| Steam321 a întrebat:

Salut,de câteva luni bune mă masturbez zilnic,înainte nu o făceam așa des dar în fine, ce vreau eu sa știu, dacă îmi afectează sănătatea intr-un fel? poate dacă exista și pentru mine sexul numai aveam aceasta problema zilnica dar hei viața este frumoasă (frumoasă pe dracu)

25 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Las-o mai moale, cam o data la 4 zile si cauta-ti o partenera cu care sa faci normal, altfel sa nu te miri peste o vreme, niste ani, ca ai probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Si viata ti se pare mai frumoasa daca te masturbezi zilnic?
Nu crezi ca ar fi mai bine sa iti ocupi mintea cu alte chestii mai importante si sa nu faci o obsesie pentru masturbare?
In principiu, masturbarea este benefica in limite nromale, daca este in exces, poate duce la lesin sau chiar moarte.

https://www.dcnews.ro/......00657.html

http://spynews.ro/......44930.html

| Steam321 explică (pentru Violleta2022):

Pai cred ca am o problema eu simt zilnic nevoia sa mă masturbez

| Violleta2022 a răspuns (pentru Steam321):

Nevoia asta este doar in capul tau!
Daca iti tii mintea ocupata cu invatatul si activitatile fizice intense, scapi de obsesia masturbatului.

| suffarstar a răspuns (pentru Steam321):

Si fumatorii "simt zilnic nevoia" sa fumeze. Se cheama dependenta. Nu e sanatos din punct de vedere psihologic sa o faci prea des, si nici o metoda prea buna de a-ti ocupa timpul. Iti propun sa investesti libidoul in sport, creatii artistice sau orice alta activitate care sa te dezvolte si care iti place. Atunci cand creezi ceva, cand muncesti, investesti o anumita energie iar partea cea mai interesanta e ca de fapt ea nu se pierde ci se intoarce cu ceva in plus, te dezvolta. Atunci cand faci **** pierzi tot.

| peperonies a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand ajungi sa dai articole de pe spynews.ro...

| untu a răspuns (pentru Steam321):

Roaga-te si abtine-te sa ramai virgin pana la casatorie! Sa nu verzi sperma ca e pacat, acolo e viata, sunt cop[ii tai!

| untu a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte bune sfaturi, Gretta! Dar nu cred ca e benefica masturbarea in limite normale, dar poti sa faci dragoste cu o partenera de viata dupa casatorie! Sexul nu e facut pentru placere, ci pentru procreerea si conceperea unui copil! Prin masturbare, pierzi virginitatea si sunt sanse ca preotul sa nu te lasa sa te casatoresti cu o fata virgina!

| Steam321 explică (pentru untu):

Probabil nevasta mea va fi mana dreapta pana la moarte

| untu a răspuns (pentru Steam321):

Ai nevoie de consiliere psihologica si psihiatrica! Ai nevoie de ajutor pentru asa ceva! Te tratezi prin terapie ocupationala prin munca!

| untu a răspuns (pentru Steam321):

Prostii!

| Steam321 explică (pentru untu):

Aa și la partea cu sexul este făcut pentru conceperea unui copil ai tot respectul meu de aceeași pare sunt și eu se face o data sau de doua ori în viața

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Esti obsedat sexual (obsedat de puritate sexuala). Absexual se cheama. Dorinta de a renunta permanent la masturbare este la fel de normala din punct de vedere psihiatric cu cea de a renunta permanent la mancare.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| untu a răspuns (pentru doctorandus):

Da? O fi buna pentru trup dupa cum zic oamenii de stiinta si medicii, dar pentru suflet? Asta nu te-ai gandit la asta, despre cum te simti dupa? Ai citit Biblia? Ce spune acolo? Chiar dacă masturbarea (numită și malahie) este un subiect la care puţin se vorbeşte printre creştini, se pare că păcatul masturbării este destul de răspândit şi în acelaşi timp, puţin confruntat prin învăţătura Cuvântului lui Dumnezeu. Masturbarea este acţiunea prin care cineva, bărbat sau femeie, îşi stimulează singur genitalele proprii până atinge starea de orgasm. Unii au mers mai deaprte și au ajuns să se ocupe cu masturbare în doi sau masturbare în grup. Cu câţiva ani în urmă, la încheierea unei conferinţe pentru tineri, după ce am îndemnat pe participanţi să-şi mărturisească păcatele în scris, am primit mesaje de pocăinţă în care băieţii şi fetele se mărturiseau de acest păcat. Una din fete scria:,, Doamne, chiar dacă sunt încă virgină, în acelaşi timp eu trăiesc într-o curvie zilnică pentru că practic masturbarea şi aceasta este o urâciune înaintea Ta. Iartă-mi păcatul meu şi eliberează-mă de robia lui.'' Lumea în care trăim încearcă să ne convingă că masturbarea este ceva normal și de acceptat. Unii creştini se pare că au nimerit în această capcană. Nu crede minciuna lumii pentru că masturbarea (malahia) este un păcat şi urâciune înaintea lui Dumnezeu. Conştiinţa proprie condamnă păcatul masturbării. Creștinii care au practicat păcatul masturbării înainte de pocăinţă mărturisesc că, chiar fiind păgâni, necredincioşi sau atei, totdeauna au avut remuşcări de conştiinţă după ce se lăsau biruiţi de ispită și se masturbau. Dacă tu ai practicat sau practici masturbarea, ştii ce înseamnă aceste remuşcări de conştiinţă. Şi aceasta pentru că conştiinţa este legea lui Dumnezeu pusă în inimile noastre, aşa cum scrie la ROMANI 2:14-16:,,Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când după Evangheila mea, Dumnezeu va judeca gândurile ascunse ale oamenilor. ROMANI2:14-16)'' Conştiinţa ta este o dovadă puternică că masturbarea este păcat şi acest verset mai spune că Dumnezeu te va judeca pentru acest păcat, chiar dacă totdeauna te-ai masturbat în ascuns şi crezi că ştii despre aceasta doar tu. Căsătoria (nu masturbarea) este voia lui Dumnezeu pentru împlinirea dorinţei sexuale. Unii consideră că doar curvia este un rău şi spun că ei practică masturbarea, tocmai ca să reziste ispitei şi să nu curvească. Ce înşelăciune. Prin practicarea masturbării, ei tocmai întreţin permanent această ispită în viaţa lor. Voia lui Dumnezeu pentru împlinirea nevoii sexuale a omului este doar în căsătorie. Când Corintenii, care locuiau într-un oras extrem de imoral, au pus întrebări lui Pavel cu privire la un comportament sexual corect, apostolul le-a scris:,, Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine ca omul să nu se atingă de femeie." (1 Corinteni 7:1) Aceasta pentru că prin atingere bărbaţii aprind pofta sexuală a femeilor şi aceasta în cele din urmă va conduce la curvie. De aceea, bărbaţii sunt chemaţi să se poarte înţelept cu femeile și să nu le stârneasc poftele sexuale. Cât priveşte împlinirea nevoii sexuale, Pavel spune că singura opţiune este căsătoria și zice:,, Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui, şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei. (1 Corinteni 7:2)'' Totuşi, dacă împlinirea nevoii sexuale este unicul sau principalul motiv pentru care se căsătoreşte cineva, mi se face milă de acea persoană, pentru că nu va fi fericit sau fericită şi nu va avea împlinire. Soluţia este să înveţi înfrânarea poftelor sexuale. Masturbarea este consecinţa aprinderii permanente a poftei sexuale şi lipsei de înfrânare. Una din roada Duhului Sfânt în noi, cei născuți din nou, este înfrânarea poftelor, şi un creştin duhovnicesc nu se lasă mânat de pofta firii, ci este călăuzit de Duhul Sfânt.,, Într-adevăr, cei ce trăiesc după îndemnurile firii pământeşti (satisfacerea imediată a poftei sexuale fiind una din ele), umblă după lucrurile firii pământeşti; pe când cei ce trăiesc după îndemnurile Duhului, umblă după lucrurile Duhului (înfrânarea poftelor fiind una din roada Duhului) ROMANI: 8:5)''
Dacă cumva eşti robit de păcatul masturbării, care este cauza? De ce ai ajuns robit? Nu cumva trăieşti după îndemnurile firii pământeşti şi în aprinderea poftelor ei? Ce cărţi citeşti? Ce reviste priveşti? Ce discuţii întreţii cu prietenii de şcoală sau la locul de lucru? Ce filme priveşti? Care sunt lucrurile ce te inspiră? Nu vezi că toată lumea aceasta este foarte îmbibată de lucruri prin care caută să-ţi aprindă poftele sexuale? Cât timp petreci în studierea Sfintelor Scripturi? Pocăieşte-te din inimă de păcatul masturbării şi apoi, urmează sfaturile de mai jos ca să nu te mai întorci niciodată la robia din care ai ieşit:

Studiază sistematic Sfintele Scripturi şi fă-ţi un obicei în această privinţă.

Dacă nu ai studiat încă, caută şi studiază cursul "Sexualitatea din perspectiva Bibliei". Dacă nu dispui de un manual, telefonează la 022282012 şi află cum poţi avea unul.

Păzeşte-ţi mintea de orice lucru care te provoacă să te gândeşti la sex. Aceste lucruri pot fi imagini sau articole de pe internet, reviste, cărţi, filme, discuţii cu anumite persoane care privesc uşor la păcatul masturbării sau unii care se numesc creştini dar care sunt doar cu numele şi practică aceste lucruri murdare, etc.

Evită atingerea îndelungată a organelor genitale pentru că în felul acesta te vei stimula singur (singură) şi apoi nu vei putea rezista ispitei de a te masturba. Fă baie repede şi nu lungi atingerea mai mult decât este nevoie pentru a te spăla.

Dumnezeu să te elibereze de masturbare și de orice păcat şi să te ajute să trăieşti totdeauna o viaţă sfântă sub călăuzirea Duhului Sfânt.

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

In Biblie nu scrie absolut nimic despre masturbare. http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

Iata ce a scris liderul evanghelic James Dobson:

"Dar subiectul masturbarii este unul foarte controversat. Crestinii au pareri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct in numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvantul Sau Sfant, Biblia, pastreaza tacerea asupra acestui aspect. Va voi spune ceea ce cred, desi sigur nu vreau sa contrazic ceea ce cred parintii tai sau pastorul tau. In opinia mea, masturbarea nu este ceva important pentru Dumnezeu. Este o parte normala a adolescentei, care nu priveste pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a mentionat-o in Biblie. Eu nu iti spun sa te masturbezi si sper ca nu vei simti nevoia sa o faci. Dar daca o faci parerea mea este sa nu te simti vinovat pentru asta." Dobson, James (2012). Preparing for Adolescence: How to Survive the Coming Years of Change (ed. Ebook). Grand Rapids, Michigan: Revell. p. 50. ISBN 9781441224835.

"Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem sti ce gandeste Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este ca El nu ii acordă mare importanta. Nu te va face sa innebunesti, cum spune una lume. Deci iti recomand sa nu te simti vinovat pentru a o face." Sursa: Dobson, James C. (2000) Preparing for Adolescence: Growth Guide. Delight, AR: Gospel Light. ISBN 9780830725021.

| untu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu scrie? Ce fel de Biblie ai? Eu am o Biblie crestina ortodoxa autentica!

| doctorandus a răspuns (pentru untu):

Daca te-ai fi obosit sa citesti ce ti-am dat mai sus ai fi aflat ca faza cu malahii este o greseala de traducere.

| mihai69 a răspuns:

Nu o să ai nicio problemă atât timp cât vei privi asta ca pe un lucru normal.
Dacă te lași influențat de „ce se spune", e posibil ca psihicul tău să lucreze și să îți creezi singur oarece probleme (inhibiții etc.).

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ca iti va afecta sanatatea, in viitor.

| untu a răspuns:

Da,cu siguranta afecteaza sanatatea, pentru ca irosesti atata energie si puterea din organism slabindu-l!

| kandaraki a răspuns:

Da, vei deveni impotent si vei ejecula repede cand vei face sex, fetei nu ii va placea si te va parasi

| Betty12345678 a răspuns:

Nu te afecteaza fizic, doar mintal, dar o data de doua ori pe zi nu e chiar asa grav.Chiar daca faceai sex tot te-a fi masturbat, e cam acelasi lucru, doar ca atunci cand faci sex ai mai mult de lucru.

| Eduard196 a răspuns:

Nu o sa iti spun decat atat! Cauta pe google Masturbarea-un act sinucigas. Sa vezi acolo ce inseamna de fapt asta!

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Nu te afecteazăcu nimic dar caută o fată pentru descărcarea tensiunii sexuale