| onetwothree a întrebat:

(dau funda big grin)
Prietenul meu mi-a spus ca m-am schimbat. A spus ca nu mai sunt cum eram, si nu neaparat la felul cum gandesc ci la felul cum ma imbrac si ce muzica ascult. Inainte ascultam mai mult din acelasi gen de muzica, acum ascult mai diversificat.Inainte refuzam orice imbracaminte eleganta, si nu acceptam sa port rochii/fuste, tocuri, dar acum la ocazii speciale ma imbrac mai elegant. In rest ma imbrac ca si de obicei, cum ma imbracam si inainte. A spus ca acele lucruri ma faceau sa fiu "unica", dar acum nu ma mai considera asa. Imi da cineva un sfat?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Odata cu trecerea timpului fiecare dintre noi avem perioade de transformare totala a gusturilor, fiecare simtim nevoia unei schimbari in viata noastra, ceea ce este perfect normal. cand inaintezi in viata capeti alte gusturi, te intereseaza alte lucruri decat inainte si probabil ca te si imbraci diferit. toate acestea tocmai pentru faptul ca te-ai maturizat, ai inceput sa vezi altfel viata, iar obiceiurile tale de dinainte ti se par poate copilaresti, sau prea invechite si consideri ca trebuie sa aduci si o schimbare in stilul tau. daca prietenul tau te iubea cu adevarat si inainte, ar trebui sa-ti respecte schimbarile, deciziile si sa te placa in continuare, fie ca arati/te imbraci la fel sau nu. o fata are nevoi diferite de ale unui baiat, si gusturile in mare parte pot sa difere. ceea ce conteaza mai mult intr-o relatie nu este numarul de lucruri pe care le aveti in comun, ci felul in care va purtati unul cu celalalt, respectul reciproc si nu in ultimul rand, trebuie sa tineti unul la altul la fel de mult. el trebuie sa te placa asa cum esti, si cu bune si cu rele, si cu defecte si cu calitati, sa iti respecte felul de a te imbraca, sau genurile de muzica pe care le asculti. aceste lucruri tin mai mult de partea exterioara a unei relatii, insa ceea ce ar trebui sa il intereseaza pe el ar fi cum esti tu ca persoana, cum te comporti si cat de mult te place pe tine ca om. nu numai stilul si gusturile fac o persoana, ci si sentimentele si modul in care traieste. eu cred ca daca ii explici frumos toata situatia, daca te place cu adevarat, va intelege si va incerca sa nu mai puna accent pe aceste fleacuri. daca insa el are alta parere in continuare, ii poti spune ca viata este o continua schimbare, si ca nu numai tu te schimbi, ci poate ca si el, nu tu esti singura care se imbraca diferit si ca pana la urma el trebuie sa-ti accepte toate, daca tot pretinde ca te place.
PS. : ii mai poti spune ca oricum fiecare este unic in felul lui. chiar daca se nimereste ca eu sa ascult acelasi gen de muzica ca x asta nu inseamna ca semanam ca doua picaturi de apa. fiecare are comportamentul sau, si la un moment dat tot se va gasi ceva, poate chiar minuscul, care sa difere total. nu poate sa-ti spuna ca nu mai esti unica, doar pentru simplu fapt ca ti-ai schimbat look-ul in anumite situatii. explica-i si opinia ta, apoi vezi cum reactioneaza.
bafta kiss

5 răspunsuri:
| ynna93 a răspuns:

Pai explica`i ca ai mai crescut.si iti schimbi conceptiile.este normal.dar mai spune`i ca ai ramas aceeasi in adancul sufletului tau si ca tii la fel de mult la el.

| simona_3709 a răspuns:

Daca te-ai schimbat ai facut-o pentru ca asa ai crezut tu ca e mai bine. daca te simti bine asa cum esti acum refuza sa apleci urechea la ce spune prietenul tau.
Daca nu te poate accepta asa cum vrei tu sa fi, nu te iubeste.
numa` bine >:d

| mistakeofyourlife a răspuns:

Nu te schimba pentru el. Daca te place cu adevarat ar trebui sa te accepte asa cum esti. Fiecare dintre noi isi schimba gusturile, se maturizeaza, iar daca el nu poate sa inteleaga asta inseamna ca nu poate sa inteleaga de ce este cu tine. Ar trebui sa ii explici fara sa te enervezi, calm si in cazul in care reactioneaza prost sa ii spui ca pana la urma ar trebui sa te accepte asa cum esti. Bafta!kiss

| Cineva91 a răspuns:

Hmmm schimbarile astea nu ar trebui sa il afecteze pe el, Oare el s-a indragostit de imbracamintea ta? Sau un om nu poate sa te iubeasca doar pentru ca asculti o anumita muzica sau ca te imbraci intr-un anumit stil.Deci nu stiu astea sunt Motive.Sau poate mai e o varianta... Poate el e gelos si vede ca te imbraci mai elegant si isi imagineaza altceva.Mai in fine orice ar fi, sa stii un om atunci cand te iubeste nu se uita la hainele sau muzica care o asculti ci la tine()Acum depinde ce varsta aveti...ca daca aveti sub 15 ani e de inteles

| Yoanna_7825 a răspuns:

Probabil s-a intamplat ceva in viata ta si te-a facut sa te schimbi. Sau pur si simplu incepi sa te maturizezi, incep sa iti placa alte stiluri cum ai spus de imbracaminte.Stai linistita fiecare persoana e unica in felul ei. Nu te schimbta doar pentru ca asa iti spune cineva. Fa ceea ce simti tu. Si mie mi se intampla chestii de genul asta uneori dar ma adaptez situatiei nu dramatizez si daca ma intreaba cineve ce se intampla pur si simplu spun asa vreau eu sa fie nu trebuie sa stie cei din jurul tau totul.Deci sper ca ti-au folosit la ceva sfaturile mele