| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca intr-o zi m-am masturbat si dupa circa 5 ore am avut o partidă de sex protejat însă la scoaterea prezervativului a rămas prezervativul in ea, nu foarte mult doar putin, însă poate sa ramana însărcinată? ciclul i-a venit în data de 5 august iar noi am avut partida de sex in data de 25, cam dupa maxim 31 de zile ii vine ciclul

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Dupa trecerea a circa 5 ore de la ejaculare, se considera ca in uretra penisului NU poate sa mai existe spermatozoizi.
2.) Fiindca in vagin a ramas capatul inchis al prezervativului iar partea sa deschisa era in afara vaginului, se poate considera ca a fost imposibil ca din eventualul continut de lichid preejaculator care putea sa existe in balonasul rezervor, a fost imposibil sa se poata scurge in vagin.
3.) Daca ciclul menstrual de obicei are lungimea de 31 de zile, reiese ca viitoarea menstruatie ar urma sa inceapa in data de 5 Septembrie si in acest caz cel mai probabil ovulatia a avut loc in data de 22 August si in acest caz PERIOADA FERTILA a ciclului s-a terminat in data de 23 August. Astfel reiese ca actul sexual a fost intretinut dupa ce au trecut 3 zile de la momentul ovulatie, adinca intr-o zi infertila.
Avand in vedere cele precizate de la punctele 1, 2 si 3 se poate afirma ca in acest caz atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina teoretic este... imposibila in proportie de peste 99%. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu e posibil