| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scăpa de ejacularea precoce? Am 21 de ani si sunt virgin.Cand ma masturbez ma uit la filme pentru adulți și în 10 secunde ejaculez. Vreau sa-mi gasesc o iubită dar nu stiu cum sa intru in relatie cu fetele și ce sa vorbesc cu ele. Si cum trebuie sa ii spun de problema mea, dacă îmi voi gasi? Va rog sa ma ajutati.Precizez ca mi-e teama sa vorbesc cu unele, dacă nu chiar cu toate, pentru ca ar putea avea iubit și nu vreau probleme. Daca as avea o prietena as vrea sa o fac cea mai fericita si sa se simtă cea mai specială fată.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul precizat de tine in mod sigur este vorba de asa numita ejaculare involuntara care se produce imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de natura acesteia. Ejacularea precoce este considerata ca fiind de fapt o stare de disfunctie sexuala care se datoreaza trairilor intense provocte de excitatie (de surescitare), sau a unor stari de abstinenta prelungita, dar mai ales aceasta stare se manifesta in cazul adolescentilor sau a barbatilor tineri din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se considera ca disfunctia se va diminua DOAR dupa ce va trece un anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale care trebuie practicate constant, cat mai des si mai ales sa fie intretinute pe cat este posibil cu una si aceeasi persoana. Doar procedand asa tanarul obtine experienta sexuala necesara pentru a fi in stare sa coordoneze, controleze si retina ejacularea pe o perioada dorita. Procedand astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista in comert niciun medicament sau produs ori vreun preparat eficient pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfe ca in acest moment se apreciaza ca singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc ori la eventuale sedinte de consiliere psihologica, ori sa se recurga la folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar produce minuni fiindca chiar si doar prezenta/existenta ei probabil ca ar reprezenta tratamentul adecvat, care te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Din punct de vedere stiintific te-a sfatuit corbualbrosu.
Eu vreau sa-ti spun doar despre doua probleme ridicate.
1. Cui ii este frica de apa nu mananca peste.
In primul rand o relatie dintre un baiat si o fata incepe foarte rar cu o declaratie de dragoste. O disutie cu o fata, chiar daca afli apoi ca are prieten, nu este ceva anormal, este doar o relatie interumana.
2. Referitor la ejacularea precoce iti propun sa te masturbez fara material ajutator ca filme porno, poze etc. pentru a vedea daca si in acest caz se intampla la fel. Daca da, urmeaza sfatul lui corbualbrosu. Daca nu, atunci cand ajungi la un act sexual cu partenera, prevenirea unei ejaculari precoce se poate face pintr-o masturbare inainte de preludiu. 50-100 grame de tuica inainte de actul sexual inhibeaza excitarea mare si iti da posibilitatea sa faci sex cel putin 5-10 minute.