| UnkownHD a întrebat:

Este vreo metoda prin care se poate scapa de ejacularea precoce? Am mai citit in diferite locuri dar nu am gasit nici un raspuns pe intelesul meu. am inteles ca exista ceva spray dar daca-l folosesti nu mai simti nimic.
Inainte ma masturbam foarte des (de 3-4 ori pe zi) si dupa un timp am ajuns sa ejaculez dupa 1-2 minute. am incercat sa nu mai ma masturbez o saptamana si tot acelasi rezultat este.
Am mai vazut ca dispare dupa 3-4 ani, este adevarat?

Dau funda la cel mai bun raspuns. mai bine sa raspunda doar cei ce stiu. nu vreau raspunsuri cu Copy + Paste pentru ca nu ma ajuta cu nimic.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Urmatorul raspuns este valabil si in cazul tau (presupunand ca esti adolescent). Si in cazul tau este vorba de asa numita ejaculare precoce fiziologica care se produce de obicei imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de natura acesteia. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, iar in cazul adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit din cauza experientei sexuale reduse sau inexistente. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si NUMAI/DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale cat mai constante, cat mai numeroase, dar ales ca acestea sa fie intretinute pe cat este posibil cu una si aceeasi persoana, in timp va fi obtinuta experienta sexuala necesara pentru a putea fi coordonata si controlata retinerea ejacularii pe termenul dorit. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau un preparat care sa fie produs pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor si cercetatorilor effectuate se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihoterapeutica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate ''necazurile'' cu care te confrunti in momentul de fata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Spray poti folosi, simti normal, cine spune ca nu simte, nu simtea nici inainte nimic.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde ce varsta ai + e o chestie masturbarea versus sex cu o femeiewinking
Nu te increde in statistici, la tine trebuie facut individual genwinking
Totul porneste de la creier si tine de autocontrolwinking
Oricum, daca ai 16 ani nu te ingrijora, e normal la varsta tawinking.
Astepta si alte pareri mai... priceputewinking.

| UnkownHD explică (pentru alina2k18):

Aproape 16 ani rolling on the floor, mersi de raspuns.

| Erotes a răspuns:

Renunță la spray-uri cu lidocaină sau pastile pe care oricum trebuie să le iei constant pentru a-ți menține,, performanțele''.
Problema nu este psihică, nici chimică. Cu ejacularea precoce, totul se reduce la afecțiunea unui singur mușchi din planșeul pelvic (pelvic floor) responsabil cu ejacularea/urinarea.
Exerseaza cu,, Reverse Kegels''
Caută-le pe google. Singura soluție este detonifiera mușchiului bulbospongios (bulbospongiosus muscle) din planșeul pelvin masculin (o grupare de mușchi) prin aceste reverse kegels.
Sigur te-ai masturbat mult la filme porno și, fără să-ți dai seama, făceai,, kegels'' care au hipertonifiat acel mușchi responsabil de ejaculare.
Kegel normal strânge mușchiul (in timp îl tonifiază) iar Reverse Kegel îl întinde (detonifiază).
Spor la citit.