| NimeniNuiPerfect a întrebat:

Salut.deci:sunt cu prietena mea de 8 luni, diferenta de varsta dintre noi este de aproape 5 ani,ea fiind cea mai mare, pana acum o luna si ceva, aproape 2 nu sa simtit deloc aceasta dif de varsta,ne intelegeam foarte foarte bine,nu ne certam,nu existau discutii,era totul "perfect" la inceput a fost mai mult "o joaca", ne-am intalnit,ne-am sarutat,nu vroiam o rel,nici ea, dupa prima seara a urmat si a doua, etc.am inceput sa ne cun mai bine,neam cunoscut parintii,eu pe ai ei, m'au placut inca din prima clipa, parintii mei la fel o placeau la nebunie pe ea...de pasti ne-am despartit dintr'o prostie,neam jignit,neam reprosat o multime de lucruri,de fapt i-am spus eu sa ne despartim si nu a vrut,a plans,a venit la mine, etc, dupa 2 zile am revenit asupra deciziei si am vrut impacarea.neam impacat o zi,iar dupa a spus ca vrea ea o pauza, i'am acordat'o, iar dupa inca 2-3 zile a spus ca relatia noastra a luat sfarsit.3 saptamani am stat despartiti,nu ne vorbeam,tin sa precizez ca o sunam,mesaje, o cautam, nu vroia sa ma vada sa ma auda sau sa imi scrie. dupa 3 saptamana a venit sa ne impacam.neam impacat.de atunci s-a rupt tot,ne luam la cearta in fiecare zi,orice fac si orice zic nu ii convine,a inceput sa bage la mijloc familia mea,sa vada defecte familiei mele,iar eu reactionez urat,pentru k nu traieste cu fam mea,daca se vorbeste de un viitor impreuna, nu il face cu fam mea, sau vice-versa.ce putem face sa devenim ca inainte.ne jignim foarte mult, ne vorbim cu multa indiferenta, ne auzim mai rar...nu stiu ce sa mai facsad va rog spuneti'mi. p.s. eu am 20 iar ea 25, credeti ca e vorba de dif de varsta si modul de a vedea viata,maine poimaine vrea o familie,casatorie, copii, si nu e sigura ca eu ii pot oferi? ce pot face? sa o las balta? rog seriozitate

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Delicată problemă, dar foarte des întâlnită.

În opinia mea, s-a dus acea îndrăgosteală de la început care vă făcea să vă vedeți perfecți unul în ochii celuilalt, de aici și certurile, reproșurile, iritările...

Ar trebuie să comunicați mai mult, să purtați o discuție calmă și deschisă (numai s-o doriți amândoi), să spuneți tot ce aveți pe suflet, tot ce s-a adunat, tot ce vă nemulțumește și ce ați dori să se schimbe, numai pe un ton cât mai calm și fără să sune a reproș, pentru că altfel din nou o să încheiați cu o ceartă și iar n-ați rezolvat nimic. Încercați să vă aduceți aminte ce v-a făcut să vă îndrăgostiți unul de celălalt, puneți mai mult accent pe calități și faceți abstracție de defecte (nu le dați importanță pe care n-o merită sau învățați să le iubiți).

Dacă doriți să mai salvați ceva, cred eu, cel mai bine ar fi să apelați la un psiholog, care ar ști să vă ghideze, însă ați putea să încercați și singuri, deși nu va fi ușor.
Comunicare, comunicare și iar comunicare.
Și multă răbdare, căldură și dorință ca să fie bine.

Încercați să vă respectați mai mult, să vă puneți unul în locul celuilalt, să nu răspundeți la răutăți cu răutăți, să nu vă provocați inutil, să fiți mai înțelegători, mai calmi, pentru că dacă dragostea și respectul nu există, nu veți mai rezista mult, iar chiar dacă veți rezista, va fi un chin.

Depuneți amândoi un efort ca această relație să funcționeze și atunci aveți șanse s-o salvați și să fie chiar frumoasă, oricât ar dura.

| aryana1991 a răspuns:

Wow ai scris un intreg roman.Acum lasand gluma la o parte si eu sunt intr-o relatie ca a ta in sensul ca eu am 21 el 27.Noi nu avem discuti de genul sau probleme dar in fine sa nu vorbim despre mine.Parerea mea sincera daca, vrei sa o accepti e ca daca s-a dus comunicarea si respectul a cam incetat si dragostea, asa ca ori discutati cu calm si stabiliti niste reguli de comportament intre voi care sa fie de bun simt ori mergeti fiecare pe drumul lui. sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- bai fratica, nasol tare ce s-o-ntamplat intre tine si ea
- deci eu iti zic sa fi bun cu ea, chiar daca tipa, te jigneste si nu stiu ce mai face, NU reactiona la fel, sau chiar mai rau! incearca sa ramai calm, sa vorbesti cu ea, nu te enerva, frate!
- pe langa asta, incearca sa vorbesti cu ea, sa vezi ce o deranjeaza, spune-i ceea ce ai zis mai sus, ca erati fericiti la inceput, si acum ce s-a intamplat? intreab-o ce nu-i convine si fa-i in p*** pe plac, ca sa va intelegeti si sa fiti chiar mai bine decat inainte, sau daca nu, macar la fel de bine!