| idkbrohhh1 a întrebat:

Nu mai suport ejacularea precoce, cum pot scapa de ea?
Ma masturbez de o perioada lunga uneori si zilnic.
Dacă m-aș lasa o perioada lunga, as scapa? Alimentatia ajută?

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

N-are treaba cu masturbarea, din contra, masturbarea ajuta sa rezisti mai mult. In general e psihica treaba, ai nevoie de o tipa cu rabdare.

| Violleta2022 a răspuns:

Evitand sa te mai masturbezi atat de mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de asa numita ejaculare fiziologica decii nu precoce, care se produce imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de ce natura este excitatia care provoaca intrarea in erectie a penisului. Ejacularea precoce reprezinta o disfunctie sexuala provocata de o boala sau o afectiune. Ejacularea foarte rapida se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se apreciaza ca de regula NUMAI dupa ce va trece unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si pe urma DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si mai ales daca vor fi intretinute cu una si aceeasi persoana vei obtine experienta sexuala necesara pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea atat timp cat doresti Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau produs/preparat pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| idkbrohhh1 explică (pentru corbulalbrosu):

De unde știi toată această informație?

| doctorandus a răspuns (pentru idkbrohhh1):

E medic.

| mihai69 a răspuns:

Cu voință.
Nu.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| Emilian65 a răspuns:

Lasa-te o perioada de masturbare si vezi ce se intampla.

| Donsavas a răspuns:

Nu doar o perioada, trebuie sa raresti masturbarea mai des. Dacă nu, s ar putea să ai nevoie de medicatie pentru a avea contacte sexuale normale.

| stop99 a răspuns:

Totul e legat de psihic, crede-ma. Cand esti in timpul unei partide si te gandesti "nu trebuie sa ejaculez, trebuie sa rezist", de obicei atunci se intampla. Totul e legat de psihic, scoate-ti din cap frica asta, ca e o frica, nimic altceva. Daca faci asta, o sa rezisti mai mult. Mai ales daca ai o relatie super deschisa cu iubita ta, iti recomand sa vorbiti deschis despre asta, vă va ajuta pe amandoi.