| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat in data de 11 iar ciclul ei ar trebui să vină între datile 22-25, poate sa ramana însărcinată? Nu am ejaculat in ea

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in mod absolut cert/sigur NU a ajuns sperma in vaginul partenerei de sex, in acel caz este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina asa pur si simplu ''din neant'', indiferent in ce perioada a ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| popik50 a răspuns:

Depinde, sunt mai multe necunoscute. Daca are ciclu regulat, ovulatia este cam in ziua 14, deci este ziua cea mai propice sa ramana gravida, dupa ar mai fi 12-14 zile in care sa nu existe riscuri. Dar vad ca ai date la care sa ii vina intre 22 si 25. Daca e sa ii vina pe 25, ai avut toate sansele s-o faci exact in ziua cea mai fertila si atunci este periculos. Si daca nu ai ejaculat in ea, tot sunt sanse sa ramana, cei drept, mai putine. Ca si sfat, nu mai faceti sex neprotejat, mai ales in perioada aia fertila. Calculati si voi care sunt ultimele 7-8 zile din ciclu(daca este regulat) si atunci faceti cat puteti. Daca nu se poate atunci. puneti bani si luati prezervative, costa mai putin decat o sarcina