| iGoxi a întrebat:

Salut!
Eu și prietena mea am întreținut relații sexuale, ea fiind virgina. Țin sa menționez că la început am făcut fără prezervativ și după cu. Și încă nu i-a venit stopul, e normal sa întârzie menstruația in luna deflorării? A mai avut acum câteva zile dureri minore de burtă și spate, dar degeaba. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, menstruatia nu intarzie din cauza deflorarii!
Dar poate sa intarzie din cauza unei posibile sarcini, mai ales ca ati facut sex neprotejat.
Un test de sarcina facut DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, va spune clar, daca este sau nu gravida!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai oferit informatiile strict necesare sa fie cunoscute in privinta ciclului menstrual si anume : daca este de tip regulat sau neregulat, a lungimii ciclului menstrual ca numar de zile intre 2 menstruatii consecutive si mai ales a momentului in care a avut loc actul sexual de dezviginare, in astfel de situatii doar pe baza a ceea ce este descris in prezenta intrebare NU se poate formula si oferi un raspuns obiectiv cert, care sa fie si pe deplin corect.
Daca ''intarzierea'' calculata a ajuns sa fie de 7 zile, in acest caz este indicat sa se efectueze testul de sarcina fiindca este singura posibilitate de a fi stabilit in mod cert, sigur si corect daca exista hormonul de sarcina hCG in urina sau in sange. Multa sanatate!

| iGoxi explică:

Testul a ieșit negativ, ce e de făcut?