| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa uit o fata?
M-am indragostit de ceva timp de o fata, mult prea frumoasa pentru mine. De ceva timp incerc sa o uit, pentru ca stiu ca nu e de nasul meu.
S-a intamplat treptat, la scoala. M-a rugat sa stau cu ea la orele de fizica sa o ajut. Am ajutat-o cu cea mai mare placere, si treptat m-am indragostit de ea.
La scoala a inceput un coleg sa se ia de ea, si a in spatele meu sa o apar. Desigur ca am aparat-o cu cea mai mare placere, si de atunci ma ia in brate asa, random.
Ma priveste ca pe un prieten, chiar daca imi este greu sa accept asta. Vorbim des pe facebook, mess, cat si la scoala, eu fiind cam singurul baiat cu care se intelege foarte bine.
Am incercat sa o uit de mai mult timp, dar am fost odata la patinoar cu niste colegi, printre care si ea. Nu stiam sa patinez, asa ca m-a ajutat ea. Am dat cateva ture pe gheata, tinandu-ma strans de mana.
Ea e genu de fata superba, cu ochii albastrii, cred ca nu ma place. Ma simt prea urat pentru ea. Vreau sa o uit cat mai repede. Nu vreau sa sufar din cauza ei. Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Of,Lex,tu deja suferi.
Dar nu pentru ea,ci din cauza la ceea ce te autosugestionezi!
De ce,dragul meu,nu este de nasul tau fata asta? De ce ai impresia ca esti inferior dint-o data? De ce gandesti atat de negativ si in defavoarea ta?
Da,e un mod sa eviti dezamagirile, dar nu in felul asta.
Imi este foarte clar ca te-ai indragostit, ca esti un baiat sensibil, cu suflet mare si o gandire nobila, doar modestia te strica!
Ceea ce vreau eu sa-ti sugerez e simplu.Intr-un fel.
Esti norocos sa ai parte de prietenia fetei de care te-ai indragostit,te priveste cu drag si ii face placere sa te aiba in preajma.E un mare castig si ai doua variante...
Sau iei taurul de coarne si o faci sa inteleaga ca simti mai mult decat isi imagineaza,sau ingropi pe veci acest mic secret in sufletul tau si lasi anii si viata sa treaca pe langa tine si visele tale...:)
Daca incerci sa o faci sa vada ce simti pentru ea,sunt doua variante.
Una ar fi sa te respinga,atunci abia,vei avea un real motiv de suferinta,dar esti inconjurat de oameni si chiar daca oameni te ranesc,tot oamenii te vor vindeca!
Varianta cea mai draga,ar fi sa accepte si sa impartaseasca si ea,sentimentele tale.
Ti se pare o aberatie? Si daca nu-i asa? Daca si ea,ca si tine,se teme de respingere? Datoria ta este sa incerci,nu sa ramai cu visul vesnic a lui "ce-ar fi fost daca...".
Pierzi sau castigi,asta e tot.
Daca pierzi,ok,inveti sa traiesti cu asta, devii mai intelept si urci in cunostinte si experienta.
Dar daca castigi?:)
Fruntea sus, Lex! E viata insasi care te striga, infrunt-o, nu te mai ascunde ca micul soricel...
http://www.youtube.com/watch?v=ezSD8F5zQqk

Si,sarbatori fericite!:)

| Lex25 a răspuns (pentru greece12):

Ai mare dreptate.
Vreau sa ma accepte, mai mult decat ai crede vreodata. Dar am fost respins de prea multe fete ca sa mai am incredere in mine. Am pierdut prea multe fete ca sa mai cred ca m-ar mai accepta vreuna.
Sunt prea prost! Imi este frica sa nu ma respinga, si cred ca tot ceea ce am facut noi doi, este doar un gest intre prieteni, dar pentru mine a insemnat mult. Se poarta cu mine mai bine decat cu ceilalti, dar cred ca vrea de la mine doar o relatie de amicitie. De aceea nu vreau sa stric treaba.
Chiar as vrea sa ii spun, dar cred ca ma va evita din momentul acela.

| greece12 a răspuns (pentru Lex25):

Exact cum ti-am spus,esti dator sa incerci, cat timp o sa mai fierbi asa?!?
Transforma visul in realitate, coboara pe pamant si gaseste curajul necesar!
Si ce daca te-au refuzat alte fete? Asa masori tu puterea sufletului tau? Ai multe de dat, un ocean de sentimente, norocoasa fata care va intelege universul tau ascuns!
Indrazneste!

| Lex25 a răspuns (pentru greece12):

Crezi ca i-ar placea sa ii cant ceva la chitara, adica, vocal si instrumental, nu vreau sa fie ceva simplu, vreau sa fie ceva special, pentru o perosana speciala. Chiar vreau sa ii spun ceea ce simt si sper ca si ea sa simta, macar pe jumatate, ceea ce traiesc eu acum.
Fierb. Orice ascult, orice fac, ma duce cu gandul la ea. Nu mai pot canta la chitara, imi trezeste atatea amintiri. Practic, stau ca o leguma in fata calcultorului. Daca ar simti ceea ce simt eu pentru ea, viata mea ar fi perfecta.

| greece12 a răspuns (pentru Lex25):

Gandesti foarte frumos si indragostit total!
Gaseste o bucata muzicala si canta-i,personal consider ca va aprecia mult gestul tau,este o cale foarte buna sa iti declari sentimentele...
Si nu mai fierbe, decat de nerabdare, linisteste-te sa poti gandi, sa poti judeca!
Iti tin pumnii si as vrea sa ma tii la curent!
Sincera sa fiu, as vrea sa-mi dai o mare veste buna!happy

| Lex25 a răspuns (pentru greece12):

Cum sa ma linistesc cand vorbesc cu ea din jumatate de ora. Imi face de fiecare data ziua mai buna. Dar tot am sentimentul ca voi fi refuzat, o vreau atat de mult, dar merita mult mai mult decat pot oferi eu. Sper sa accepte.

18 răspunsuri:
| がさいゆの a răspuns:

Buna.De ce incerci sa o uiti? Daca incerci sa o uiti, vei suferi oricum.Eu sunt sigura ca te place.Incearca sa risti,nu vezi ce frumos se comporta cu tine,si tu la randul tau frumos cu ea? Ar trebui sa incerci, dar daca chiar vrei sa o uiti, incearca sa o eviti, dar cred ca vei suferi, regretand mai tarziu ca nici macar nu ai incercat.

| Lex25 a răspuns (pentru がさいゆの):

Incerc sa o uit, sa nu mai fiu indragostit de ea pentru ca am impresia ca voi fi din nou respins, asa cum s-a intamplat cu fete mai putin frumoase decat ea.

| Euletitia a răspuns:

Buna! sfatul meu este sa nu incerci sa o uiti, ci sa ii spui ca o placi si sa incerci sa incepi o relatie cu ea, daca si ea te place. Ai incredere in tine...nu te cunosc, nu stiu cum arati, dar cred ca mai important decat aspectul fizic e caracterul atu, bunatatea si sensibilitatea dev care dai dovada, care cu siguranta o vor impresiona is atrage. Nu te mai agndi la fetele care te-au respins pana acum, ea poate ca nue ca ele si stie sa aprecieze un baiat pentru cum etse si cum se comporta cu ea, nu pentru cum arata. Gandeste-te, ca fiind singurul baiat cu care ea se inetkege asa bine, nu se poate sa ii fii indiferent, posibil sa te vrea ca pe un iubit, nu ca pe un simplu amic, insapoate si ea e timida si nu vrea sa faca ea primul pas(daca l-ar face ea, ar fi ideal pentru tine, pentru ca ai sti exact care sunt sentimentele ei pentru tine si nu ai mai fi indecis ce atitudine sa abvordezi fata de dansa...de amic sua de iubit). Tousi, daca voi comunicati mult la scoala, dar si pe mess, facebook, si mai si iesitii impreuna in grupul de prieteni, iti cere ajutorul cand nu stie4 la fizicasua cand are o problema cu un coleg, te ajuta si ea pe tine cand ai nevoie de ceva, te-a luat de mana la patinoar in fata tuturor etc, eu zic ca si ea te place si e atrasa de itne, asa ca e bine sa incerci sa ai o rleatie cu ea, nu s ao uiti. Pareti amandoi genul de adolescenti linsititi si putin timizi si adica intai ati fost buni amici si chestii de genul, va fi un atuu pentru relatia voastra, in caz ca va fi una, si cu siguranta veti rezista s afiiimpreuna si va veti intelege bine. Sfatul meu e sa vorbesti cu ea zilele astea pe mess(pentru ca nu va veti mai vedea la scoala timp de vreo 3 saptamani) si sa o inviti sa iesiti undeva impruena la un suc sua la o cafea ceva intr-un pub sau in mall ori la patinoar etc(dar sa fiti doar voi doi, nu si alti prieteni) si sa ii cumperi o floare si un cadou dragut pentru Craciun si sa ii spui la aceasta inatlnire ca o placi mult, ca e frumoasa etc si ti-ai dori o relatie cu ea. daca insa e ava spune ca nu te place, propune-i sa armaneti priete4ni si spune-i ca nu vrei s arenunti la perietenia ei pentru ca va intekegeti bine si te simti f bine in comapnia ei(sunt sigura ca, al cum se comporat pana acumm cu tiner, nu te va refuza si ca prieten). Curaj nu rata snasa de a avea o iubnita minunata, frumoasa, sufletista, sensibila, la care chiar tii cu adevarat! Bafta si sarbatori fericite!

| Lex25 a răspuns (pentru Euletitia):

Din pacate a plecat zilele trecute la tara, am condus-o la autogara, eu fiind tot navetist, deci va fi mai greu sa ne intalnim in vacanta. Poate dupa vacanta, dar am planuri mari, incep sa ma duc din nou la sala, fotbal si celelalte.
Adauga-ma pe facebook, Alex Lex. Poza de profil este cu alt coleg, eu avand o geaca albastra.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Du-te si vorbeste cu ea spune-i ca ai inceput sa simti ceva deosebit pentru ea, ca este genul de fata care iti place pentru ca e de treaba, te-a ajutat cand ai avut nevoie, este frumoasa etc.

| Lex25 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Stiu cum sa o abordez. Ma gandesc doar cum o sa reactioneze, daca ma refuza frumos, gen contiuam relatia de amicitie, sau o sa iasa urat. Sau, in visele mele, o sa accepte...

Răspuns utilizator avertizat
| DV a răspuns:

Pai nu o uita spune-i ce simti si dupa gesturi poate si ea te place...

| lady2in4black a răspuns:

Ca sa o uiti va trebui sa intrerupi orice legatura cu ea. Poate ca ea chiar te are la inima, nu te considera urat... Incearca sa vorbesti cu ea sa ii impartasesti ceea ce simti si poate asa va fi mai bine

| Lex25 a răspuns:

Nici nu stiu ce sa cred. Adica, eu simt ca nu ma place... si chiar daca unele fete spun ca sunt dragut, tot urat ma consider.
Nu e pitipoanca, e doar o fata extrem de superba care se comporta normal.

| Lex25 a răspuns:

Am uitat sa adaug, am fost odata cu chitara la liceu. Am cantat toti colinde. Asta se intampla inainte de faza cu fizica.

| Lex25 a răspuns:

Pierd o prietenie buna cu acea fata. Si parca nu imi mai vine sa ii spun. Mi-e teama de respingere.