| Vanilie_Caramell_1996 a întrebat:

In acest topic as vrea sa vorbesc cu voi despre "dragoste". Uneori ma gandesc ca "dragostea" nu exista, sau cel putin exista dar ce e cel mai frumos e la inceput si apoi brusc apar certurile, oameni care vor sa te desparta de persoana iubita. Atunci cand o duci bine si nu ai treaba cu nimeni apare o fata in viata ta. Precum probabil stiti, apoi dupa o perioada te desparti de aceea persoana si iti zici "acum cum sa o uit? chiar atunci cand nu ma asteptam a aparut ea si mi-a stricat totul". Eu am trecut recent printr-o etapa a vietii asemanatoare a ce am povestit mai sus. Doare prea tare cand apar certurile sau fata respectiva vrea sa scape de tine si iti zice niste banalitati pe care ea le sustine ca si motive pentru despartire, ceva penibil. Chiar vreau sa stiu ce parere aveti despre aceasta mica poveste. Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu trebuie sa te judeci atat de aspru, ajunge sa fii realist si sa gasesti modul in care sa depasesti momentul asta greu.
Curaj!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai simtit nevoia sa te descarci si ne-ai postat aici mica ta poveste.
Si marea ta durere.
Am citit tot ce ai scris si mi-este foarte clar ca fata te-a folosit, incapabila sa-si depaseasca suferinta ei singura si fara sa-i pese de traumele pe care ti le-ar fi putut provoca!
Ea iesise dintr-o relatie care durase 4 ani,o perioada mult prea mare ca sa reuseasca sa se desprinda,sa se detaseze de vechile obisnuinte,de anumite gesturi si cuvinte care le putea gasi numai la fostul ei!
Relatia cu ea a fost un mare risc de la inceput.
Cat timp ai fost o noutate,cat timp a avut ce sa ia de la tine,cat timp i-ai tinut deci, creierul suficient de ocupat cu persoana ta, ea a incercat sa uite de fostul.
Dar, la prima lui chemare, tu ai pierdut-o.
Acum nu-ti ramane decat sa accepti in sinea ta ce s-a intamplat.Mai si pierdem in viata,nu putem pune stapanire pe sufletele celorlalti!
In tot raul e si un bine,ai primit o lectie de viata care te va face mai precaut,mai selectiv si mai retinut,e spre binele tau.
Ca sa depasesti momentul greu de acum,trebuie sa-ti aduci aminte de ce anume iti placea cu adevarat,un joc pe net,un fotbal cu baietii,o excursie la munte,o plimbare cu bicicleta,ore lungi petrecute la sala,orice te face sa te simti bine si sa-ti tina mintea ocupata,e salvator!
Viata oricum merge inainte, indiferent daca esti dispus sau nu sa participi si tu la ea!
Sfatul meu ar fi sa iti impui sa depasesti durerea surda din tine si sa mergi inainte.
Nu va fi usor, stiu, dar nici imposibil!
Te asteapta mult prea multe lucruri minunate si necunoscute, doar cu o minte deschisa si linistita te vei putea bucura cu adevarat de ele.
Curaj!

| Vanilie_Caramell_1996 explică (pentru greece12):

Iti multumesc pentru reply, totodata m-ai facut sa imi dau seama cat de prost am fost si cat de naiv. Acuma tot ce a mai ramas e sa trec peste si cum spui, sa imi gasesc o alta ocupatie. Multumesc mult.

| greece12 a răspuns (pentru Vanilie_Caramell_1996):

Nu trebuie sa te judeci atat de aspru, ajunge sa fii realist si sa gasesti modul in care sa depasesti momentul asta greu.
Curaj!

| Raiiiisa a răspuns:

Dragostea exista!
Toate relatiile sunt frumoase la inceput si ai dreptate ca dupa apar si certurile,dar asta ce insemna ca gata trebuie sa punem punct unei relatii din cauza unor certuri monore,ca suntem lasi si fugim si nu suntem impreuna si la bine si la rau, si intr-o casnicie sunt certuri peste care se pot trece, si asta nu insemna ca nu exista dragoste, trebuie sa stii doar cum sa mentii echilibrul.
Iar de persoanele care incerca sa te desparta de persoana iubita, ce iti pasa tie de atii? Mereu o sa fie "altii" care sa-si bage coada da asta nu insemna ca intotdeauna vor reusi sa faca ce si-au propus.Atata timp cat tu iubesti pe cineva, persoanele din jur nu ar trebui sa conteze.
"Acum cum s-o uit?"De ce s-o uiti? Da ok, s-a terminat dar poate o sa-ti aduci aminte de ea si cand o sa fii batran si pana atunci tot asta o sa te intrebi "cum s-o uit?".
Si asa se intampla sa apara niste persoane atunci cand tie bine in viata, de care sa te indragostesti si sa-ti i-a mintile si atunci se schimba tot. Dragostea nu te intreaba cand si unde.

| M4SOnIC a răspuns:

Da ma, ciudat si eu am patit la fel cu iubita mea s-a bagat cineva intr`e noi si ne-am despartit (bine ne-am impacat ieri) dar e ciudat rau.

| Vanilie_Caramell_1996 explică (pentru M4SOnIC):

La mine problema sta in felul urmator. Fata a fost in trecut cu un baiat cu care a copilarit si cu care a avut si o relatie timp de 4 ani. Recent, adica acum 7 luni s-au despartit si a incercat sa uite de el. Apoi am aparut eu in viata ei, sau cred ca ea in viata mea, e acelasi lucru. Totul a fost frumos la inceput, ne intelegeam de minune apoi a inceput sa se supere si sa gaseasca motiv de cearta pentru care urma sa se desparta de mine. Faza ciudata e ca ea se gandea mereu la tipul ala cu care a fost 4 ani de zile impreuna, ala isi batea grav joc de ea dar prostuta nu observa. In timp ce eram impreuna acel tip i-a dat mesaj sa se intalneasca ca nu stiu ce vrea sa vb cu ea. Ea mi-a zis sa am incredere in ea ca nu se va duce... Apoi am aflat de la prietenele ei ca s-a dus sa se intalneasca cu el. Imediat ce am aflat am vrut sa ma duc dupa ea sa o opresc dar a fost in zadar, o pierdusem. Habar nu am ce au discutat ei, probabil i-a cerut sa se impace cu el. Dupa a urmat sa imi zice tot felul de motive pentru care ne-am despartit totodata. That was my mini-story. Ce parere ai? Cum pot sa fac sa o uit mai repede? stiu ca nu merita niciun gram sa sufar dar pur si simplu si-a batut joc de sentimentele mele, s-a gandit doar la ea nu si la mine ca totusi am inceput cat de putin sa tin la ea.

| amalia025 a răspuns:

Sigur ca dragostea exista! Doar ca tu nu ti-ai gasit perechea ideala. Nu mai suferi dupa ea tu chiar crezi ca merita? Daca ea nu stie sa aprecieze ce are si sa aleaga ca acel baiat sa isi bata joc de ea treaba ei. Dupa va regreta amarnic de ceea ce ti-a facut. Unele fete pot fii atat de prostute! Cum ti-am spus nu merita! happy