| MariMarianaSkvQ a întrebat:

De vreo 10 ani iau anticonceptionale. De un an jumatate nu am mai facut pauza.In jurul datei de 28 februarie am avut contact sexual cu prezervativ si s-a spart (am luat nolicin pentru o infecție urinara). Menstruatia ulterior mi-a venit normal. Am făcut 10 teste care au iesit negativ. Stari de sarcina nu am. Anticonceptionale le-am continuat normal. Exista vreo sansa sa fiu însărcinată? Se poate ca ac sa ma păcălească cu menstruatia (daca aș fi mi-ar mai veni menstruatia desi iau anticonceptionale)

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastilele AC sunt administrate CORECT, adica respectand toate indicatiile care sunt precizate de producatorin prosprectul insotitor, atat teoretic cat si practic este in proportie de peste 99, 9% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, deci si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin la terminarea fiecarui act sexual care sunt intretinute in toate cele 28 de zile cate are un astfel de ciclul menstrual controlat si stabilizat.
Fiindca medicamentul pe care l-ai folosit Nolicin, nu face parte din grupul antibioticelor si drept urmare in mod cert/sigur NU provoaca scaderea/micsorarea efectului contraceptiv al pastilei AC folosite, se poate afirma ca este exclusa chiar si cea mai mica posibilitate de a fi ramas insarcinata in urma acelui ''accident'' chiar si daca a ajuns sperma in vagin. Ar fi fost cu totul suficient sa efectuezi doar 2 teste de sarcina in cea de a 21-a si a 24-a zi de dupa incident. Multa sanatate!

| anonima14141414 a răspuns:

Posibil sa nu fii insarcinata de vreme ce ai facut 10 teste dar depinde dupa cit timp ai facut testele de la ultimul contact sexual. In mod normal testul de sarcina se face dipa 2-3 saptamini de la contactul sexual, aici intervine si in ce perioada te aflai fertila sau nefertila.Si daca ti-a venit menstruatia in mod normal cu aproximativ acelasi flux inseamna ca nu esti insarcinata.

| MariMarianaSkvQ explică (pentru anonima14141414):

Pe ultimul l-am facut acum 4 zile pe primul la 2 săpt de cand s-a intamplat iar pe al doilea la 3 zile dupa ce mi s-a terminat menstruatia si restul dupa aleatoriu. Ideea este ca anticonceptionalele nu ar putea influența nenstruatia. O data ce ar aparea sarcina s-ar întrerupe si menstra.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonima14141414):

Pentru informarea ta corecta este bine sa afli si sa stii pe viitor, ca in cazul folosirii pastilei AC, ciclul menstrual este 100% INFERTIL in toate cele 28 de zile, sau altfel spus in acest caz NU mai exista perioada fertila si nefertila. De asemenea, rezultatul testului de sarcina este valid, valabil si corect in proportie de cel putin 98% doar in cazul in care este efectuat dupa ce au trecut minim 21 de zile ori de la ovulatie sau de la ''incidentul'' in urma caruia exista posibilitatea sa ajunga sperma in vagin, insa doar atunci cand nu este folosita pastila AC, sau inelul intravaginal NuvaRing. Multa sanatate!