| RoseBlack01 a întrebat:

Datorita unor probleme personale, a trebuit sa renunt la clasa 12-a, insa vreau sa-mi reiau scoala. O sa am 19 ani si o luna cand voi incepe clasa 12 a. Cum ma inscriu? Ce trebuie facut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la liceul unde ai promovat cl. a XI-a si depui o cerere de inscriere in cl. a XII-a.

| siriusblack98 a răspuns:

Te duci la secretariatul fostului liceu si iti retragi de acolo dosarul mai intai. Dupa aceea il depui la ce scoala vrei tu, faci rost de o fisa medicala de la doctorul de familie pentru ca aia de la dosar nu mai este valabila dupa atatia ani si te inscrii la seral.La cursurile de zi (invatamand normal) nu mai poti.

| RoseBlack01 explică (pentru siriusblack98):

Eu stiu ca nu se mai poate dupa vreo 2-3 ani de pauza. Eu am avut pauza doar 6 luni datorita unei probleme ale mele. Daca ramaneam repetenta nu as fi putut sa mi continui studiile la zi? Nu de alta, dar exact acum eu trebuia sa termin scoala in mod normal.

| siriusblack98 a răspuns (pentru RoseBlack01):

Daca ramaneai repetenta puteai sa continui la zi dar tie care nu te-ai mai dus 100% ti-a facut fisa de exmatriculare pentru ca asta este procedura, prin urmare nu se mai poate sa te inscrii la zi, decat la seral si/sau F.R.Problema consta in faptul ca la acestea doua pentru a primi diploma de absolvent va trebui sa faci inca 2 ani, nu unul.Deoarece la invatamantul denumit si ''a doua sansa'' se fac 13 clase, nu 12.Multa bafta!

| RoseBlack01 explică (pentru siriusblack98):

Nu-i adevarat. Legea spune ca te poti inscrie la zi doar daca varsta ta nu este mai mare decat a colegilor tai cu 3 ani. Eu as fi doar cu un an mai mare.

| siriusblack98 a răspuns (pentru RoseBlack01):

Vei vedea ca am dreptate cand iti vor spune la secretariat ce si cum.

| RoseBlack01 explică (pentru siriusblack98):

Cunosc pe cineva care are 21 de ani si e la zi. De asta spun ca probabil este asa cum am spus eu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru RoseBlack01):

Ok,sper sa fie ca tine pentru ca ti-ar fi mult mai simplu. Vorbeste la secretariatul scolii si vezi ce iti vor spune.Revino cu un raspuns ca si eu sunt curios daca te vor lasa in continuare la zi.

| RoseBlack01 explică (pentru siriusblack98):

In regula. happy

| FruttiFresh300 a răspuns:

Dacă nu ți-ai restras dosarul de la școala la care ai fost, te duci la secretariat și faci o cerere de reinscriere în clasa a 12a in anul școlar 2018-2019 care trebuie aprobata de director, iar apoi în septembrie începi școala. Dacă dosarul a fost retras, la fel, te duci cu dosarul și te vor accepta.

| RoseBlack01 explică (pentru FruttiFresh300):

Da, numai ca vreau la alt liceu din alt oras. De asta ma ntreb cum as putea.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru RoseBlack01):

Exact la fel! Cu dosarul mergi la secretariat, dar asta trebuie sa o faci acum pana sa vina vacanta ca să fii înregistrat și sa apari in catalog in ordine alfabetica nu la final. Te duci și spui ca vrei sa te înscrii în clasa a 12a. Te vor întreba ce studii ai, unde ai terminat 11 clase, profil, vor cere foaia matricola. Dacă nu ai dosarul acasă, te duci la fosta școală și ceri tot, foaie matricola, fisa medicala și absolut tot ce ai pus în dosar când te ai înscris la școala aia. Și cu alea te duci la școala la care vrei sa te înscrii.

| Tovarasul a răspuns (pentru RoseBlack01):

Iti retragi dosarul de la vechea scoala si il muti la aia noua, ce este asa greu _

| RoseBlack01 explică (pentru FruttiFresh300):

Si daca as vrea sa mut la filologie? O sa dau la drept dupa bacalaureat si ma gandesc ca nu are rost sa raman la mate info. Ce competente ar trebui sa dau?

| Balanica12 a răspuns:

Te prezinti la scoala la care vrei sa te inscrii si mergi la secretariat, acolo iti va da toate detaliile de care ai nevoie.