satisfactiilor dorite sa-i fie oferit de femeia iubita, s-a ales cu promisiuni care niciodata nu au fost onorate. Consideri ca vechea rana i s-a cicatrizat suficient de bine incat sa nu mai existe durere si sa accepte sa reia din nou o relatia care i-ar putea provoca o noua rana sau redeschiderea celei vechi? Esti dispusa sa-i oferi garantiile necesare ca totul va fi diferit fata de prima data? Gandeste-te bine mai ales ca este vorba totusi de "un copil".

| Charm explică (pentru corbulalbrosu):

M-am gândit si la posibilitatea asta, insa nu am aprofundat.
Stiu ca trece printr-o perioadă dificila, confuza si sunt foarte multe lucruri nedescoperite de catre el inca si aveam de gând sa ii fiu alaturi in timpul asta.
Nu mi-a trecut prin minte sa nu-mi onorez promisiunea. Trecuse doar o luna si îmi era teama ca daca acel lucru se întâmpla atât de devreme, poate m-ar fi lăsat imediat după asta. Mi-aș fi dorit sa mai așteptam cel puțin o luna, daca nu macar jumătate. Poate ca am fost puțin egoista gandindu-ma doar la propria persoana, insa n-a fost intenția mea sa ii neglijez dorințele.
Sunt conștientă de faptul ca e inca un copil si sunt dispusa sa fac orice îmi sta in putina pentru a-l face fericit. Insa mai pot face ceva?
Nu i-am mai scris de câteva zile(din moment ce mi-a spus ca vrea sa fie singur o perioada, asta presupune sa ii ofer spatiu si sa nu il sâcâi cu mesaje sau altceva) si n-aș vrea sa creadă ca nu îmi pasa de el dar nici nu-mi doresc sa fiu stresanta.
E in acea faza in care realizezi cum sta treaba cu prietenii adevărați si cei falși.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Charm):

Ai putea sa-l anunti ca atat sufletul cat si inima ta s-au imbolnavit subit dupa despartire si ai ajuns laconcluzia ca singurul remediu prin care pot fi "vindecate" il reprezinta prezenta lui fiindca este nevoie in primul rand de mangaiere dar mai ales de caldura si energia emanata doar de palmele lui in contact cu trupul tau. Probabil va intelege mesajul. big grin

| Charm explică (pentru corbulalbrosu):

Deci... o să-i scriu. Desi am o presimțire rea. In plus, dupa vacanta trebuie sa ii dau un desen si asta înseamnă ca o sa ne vedem si o sa fiu foarte stânjenita daca lucrurile n-au sa fie reparate.
Îți mulțumesc pentru ajutor. M-ai ajutat sa vad problema dintr-un cu totul alt unghi.
Sper sa fie bine.

| mihai69 a răspuns:

Nu cred. În plus, ești încă în faza de clarificare a propriei orientări sexuale, și chiar dacă te gândești la o fată, cât timp ești cu un băiat, tot „înșelat" se cheamă. După ce vei vedea cine te atrage mai mult, vei stabili o relație stabilă și abia atunci totul va fi mai clar pentru tine.

| vocea a răspuns:

Buna, daca cineva iti spune ca vrea pauza atunci este mai bine sa o ia de tot, inseamna ca nu te iubeste, sa fi foarte atenta la genul acesta de oameni, varsta e un numar conteaza caracterul baiatului, iti urez mult succes si sper ca vei gasi pe cineva care sa te iubeasca asa cum esti