| Marian_Carmen_1999 a întrebat:

E normal ca după dezvirginare sa curga sânge? ca sa fiu mai explicită sunt foarte tânără si acum 2 zile a avut prima partida din viata mea, am facut neprotejat a durut putin si a curs sânge, acum mai am cateva scurgeri,nu simt nici o durere, ma simt perfect normal doar ca am acele scurgeri, e normal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este absolut normal, daca doresti sa iti explic mai in detaliu de ce sau care e motivul lasa.mi un mesaj privat pe profilul meu, happy

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul premiat este GRESIT/ERONAT in proportie de circa 58% fiindca agariciului care l-a formulat ii lipsesc cunostintele medicale elementare si informatiile corecte in aceasta problema. Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza gradului de vascularizare a pielitei himenale si/sau a faptului ca himenul areo constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, in timp ce face balet, spagat, gimnastica, sau cele care practica excalada/catararea sau alpinismul, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| minrest a răspuns:

NU este normal, iar cei ce ti-au raspuns ca este sunt alti copii ca tine, care nu stiu nici cat tine. Dupa deflorare sangele nu mai are de unde sa curga, iar hemoragia se opreste. Ca sa continue e nevoie si de alte leziuni. De ce ai leziuni? Pentru ca esti mica si organele implicate nu sunt complet formate. Mergi la ginecolog.

| Marian_Carmen_1999 explică (pentru minrest):

Tocmai am primit sfatul, e normal pentru maxim 4 zile, oricum multumesc

| Defalucy a răspuns:

Da, doar ca scuze, daca te-ai hotarat sa o faci nu ar fi trebuit sa te informezi bine?

| Chetys a răspuns:

Normal nu stiu daca e 100%...insa asta depinde de la fata la fata, sunt fete cărora le curge sânge si dupa primul act sexual chiar si 1-2 zile, aceasta sangerare poate apărea de la o mica hemoragie de la ruperea himenului si e posibil ca, cu ruperea himenului sa se fi spart si câteva vase micute de sânge, însă nu-i motiv de panica, asta poate fi diferit la fiecare femeie in plus

| Marian_Carmen_1999 explică (pentru Chetys):

Multumesc, dar nu e o posibila sarcina, nu? (Nu imi doresc asta)