| alecsvndru a întrebat:

Eu si iubita mea suntem impreuna de mai bine de un an si jumatate. Locuim in Italia amandoi, fiecare cu familia lui. Eu am 19 ani, ea 17. In timpul liber nu ii permit sa iasa afara cu prietenele ei fiindca arata foarte bine si cu siguranta s-ar da toti la ea, ceea ce eu nu pot sa accept, nici macar sa o priveasca vreunul. Nici ea nu imi da voie sa ies atata timp cat nu are ea, dar oricum mai ies cu tovarasii la o bere, in cluburi big grin fara sa stie si tot afla si ne certam rau. Imi spune mereu cum ca as fi nedrept cu ea si ca nu o merit, sa o las ca sunt nebun sau ca o confund cu o "gonflabila" si sa imi bag mintile in cap daca vreau ceva serios pana nu e prea tarziu si tot felul de prostii. In fine...intrebarea mea este: Cum sa o fac sa inteleaga ca nu are ce cauta afara, ea fiind fata si ca e normal ca eu sa ies, fiind baiat? Nu reusesc sa o conving ca mereu trebuie' sa vina ea cu teorii si argumente care ma fac sa ma simt prost si vinovat...

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Las-o in pace, desparte-te de ea, merita ceva mult mai bun.
Ea este un om liber ca si tine, are exact acelasi drept sa iasa ca tine, iar tu nu ai dreptul nici in gand sa ii interzici. Daca nu esti destul de barbat incat sa accepti asta, lasa fata in pace, va gasi unul mai bun ca tine si ii va fi bine, nu va trebui sa mai dea raportul la ce face.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Cred ca ești un troll, iar dacă nu.

Nu prea poți sa o faci sa înțeleagă. Despartă te de ea pentru ca este evident ca nu o meriți, in plus, ai o concepție învechita, de pe vremea lui tataie lucrurile s au mai schimbat, între cupluri exista reciprocitate.

| alecsvndru explică (pentru Ririru):

Nu, nu sunt un troll. Atat relatia, cat si situatia sunt cat se poate de reale, nu mi se pare deloc normal ca ea sa iasa pentru ca pe langa faptul ca arata bine, se face mereu placuta oriunde ar merge, iar eu sunt foarte, foarte gelos si nu vreau sa o vada nimeni...chiar daca pare exagerat putin. Cat despre mine, baietii sunt baieti!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alecsvndru):

Eu zic sa-i pui centura de castitate. Putini idioti am vazut ca tine. Tu chiar crezi ca poti intemeia astfel o casnicie? Daca esti gelos nu-i de vina fata.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, va trebuii sa intelegi tu ca, nu poti cere cuiva sa faca ceva, daca tu nu esti dispus sa faci.
Nu exista ca tu ai voie si ea nu are voie, pentru ca sunteti egali ca oameni, tu nefiindu-i nici stapan, nici parinte, sa ai vreun drept asupra ei.
Asa cum tu ai voie la bere cu baietii si ea are voie la disco cu fetele!
Va trebuii sa te autoeduci, pentru ca, ceea ce vrei tu nu mai exista demult, adica sclavagismul si impusul regulilor, pe care tu insuti nu le respecti.
Personal, sunt de acord cu Brigaela, da-i pace fetei, merita ceva mai bun!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ea nu are ce cauta, nici tu nu ai, dar intr-o relatie trebuie sa va si acordati libertatea de a iesi cu prietenii.

| alecsvndru explică (pentru MihaiNicu23):

Nu mi se pare normal ca ea sa iasa in aceeasi masura ca mine

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alecsvndru):

Daca sunteti un cuplu, de ce nu iesiti impreuna? Ca doar nu e sluga ta si nici animal in casa.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ai drepturi mai multe decât ea. În dragoste e vorba de încredere nu de paza. Dragostea care trebuie păzită nu mai e dragoste. Ea este devina ca accepta. De ce atata posesivitate? De ce nu ai încredere în tine? O sa o pierzi oricum dacă continui asa. Ce rezolvi? Nici ea nu trebuie sa ți interzică nimic.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ha, pff! Ce ipocrit prost esti. Chiar ca nu o meriti.

| Laura927 a răspuns:

Bai copilule, lasa fata in pace, vezi-ti de geloziile tale prostesti in curtea ta...pai de cand pana unde ai impus tu asa ceva unui om.
Pai sa fi fost ea copilul meu si sa imi fi spus asa ceva, vai da ce iti faceam...ai noroc ca poate taicasu sau maicasa nu stie ca de stiau ei cu siguranta ti-o luai de la taicasu hahahhaha
Mai dementule, esti prost si vinovat fara argumente...

| ShamelessQboy a răspuns:

Băiete, gelozia este boala psihică!
Ce ipocrizie cea interzici, partenerei sau partenerului sa iasa cu altcineva.
Păi dacă te iubeste, poate ea sa stea si între 100 de băieți, fie ei dotați si dezbrăcat, ca tot pe tine te iubeste.
Dar ca sa înțelegeți mai bine cum este cu dragostea si sa nu aveti resentimente mai tarziu, cred ca ar fi bine pentru amândoi sa mai aveti si alte aventuri pe lângă, sa prindeai experiență, si dacă sunteți făcuți unul pentru altul tot împreună veti fi.

| IvonneBk a răspuns:

Sper din tot sufletul ca intr-o buna zi sa te minta si ea ca sta in casa si atunci sa iasa, sa cunoasca un baiat cu capul pe umeri si sa iti dea cu flit tie. Asta e tot ce meriti tu si toti baietasii ca tine!

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Ba, pampalaule! Tu crezi ca poti sa o tii sechestrata asa in casa? E vina ei ca e fata? Tu esti putin sanatos la cap? Sper sa faca cat de curand asa cum faci tu, adica sa iasa pe ascuns in club cu fetele sa bea ceva si sa intalneasca un baiat care o merita si sa ii deschida ochii si sa iasa dupa cat vrea ea afara! Asta inseamna ca nu ai incredere in ea si increderea nu se poate construi tinand o in casa! Are dreptul la iesiri afara! Nu esti bun cu capul! Sper sa va despartiti daca ai de gand sa va tineti tot asa!

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Dar ia stai... spune tu cel putin 3 motive adevarate pentru care ea nu are voie sa iasa din casa si tu nu, adica ea sa fie slava ta sa stea sechestrata in casa fara sa iasa saraca fata cu prietenele ei pentru ca iubitul ei trebuie internat la nebuni pentru gandirea sa. Hai spune!

| CristianAndrei16 a răspuns:

Tie ti se pare normal ce faci? Intr-o relatie aveti aceleasi drepturi

| Nimeniaiciacum a răspuns:

Salut, n am cuvinte sa ti spun cat de gresita e situatia asta a voastra din punctul meu de vedere. O relatie n ar trebui sa fie o chestie prin care ajungi cumva sa fiti ca la politie si nici sa n ai drepturile tale de om liber. Cum sa nu iasa? De ce? Controleaza te pentru ca la un moment dat vei avea de suferit si nimeni n o sa stea la nesfarsit sa ti suporte felul de a fi. Nu ai niciun drept asupra ei. Si gandeste te cat de bine v ar merge daca ai renunta la tampenia asta, pe bune. In loc sa fii fericit ca de atata timp ai pe cineva langa tine care din cate imi dau seama tine la tine. daca a ramas cu tine desi ai comportamentul asta. Simte te norocos ca o ai, dar nu atat cat s o vrei doar pentru tine in modul asta agresiv si deplasat. Ar fi gresit sa te insele, dar n a zis nimeni ca ar face o daca doar ar mai iesi pe afara din cand in cand. Cat despre baietii care s ar uita dupa ea. ce i frumos si lui Dumnezeu ii place? E frumoasa, bravo ei, again, simte te mandru ca o ai pe ea.
Plus. ai vedea daca merita tipa timpul tau. las o sa mai faca si ce vrea ea, hai sa nu ne comportam de parca ai vreun drept adupra ei, ca nici macar parintii in ziua de azi nu sunt atat de exigenti ca tine. Deci m-am activat, scuze. laughing Dar e o prostie, sincer. Si ti faci rau tie si ei. voua. cate certuri n ai evita daca ai fi altfel. In loc sa fii bucuros ca o ai. Repara ti comportamentul cat timp se mai poate face ceva si nu te transforma intr-un monstru, oricum. daca e. dragoste cu sila nu se poate?