| abstract3D a întrebat:

Salut fratilor ce ziceti ca faceti dar sa lasam asta deoparte si vreau sa va intreb de ce se masturbeaza fetele de 12; 13; 14 ani ca eu totusi nu inteleg cum sta treaba cu asta

Răspuns Câştigător
| lil_2808 a răspuns:

Merita citithappy

Marea majoritate a oamenilor se masturbeaza incepand cu varsta pubertatii. Este un obicei normal pentru ca atunci hormonii sexuali incep sa construiasca organele genitale si, o data cu aceasta, sa modeleze psihicul feminin sau masculin. Interesul pentru activitatea si satisfacerea nevoilor sexuale creste treptat pana la nivelul normal pentru un adult. O data cu pubertatea creste atentia acordata sexualitatii. Gandul la anumite persoane il pot face pe tanar sa se simta intr-un mod special si sa simta o tensiune placuta in organele sexuale care se cere amplificata. Organele sexuale externe devin mai sensibile la atingeri usoare, ca de exemplu cele de la spalare, la dus.
Fiecare individ in parte are felul lui de a se gandi la sexualitate. Nu suntem la fel in ce priveste dorinta sexuala, timpul acordat gandurilor si trairilor psihice si fizice legate de sex. Astfel, unii incep sa se masturbeze mai devreme, altii mai tarziu, unii mai des, altii mai rar sau chiar deloc.Esti normal/normala si daca te masturbezi de 3-4 ori pe zi si daca nu te masturbezi deloc. Este vorba oricum doar de o perioada. Dupa ce incepem sa avem relatii sexuale nevoia de masturbare scade. Dar e ok sa te masturbezi si dupa ce ai inceput relatiile sexuale. Varsta pubertatii este cea in care un individ se masturbeaza cel mai frecvent.

Cam asta`i tot:p
>; d<
bafta!
funda?puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| madagascar a răspuns:

Uni vor zice ca din curiozitate, eu zic ca din foarte multa prostie si lipsa de educatie.

| madalinaaa89 a răspuns:

Probabil nu vor sa-si inceapa inca viata sexuala(ceea ce este si normal la varsta asta) si neavand cum sa-si satisfaca poftele, apeleaza la ''ajutoare''hee hee

| luciana200972 a răspuns:

Din curiozitate si din lipsa de ocupatie, eu la varsta aia ma jucam cu papusile, poate au si parintii vina lor ca le lasa prea libere, oricum nu mi se pare normal.

| Florry19 a răspuns:

Din curiozitate... şi din prostie!

| abstract3D explică:

Ba fratilor lautio mai usor scurt si al obiect nu insirati prea multe ca ma plictisesc si nu sitesc laughing

| scumpik010 a răspuns:

Eu am 14 ani si va pot spune ca nu e asa! dc generalizati nu stiu! pe bune

| maddutsu17 a răspuns:

Probabil sunt curioase, vor sa afle cum e sau ce simt in acelmoment. big grin

| Angeleyes a răspuns:

Din curiozitate si placere.