| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de un timp a inceput sa imi placa de o fata de la servici, iubesc absolut tot la ea, e desteapta, ambitioasa, frumoasa, amuzanta(e si printre putinele persoane care chiar rade la glumele mele xD ) si avem multe lucruri in comun. Prezenta ei practic imi lumineaza ziua, simt pentru ea ceva ce nu am simtit la nici o fata vreodata, partea nasoala e ca nici macar nu stiu daca are prieten. Habar nu am cum sa o intreb fara sa fiu prea direct. Dupa ce m-am consultat cu niste prieteni apropiati mi-au spus sa-i spun direct ce simt pentru ea. Ca de obicei am tendinta de a analiza prea mult situatiile si mi-e frica sa-i spun ce simt pentru ea din cauza ca m-ar refuza si daca se intampla asta ar fi awkward pentru ca ne vedem zilnic si ne petrecem timpul impreuna 4-5 ore pe zi. Please help!

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fata asta de la "serviciu" (nu "servici") daca rade la glumele tale inseamna ca se simte aproape de tine. Ce ar fi sa o inviti mai des in oras si apoi totul vine de la sine? O strangere de mana, o vorba calda si va veni primul sarut. Nici nu stii ce usor este! Ti-o spun din experienta de o viata.

| seth2016 a răspuns:

Nu exista o solutie perfecta in cazul tau. Tu vrei sa impaci si capra si varza.

Daca ai descoperit vreun semn ca te-ar place incearca. Daca nu, sufera in liniste pana iti trece.

Doar ca rade la glumele tale nu e un semn clar. Buna dispozitie e contagioasa, probabil se contamineaza de la tine. Exista si riscul sa interpretezi semnele gresit pentru ca iti lipseste critica in perioada asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de parere ca ar trebui sa iei initiativa si sa-i dai semne clare ca o placi, iar daca iti va da si ea, o inviti in oras, daca va accepta acolo sigur totul va decurge de la sine si vei afla sigur si daca ar prieten sau nu, daca incepti o relatie sau e mai bine sa ramaneti doar prieteni, etc. Multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci rade la glumele tale..."glume", si tu esti unul din cei vor sa zica uneia ce simt pentru ea? pentru una cu care lucreaza atatea ore pe zi?
clar nu e desteapta.

| OMFGConrad a răspuns:

Nu-i spune printr-un mesaj. E copilăresc şi de prost-gust, părerea mea. Eu îți sugerez să-i propui o ieşire la o cafea ca între colegi, relaxați şi deschişi în vorbire SAU să o întrebi ceva de genu': "Eu şi cu x vrem să mergem week-end-ul acesta la o petrecere/ la o cafea/ la un film/ (la orice). Am fi încântați dacă ne-ai însoți tu şi prietenul tău." Şi de aici aflii dacă are sau nu prieten. Succes!

| n1445 a răspuns:

Nu-i spune ce simti pentru ea s-ar putea ca ea sa nu simta si sa te indeparteze. Petrece mai mult timp cu ea, cauta un hobby comun si propune-i sa il faceti impreuna intr-o zi. Stai prin preajma ei si vorbeste-i dar fara sa fii prea sufocant.

| deea3507 a răspuns:

Nu te gandi la consecinte si spune-i ce simti

Răspuns utilizator avertizat
| ramonia a răspuns:

Lasa o treaba nerezolvata la munca si spune-i daca vrea sa te ajute sa o rezolvi dupa program la o cafea (gen ca intre colegi). Acolo, mingea e in terenul tau si poti vorbi altfel despre mai multe lucruri fiind doar voi doi. Bafta

| Lidiiiiiii a răspuns:

Invit o la un suc in oraș. Poate nu te refuza. Si acolo o poti cunoaște mai bine, vei putea înțelege daca are prieten sau nu. Nu trebuie sa ii spui direct ce simți

| MariaDaniela55 a răspuns:

Cred ca ti-ar fi mai usor daca i-ai spune ce simti pentru ea intr-un mesaj.

| Lukas1994 a răspuns (pentru MariaDaniela55):

Probabil dar nu ar fi urat sa-i zic intr-un mesaj si nu in fata? Chiar si asa nu despre asta e vorba, daca m-ar refuza cel mai probabil ne-am ( sau cel putin eu) simti incomod la servici din cauza ca ne vedem destul de des si ne petrecem ceva timp impreuna la scarbici si nici nu vreau sa ne stricam prietenia daca m-ar refuza. Da, sunt paranoic.

| BucifalSeducatoru a răspuns:

Problemele tale se incheie acum! Bucifal e aici pentru tine!
Pasul 1: Urmareste-o vreo 2 saptamani sa ii inveti programul
Pasul 2 : Asteapt-o seara in scara de bloc si o inviti la dristor la o shaorma cu de toate fara iute.
Daca te refuza ii spui: iarta-ma ca par asa de inalt dar stau pe portofel.
Succes garantat!

| Marunna a răspuns:

Hei bună... Să ști că mi se întâmplă aceeași chestie doar că la școală și în povestea asta eu sunt fata... Și mie îmi place de un băiat și pare că și lui de mine dar asta nu contează. Ideea e că fetele în general așteaptă băiatul să facă primul pas și treaba e că și dacă ar avea prieten sau te.ar refuza într.un fel ciudat fetelor tot le place să știe că sunt apreciate sau cum ar veni "dorite" și cred că ar trebui să lași temerile și să faci tu primul pas oricât de mic ar fi el. Și dacă iese bine să ști că fetelor le plac și florile dar preferă ciocolata

| Stefansurariu112 a răspuns:

Oameni buni este SERVICIU nu servici!

Răspuns utilizator avertizat